Tom Matthiesen stopper i AaB

Når AaB efter forårssæsonen siger farvel til sin koncerndirektør Tom Matthiesen, der som bekendt har valgt at stoppe, betyder det ikke automatisk, at der kommer en ny chef i spidsen for AaB-koncernen, der i dag består af fem ben: Fodbold, håndbold, ishockey, Aalborg Parken samt et event- og marketingsselskab. Tom Matthiesen kom til AaB i…



Netop retssagen omkring Priske og et par andre uafklarede forhold, som han slæbte med fra sin tid som klubejer i FC Århus, har været med til at give Tom Matthiesen lidt af et dårligt ry i det aalborgensiske, og i udtalelser til dagbladene har han da heller ikke lagt skjul på en vis irritation over det dårlige image, han fik straks ved ankomsten til AaB.

– I kølvandet på mit virke i Århus var der kraftig medieomtale af trusler om tre retssager, som i sidste ende kun blev til én, og jeg følte mig uforskyldt stemplet som lidt af en gangster, der automatisk blev mødt med ekstraordinær skepsis. Jeg var bagud 0-1 ¿ eller måske snarere 0-2 ¿ inden jeg overhovedet var kommet i gang i AaB, har Tom Matthiesen bla. udtalt til Nordjyske.

Da han blev præsenteret som koncerndirektør for halvandet år siden, var Tom Matthiesen kendt som en både kreativ og meget målrettet type, men også som lidt af en bulldozer. Energi og idéer har han ikke manglet, men som udefrakommende har det ind imellem været svært for ham at tilpasse sig spillereglerne og ånden i en klub, hvor lederne da også ofte har fået ry for at være sammenspiste og indavlede. Der er ingen tvivl om, at Tom Matthiesen undervejs er kommet til at træde på nogle ømme ligtorne i AaB, når han har gjort op med gamle vaner og arbejdsgange, men heller ikke at han har gjort det sværere for sig selv ved at ville gabe over for meget i koncernen i stedet for at uddelegere opgaverne, ligesom han ind imellem er kommet med nogle bombastiske udtalelser, der ikke har holdt vand.

Havde han så kunnet præsentere et overskud, ville hans dagligdag have været lettere, men endnu engang er AaB altså kommet ud med et stort underskud.



Overtagelsen af restaurantdriften på Aalborg stadion og etableringen af et eventselskab er stadig ikke blevet nogen succes.

Underskuddet i de ikke-sportslige selskaber har været på hhv. 2,3 og 1,2 mio. kr., men også håndbold og ishockey har givet underskud ¿ dog kun på hhv. 0,7 og 0,4 mio. kr.

AaBs bestyrelsesformand Ole Mølgaard har beklaget Tom Matthiesens afgang og har opfordret ham til at fortsætte til sommer, hvad Matthiesen har accepteret. Ole Mølgaard har i øvrigt på det bestemteste afvist spekulationer om, at AaB havde til hensigt at fyre Tom Matthiesen, og at dennes afgang reelt set er en slet skjult fyring.

Spørgsmålet er nu, om AaB skal ud og lede efter en ny koncerndirektør, men det virker snarere som om man vil omstrukturere den daglige ledelse og eventuelt give de enkelte direktører, der sidder i spidsen for de fem selskaber, større beføjelser. Enkelt navne er dog allerede sendt i spil på den nordjyske rygtebørs ¿ heriblandt den driftige Ole Bach Jensen, der som direktør for Aalborg DH står bag succes’en med kvindehåndbolden i byen. Andre har peget på den kommercielle direktør Peter Overby som en mulighed, men ifølge TIPS-bladets oplysninger overvejer han også at stoppe i klubben inden længe.

Manden, der kan kaste lys over disse uafklarede spørgsmål, er formand Ole Mølgaard, men det har ikke været muligt at træffe ham for en kommentar.







Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Ikke sket i 8 år

– En stor beslutning

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Hylder dansk debutant

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Elkjær jubler over Frank

Teemu Pukki dominerer

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Holdt på stor hemmelighed

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau