Netop retssagen omkring Priske og et par andre uafklarede forhold, som han slæbte med fra sin tid som klubejer i FC Århus, har været med til at give Tom Matthiesen lidt af et dårligt ry i det aalborgensiske, og i udtalelser til dagbladene har han da heller ikke lagt skjul på en vis irritation over det dårlige image, han fik straks ved ankomsten til AaB.
– I kølvandet på mit virke i Århus var der kraftig medieomtale af trusler om tre retssager, som i sidste ende kun blev til én, og jeg følte mig uforskyldt stemplet som lidt af en gangster, der automatisk blev mødt med ekstraordinær skepsis. Jeg var bagud 0-1 ¿ eller måske snarere 0-2 ¿ inden jeg overhovedet var kommet i gang i AaB, har Tom Matthiesen bla. udtalt til Nordjyske.
Da han blev præsenteret som koncerndirektør for halvandet år siden, var Tom Matthiesen kendt som en både kreativ og meget målrettet type, men også som lidt af en bulldozer. Energi og idéer har han ikke manglet, men som udefrakommende har det ind imellem været svært for ham at tilpasse sig spillereglerne og ånden i en klub, hvor lederne da også ofte har fået ry for at være sammenspiste og indavlede. Der er ingen tvivl om, at Tom Matthiesen undervejs er kommet til at træde på nogle ømme ligtorne i AaB, når han har gjort op med gamle vaner og arbejdsgange, men heller ikke at han har gjort det sværere for sig selv ved at ville gabe over for meget i koncernen i stedet for at uddelegere opgaverne, ligesom han ind imellem er kommet med nogle bombastiske udtalelser, der ikke har holdt vand.
Havde han så kunnet præsentere et overskud, ville hans dagligdag have været lettere, men endnu engang er AaB altså kommet ud med et stort underskud.
Overtagelsen af restaurantdriften på Aalborg stadion og etableringen af et eventselskab er stadig ikke blevet nogen succes.
Underskuddet i de ikke-sportslige selskaber har været på hhv. 2,3 og 1,2 mio. kr., men også håndbold og ishockey har givet underskud ¿ dog kun på hhv. 0,7 og 0,4 mio. kr.
AaBs bestyrelsesformand Ole Mølgaard har beklaget Tom Matthiesens afgang og har opfordret ham til at fortsætte til sommer, hvad Matthiesen har accepteret. Ole Mølgaard har i øvrigt på det bestemteste afvist spekulationer om, at AaB havde til hensigt at fyre Tom Matthiesen, og at dennes afgang reelt set er en slet skjult fyring.
Spørgsmålet er nu, om AaB skal ud og lede efter en ny koncerndirektør, men det virker snarere som om man vil omstrukturere den daglige ledelse og eventuelt give de enkelte direktører, der sidder i spidsen for de fem selskaber, større beføjelser. Enkelt navne er dog allerede sendt i spil på den nordjyske rygtebørs ¿ heriblandt den driftige Ole Bach Jensen, der som direktør for Aalborg DH står bag succes’en med kvindehåndbolden i byen. Andre har peget på den kommercielle direktør Peter Overby som en mulighed, men ifølge TIPS-bladets oplysninger overvejer han også at stoppe i klubben inden længe.
Manden, der kan kaste lys over disse uafklarede spørgsmål, er formand Ole Mølgaard, men det har ikke været muligt at træffe ham for en kommentar.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
HELT VILDT