– Ja, det bliver spændende, lyder kommentaren fra markedschef for videnspil i Dansk Tipstjeneste, Søren Nielsen, den samme mand, der i et interview i Politiken for få måneder siden udtalte, at tipningen sandsynligvis vil være forsvundet om fem år. Det kan den såmænd stadig være, for som han denne gang siger.
– Det her er det bedste, vi kan finde på for at redde tipningen, og hvis det ikke hjælper, er det svært at se, hvad man så kan gøre.
– I Sverige omsætter tipningen for 15-20 mio. om ugen, mens den danske Tips 13 ligger på lige under tre mio. kr. Og da Island kommer oven i, kigger vi pludselig på en samlet præmiepulje på over 20 mio. kroner, siger Søren Nielsen, og tænker tilbage på 1988, året inden lotto blev introduceret, hvor tipningen omsatte for 30-35 mio. kroner om ugen.
I praksis betyder det at Dansk Tipstjeneste hægter sig på Svenska Spel, der bliver den styrende part i samarbejdet. Svenska Spel styrer suverænt, hvilke kampe der kommer på kuponen, hvilket dog sjældent skulle give et problem, da de også kører med engelske kampe, og kuponerne for det meste er ens i forvejen. Problemer kan der dog opstår, når den engelske sæson slutter.
– Her plejer vi at rette fokus mod Intertoto Cup’en, mens de i Sverige sætter svenske divisionskampe på, og her må vi rette ind efter dem, siger Søren Nielsen og tilføjer:
– Det er dog et meget lille problem, og sammenlignet med obskure kampe fra første og anden runde i Intertoto’en er det i sidste ende nok ikke et dårligt bytte. Specielt ikke nu, hvor vi har så mange danske spillere i Sverige.
Den øgede omsætning skulle selvsagt gerne betyde større tipspræmier, og til tipperne i Danmark udsætter Tipstjenesten en ekstra gulerod i form af en milliongaranti.
Hvis der kun er én dansk tipper, der rammer de 13 rigtige tegn, er han garanteret 2.000.000 kroner, uanset hvor mange svenskere og islændinge der også måtte have en 13’er. Hvis danskeren er den eneste i hele spillet med 13 rigtige, bliver der doblet op på den danske Jackpot med en garanti på 4.000.000 kroner.
– Der er ingen tvivl om, at de øgede præmiepuljer vil gøre Tips 13 endnu mere attraktivt for tipperne og de mange tipsklubber, som vi ved, der stadig florerer, siger Søren Nielsen, der drømmer om en øget omsætning på 30% på Tips 13.
Garvede tippere skal fra 1. oktober være opmærksomme på, at det kommende samarbejde betyder, at spilstop rykkes til kl. 15.30.
– Det er rent teknisk, at vi er nødt til at rykke spilstop, fortæller Søren Nielsen.
I stedet for en teoretisk tilbagebetaling på 45% som nu, vil den fremover hedde 46% for at tilpasse sig Svenska Spel, men den kan reelt komme endnu højere op for Dansk Tipstjenestes vedkommende.
– Vi spiller jo reelt til en svensk pulje, og skulle i teorien overføre 46 øre for hver spillet krone, men pga. kursforskellen til den svenske krone, er det måske kun 38 øre, vi sender videre.
– Hos Dansk Tipstjeneste vælger vi så, at lade det overskydende beløb ryge tilbage til tipperne i form af milliongevinsten. Pengene til milliongevinsten kommer således ikke fra Ørefonden, som den plejer, men fra tipsomsætningen, og når året er omme kan tilbagebetalingsprocenten måske ligge helt oppe på 53% eller højere, alt afhængig af hvor dygtige tipperne har været, fortæller en forventningsfuld Søren Nielsen.
– Vi tror virkelig på det her projekt, for det er længe siden, at vi har opereret med så store beløb på et videnspil, og bliver det en succes, kan det blive endnu større. Jeg kunne godt forestille mig, at der kommer flere med i samarbejdet i løbet af nogle år. Tipningen omsætter jo f.eks. også pænt i Finland, som Søren Nielsen tilføjer.
Der er ingen planer om lige nu at kigge nærmere på de tilgængelige tipssystemer, til gengæld overvejer man, hvad man kan gøre ved Tips 12, der i forvejen ikke ligger med store omsætningstal, og med langt større præmier til Tips 13 kunne man forestille sig et øget pres på søndagskuponen.
– Jeg tvivler meget på, at den bliver nedlagt, men vi er nok nødt til at gøre noget, slutter Søren Nielsen.
Hvad end der sker med Tips 12 kan vi foreløbig glæde os over de bedste nyheder på tipsfronten i mange år.
I Sverige omsættes der hver lørdag for cirka 15.000.000 kroner. Hertil kan lægges en forventet dansk omsætning på 3.500.000-4.000.000 kroner. Vi følger svenskerne i deres kampvalg, men i den periode af året, hvor de engelske ligaer er i gang, vil man næppe kunne mærke, at det nu er Svenska Spel der udvælger kampene.
I stedet for i dag klokken 15.55 bliver der nu spilstop 15.30. Af hensyn til datasikkerheden ved overførsel af de danske tipsrækker til svenskerne, vil dette spilstop være det samme hver lørdag uanset tidspunktet for første kamps “kick-off”.
Alle tre lande, Danmark, Sverige og Island er fælles om præmiepuljerne til 13, 12, 11 og 10 rigtige.
Hvis én dansker rammer 13 rigtige, og der for eksempel er fire svenskere og en islænding, der også har 13 rigtige, så er der garanti for minimum 2.000.000 kroner til den danske vinder.
Hvis der kun er én vinder i hele spillet, og han eller hun er dansker, så er garantien på hele 4.000.000 kroner.
LIVE
LIVE: Sådan starter AGF og FC Nordsjælland
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Barcelona klager til UEFA
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Fulham
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER