Fra fredag den 5. oktober 2012 udkommer Tipsbladet inde i Ekstra Bladet. Samtidig trækker Tipsbladet sit oplag fra løssalg og Ekstra Bladet bliver dermed den eneste salgskanal for den traditionsrige fodboldavis, der udkom første gang i 1948. Det Tipsbladet, som læserne kender, vil bestå i sin helhed. Og avisen skrives og redigeres fortsat af Tipsbladet A/S, uafhængigt af Ekstra Bladet.
– Aftalen med Ekstra Bladet er et stort skridt på vejen mod at realisere vores strategi om at være et indholdshus med fokus på fodbold, udtaler direktør ved Tipsbladet, Thomas Lue Lytzen.
– Samarbejdet sikrer os en langsigtet og bæredygtig udvikling af den trykte udgave. Et større oplag og væsentligt flere læsere vil give os flere kommercielle muligheder og ro til at fokusere på at skrive Danmarks bedste fodboldavis.
For Ekstra Bladet har det været afgørende, at de nuværende abonnenter og løssalgskøbere tilbydes de samme udgaver som hidtil. Læserne af Tipsbladet vil endda opleve at få mere avis, billigere. Ekstra Bladet koster 18 kr. om fredagen. Tipsbladet har hidtil kostet 35 kr.
– Ekstra Bladet har altid været i teten, når det handler om at gribe nye muligheder i mediebranchen. Vi er blandt de få, der har opbygget en rentabel digital forretning, og nu går vi igen utraditionelle veje. Med samarbejdet med Tipsbladet viser vi, at to uafhængige mediehuse i fællesskab kan styrke hinanden og give læserne endnu flere og bedre oplevelser, udtaler ansvarshavende chefredaktør ved Ekstra Bladet, Poul Madsen.
På Ekstra Bladets sportsredaktion er sportschef Allan Olsen begejstret over samarbejdet:
– Vi glæder os over at kunne byde læserne af Tipsbladet velkommen til Ekstra Bladet. Ekstra Bladets skarpe nyhedsvinkel kombineret med Tipsbladets indsigt i og fokus på fodbold er ganske enkelt en fremragende cocktail, fortæller Allan Olsen.
I forbindelse med indgåelsen af samarbejdet har Tipsbladet besluttet at sætte en ny mand i spidsen for redaktionen og har udnævnt Troels Bager Thøgersen til chefredaktør.
– Vi har et unikt, ugentligt fodboldblad og et hastigt voksende tipsbladet.dk, der i sammenspil giver vores læsere reel indsigt og kritisk analyse af professionel fodbold anno 2012. Jeg glæder mig over, at vi nu når ud til endnu flere læsere, udtaler Troels Bager Thøgersen.
LÆS MERE: ER DU ABONNENT PÅ TIPSBLADET, KAN DU FINDE MERE INFORMATION HER
LIVE
TransferLIVE: Gratis stjerne til Barcelona?
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED