Tom Matthiesen stopper i AaB

Når AaB efter forårssæsonen siger farvel til sin koncerndirektør Tom Matthiesen, der som bekendt har valgt at stoppe, betyder det ikke automatisk, at der kommer en ny chef i spidsen for AaB-koncernen, der i dag består af fem ben: Fodbold, håndbold, ishockey, Aalborg Parken samt et event- og marketingsselskab. Tom Matthiesen kom til AaB i…



Netop retssagen omkring Priske og et par andre uafklarede forhold, som han slæbte med fra sin tid som klubejer i FC Århus, har været med til at give Tom Matthiesen lidt af et dårligt ry i det aalborgensiske, og i udtalelser til dagbladene har han da heller ikke lagt skjul på en vis irritation over det dårlige image, han fik straks ved ankomsten til AaB.

– I kølvandet på mit virke i Århus var der kraftig medieomtale af trusler om tre retssager, som i sidste ende kun blev til én, og jeg følte mig uforskyldt stemplet som lidt af en gangster, der automatisk blev mødt med ekstraordinær skepsis. Jeg var bagud 0-1 ¿ eller måske snarere 0-2 ¿ inden jeg overhovedet var kommet i gang i AaB, har Tom Matthiesen bla. udtalt til Nordjyske.

Da han blev præsenteret som koncerndirektør for halvandet år siden, var Tom Matthiesen kendt som en både kreativ og meget målrettet type, men også som lidt af en bulldozer. Energi og idéer har han ikke manglet, men som udefrakommende har det ind imellem været svært for ham at tilpasse sig spillereglerne og ånden i en klub, hvor lederne da også ofte har fået ry for at være sammenspiste og indavlede. Der er ingen tvivl om, at Tom Matthiesen undervejs er kommet til at træde på nogle ømme ligtorne i AaB, når han har gjort op med gamle vaner og arbejdsgange, men heller ikke at han har gjort det sværere for sig selv ved at ville gabe over for meget i koncernen i stedet for at uddelegere opgaverne, ligesom han ind imellem er kommet med nogle bombastiske udtalelser, der ikke har holdt vand.

Havde han så kunnet præsentere et overskud, ville hans dagligdag have været lettere, men endnu engang er AaB altså kommet ud med et stort underskud.



Overtagelsen af restaurantdriften på Aalborg stadion og etableringen af et eventselskab er stadig ikke blevet nogen succes.

Underskuddet i de ikke-sportslige selskaber har været på hhv. 2,3 og 1,2 mio. kr., men også håndbold og ishockey har givet underskud ¿ dog kun på hhv. 0,7 og 0,4 mio. kr.

AaBs bestyrelsesformand Ole Mølgaard har beklaget Tom Matthiesens afgang og har opfordret ham til at fortsætte til sommer, hvad Matthiesen har accepteret. Ole Mølgaard har i øvrigt på det bestemteste afvist spekulationer om, at AaB havde til hensigt at fyre Tom Matthiesen, og at dennes afgang reelt set er en slet skjult fyring.

Spørgsmålet er nu, om AaB skal ud og lede efter en ny koncerndirektør, men det virker snarere som om man vil omstrukturere den daglige ledelse og eventuelt give de enkelte direktører, der sidder i spidsen for de fem selskaber, større beføjelser. Enkelt navne er dog allerede sendt i spil på den nordjyske rygtebørs ¿ heriblandt den driftige Ole Bach Jensen, der som direktør for Aalborg DH står bag succes’en med kvindehåndbolden i byen. Andre har peget på den kommercielle direktør Peter Overby som en mulighed, men ifølge TIPS-bladets oplysninger overvejer han også at stoppe i klubben inden længe.

Manden, der kan kaste lys over disse uafklarede spørgsmål, er formand Ole Mølgaard, men det har ikke været muligt at træffe ham for en kommentar.







LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser Superliga-træners søn

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Blandt dette årtusindes bedste

FC Nordsjælland – Brøndby IF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

OB – FC Fredericia

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Højlund stjæler overskrifter



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Viborg FF – AGF

Vejle Boldklub – Randers FC

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Hvad f….. sker der Tullberg?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

FC København – Silkeborg IF

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

– Han fik et lortetilbud fra OB

Romere spiser skinkeklub til aftensmad