Fra fredag den 5. oktober 2012 udkommer Tipsbladet inde i Ekstra Bladet. Samtidig trækker Tipsbladet sit oplag fra løssalg og Ekstra Bladet bliver dermed den eneste salgskanal for den traditionsrige fodboldavis, der udkom første gang i 1948. Det Tipsbladet, som læserne kender, vil bestå i sin helhed. Og avisen skrives og redigeres fortsat af Tipsbladet A/S, uafhængigt af Ekstra Bladet.
– Aftalen med Ekstra Bladet er et stort skridt på vejen mod at realisere vores strategi om at være et indholdshus med fokus på fodbold, udtaler direktør ved Tipsbladet, Thomas Lue Lytzen.
– Samarbejdet sikrer os en langsigtet og bæredygtig udvikling af den trykte udgave. Et større oplag og væsentligt flere læsere vil give os flere kommercielle muligheder og ro til at fokusere på at skrive Danmarks bedste fodboldavis.
For Ekstra Bladet har det været afgørende, at de nuværende abonnenter og løssalgskøbere tilbydes de samme udgaver som hidtil. Læserne af Tipsbladet vil endda opleve at få mere avis, billigere. Ekstra Bladet koster 18 kr. om fredagen. Tipsbladet har hidtil kostet 35 kr.
– Ekstra Bladet har altid været i teten, når det handler om at gribe nye muligheder i mediebranchen. Vi er blandt de få, der har opbygget en rentabel digital forretning, og nu går vi igen utraditionelle veje. Med samarbejdet med Tipsbladet viser vi, at to uafhængige mediehuse i fællesskab kan styrke hinanden og give læserne endnu flere og bedre oplevelser, udtaler ansvarshavende chefredaktør ved Ekstra Bladet, Poul Madsen.
På Ekstra Bladets sportsredaktion er sportschef Allan Olsen begejstret over samarbejdet:
– Vi glæder os over at kunne byde læserne af Tipsbladet velkommen til Ekstra Bladet. Ekstra Bladets skarpe nyhedsvinkel kombineret med Tipsbladets indsigt i og fokus på fodbold er ganske enkelt en fremragende cocktail, fortæller Allan Olsen.
I forbindelse med indgåelsen af samarbejdet har Tipsbladet besluttet at sætte en ny mand i spidsen for redaktionen og har udnævnt Troels Bager Thøgersen til chefredaktør.
– Vi har et unikt, ugentligt fodboldblad og et hastigt voksende tipsbladet.dk, der i sammenspil giver vores læsere reel indsigt og kritisk analyse af professionel fodbold anno 2012. Jeg glæder mig over, at vi nu når ud til endnu flere læsere, udtaler Troels Bager Thøgersen.
LÆS MERE: ER DU ABONNENT PÅ TIPSBLADET, KAN DU FINDE MERE INFORMATION HER
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
Michael Carrick bliver i Manchester United
Manchester City bekræfter
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Færdig som cheftræner i Real Madrid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE