Fra fredag den 5. oktober 2012 udkommer Tipsbladet inde i Ekstra Bladet. Samtidig trækker Tipsbladet sit oplag fra løssalg og Ekstra Bladet bliver dermed den eneste salgskanal for den traditionsrige fodboldavis, der udkom første gang i 1948. Det Tipsbladet, som læserne kender, vil bestå i sin helhed. Og avisen skrives og redigeres fortsat af Tipsbladet A/S, uafhængigt af Ekstra Bladet.
– Aftalen med Ekstra Bladet er et stort skridt på vejen mod at realisere vores strategi om at være et indholdshus med fokus på fodbold, udtaler direktør ved Tipsbladet, Thomas Lue Lytzen.
– Samarbejdet sikrer os en langsigtet og bæredygtig udvikling af den trykte udgave. Et større oplag og væsentligt flere læsere vil give os flere kommercielle muligheder og ro til at fokusere på at skrive Danmarks bedste fodboldavis.
For Ekstra Bladet har det været afgørende, at de nuværende abonnenter og løssalgskøbere tilbydes de samme udgaver som hidtil. Læserne af Tipsbladet vil endda opleve at få mere avis, billigere. Ekstra Bladet koster 18 kr. om fredagen. Tipsbladet har hidtil kostet 35 kr.
– Ekstra Bladet har altid været i teten, når det handler om at gribe nye muligheder i mediebranchen. Vi er blandt de få, der har opbygget en rentabel digital forretning, og nu går vi igen utraditionelle veje. Med samarbejdet med Tipsbladet viser vi, at to uafhængige mediehuse i fællesskab kan styrke hinanden og give læserne endnu flere og bedre oplevelser, udtaler ansvarshavende chefredaktør ved Ekstra Bladet, Poul Madsen.
På Ekstra Bladets sportsredaktion er sportschef Allan Olsen begejstret over samarbejdet:
– Vi glæder os over at kunne byde læserne af Tipsbladet velkommen til Ekstra Bladet. Ekstra Bladets skarpe nyhedsvinkel kombineret med Tipsbladets indsigt i og fokus på fodbold er ganske enkelt en fremragende cocktail, fortæller Allan Olsen.
I forbindelse med indgåelsen af samarbejdet har Tipsbladet besluttet at sætte en ny mand i spidsen for redaktionen og har udnævnt Troels Bager Thøgersen til chefredaktør.
– Vi har et unikt, ugentligt fodboldblad og et hastigt voksende tipsbladet.dk, der i sammenspil giver vores læsere reel indsigt og kritisk analyse af professionel fodbold anno 2012. Jeg glæder mig over, at vi nu når ud til endnu flere læsere, udtaler Troels Bager Thøgersen.
LÆS MERE: ER DU ABONNENT PÅ TIPSBLADET, KAN DU FINDE MERE INFORMATION HER
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER