Tipsbladet og Ekstra Bladet indleder samarbejde

Tipsbladet og Ekstra Bladet har indgået en aftale, der betyder, at Tipsbladet fremover distribueres i hele Ekstra Bladets fredagsudgave.



Fra fredag den 5. oktober 2012 udkommer Tipsbladet inde i Ekstra Bladet. Samtidig trækker Tipsbladet sit oplag fra løssalg og Ekstra Bladet bliver dermed den eneste salgskanal for den traditionsrige fodboldavis, der udkom første gang i 1948. Det Tipsbladet, som læserne kender, vil bestå i sin helhed. Og avisen skrives og redigeres fortsat af Tipsbladet A/S, uafhængigt af Ekstra Bladet.

– Aftalen med Ekstra Bladet er et stort skridt på vejen mod at realisere vores strategi om at være et indholdshus med fokus på fodbold, udtaler direktør ved Tipsbladet, Thomas Lue Lytzen.

– Samarbejdet sikrer os en langsigtet og bæredygtig udvikling af den trykte udgave. Et større oplag og væsentligt flere læsere vil give os flere kommercielle muligheder og ro til at fokusere på at skrive Danmarks bedste fodboldavis.

For Ekstra Bladet har det været afgørende, at de nuværende abonnenter og løssalgskøbere tilbydes de samme udgaver som hidtil. Læserne af Tipsbladet vil endda opleve at få mere avis, billigere. Ekstra Bladet koster 18 kr. om fredagen. Tipsbladet har hidtil kostet 35 kr.

– Ekstra Bladet har altid været i teten, når det handler om at gribe nye muligheder i mediebranchen. Vi er blandt de få, der har opbygget en rentabel digital forretning, og nu går vi igen utraditionelle veje. Med samarbejdet med Tipsbladet viser vi, at to uafhængige mediehuse i fællesskab kan styrke hinanden og give læserne endnu flere og bedre oplevelser, udtaler ansvarshavende chefredaktør ved Ekstra Bladet, Poul Madsen.

På Ekstra Bladets sportsredaktion er sportschef Allan Olsen begejstret over samarbejdet:

– Vi glæder os over at kunne byde læserne af Tipsbladet velkommen til Ekstra Bladet. Ekstra Bladets skarpe nyhedsvinkel kombineret med Tipsbladets indsigt i og fokus på fodbold er ganske enkelt en fremragende cocktail, fortæller Allan Olsen.

I forbindelse med indgåelsen af samarbejdet har Tipsbladet besluttet at sætte en ny mand i spidsen for redaktionen og har udnævnt Troels Bager Thøgersen til chefredaktør.

– Vi har et unikt, ugentligt fodboldblad og et hastigt voksende tipsbladet.dk, der i sammenspil giver vores læsere reel indsigt og kritisk analyse af professionel fodbold anno 2012. Jeg glæder mig over, at vi nu når ud til endnu flere læsere, udtaler Troels Bager Thøgersen.

LÆS MERE: ER DU ABONNENT PÅ TIPSBLADET, KAN DU FINDE MERE INFORMATION HER





LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

United overvejer disse fem managers

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

– En gigantisk nedtur!

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

De må have mareridt om ham i nat!

AGF-fans raser over Superliga-klub

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

OB – FC København

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

AaB-krisen fortsætter

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

AGF smider sejren i de døende sekunder

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Inter smider point i toppen af Serie A

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet