Tipsbladet og Ekstra Bladet indleder samarbejde

Tipsbladet og Ekstra Bladet har indgået en aftale, der betyder, at Tipsbladet fremover distribueres i hele Ekstra Bladets fredagsudgave.



Fra fredag den 5. oktober 2012 udkommer Tipsbladet inde i Ekstra Bladet. Samtidig trækker Tipsbladet sit oplag fra løssalg og Ekstra Bladet bliver dermed den eneste salgskanal for den traditionsrige fodboldavis, der udkom første gang i 1948. Det Tipsbladet, som læserne kender, vil bestå i sin helhed. Og avisen skrives og redigeres fortsat af Tipsbladet A/S, uafhængigt af Ekstra Bladet.

– Aftalen med Ekstra Bladet er et stort skridt på vejen mod at realisere vores strategi om at være et indholdshus med fokus på fodbold, udtaler direktør ved Tipsbladet, Thomas Lue Lytzen.

– Samarbejdet sikrer os en langsigtet og bæredygtig udvikling af den trykte udgave. Et større oplag og væsentligt flere læsere vil give os flere kommercielle muligheder og ro til at fokusere på at skrive Danmarks bedste fodboldavis.

For Ekstra Bladet har det været afgørende, at de nuværende abonnenter og løssalgskøbere tilbydes de samme udgaver som hidtil. Læserne af Tipsbladet vil endda opleve at få mere avis, billigere. Ekstra Bladet koster 18 kr. om fredagen. Tipsbladet har hidtil kostet 35 kr.

– Ekstra Bladet har altid været i teten, når det handler om at gribe nye muligheder i mediebranchen. Vi er blandt de få, der har opbygget en rentabel digital forretning, og nu går vi igen utraditionelle veje. Med samarbejdet med Tipsbladet viser vi, at to uafhængige mediehuse i fællesskab kan styrke hinanden og give læserne endnu flere og bedre oplevelser, udtaler ansvarshavende chefredaktør ved Ekstra Bladet, Poul Madsen.

På Ekstra Bladets sportsredaktion er sportschef Allan Olsen begejstret over samarbejdet:

– Vi glæder os over at kunne byde læserne af Tipsbladet velkommen til Ekstra Bladet. Ekstra Bladets skarpe nyhedsvinkel kombineret med Tipsbladets indsigt i og fokus på fodbold er ganske enkelt en fremragende cocktail, fortæller Allan Olsen.

I forbindelse med indgåelsen af samarbejdet har Tipsbladet besluttet at sætte en ny mand i spidsen for redaktionen og har udnævnt Troels Bager Thøgersen til chefredaktør.

– Vi har et unikt, ugentligt fodboldblad og et hastigt voksende tipsbladet.dk, der i sammenspil giver vores læsere reel indsigt og kritisk analyse af professionel fodbold anno 2012. Jeg glæder mig over, at vi nu når ud til endnu flere læsere, udtaler Troels Bager Thøgersen.

LÆS MERE: ER DU ABONNENT PÅ TIPSBLADET, KAN DU FINDE MERE INFORMATION HER





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Danmark – Nordmakedonien

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

FC København jagter Neestrup-erstatning

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brøndby-handel er kollapset

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Helt på røven over Victor Froholdt

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

– Det er Neestrups tre største fejl

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Nu flytter anfører til Danmark

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma