Netop retssagen omkring Priske og et par andre uafklarede forhold, som han slæbte med fra sin tid som klubejer i FC Århus, har været med til at give Tom Matthiesen lidt af et dårligt ry i det aalborgensiske, og i udtalelser til dagbladene har han da heller ikke lagt skjul på en vis irritation over det dårlige image, han fik straks ved ankomsten til AaB.
– I kølvandet på mit virke i Århus var der kraftig medieomtale af trusler om tre retssager, som i sidste ende kun blev til én, og jeg følte mig uforskyldt stemplet som lidt af en gangster, der automatisk blev mødt med ekstraordinær skepsis. Jeg var bagud 0-1 ¿ eller måske snarere 0-2 ¿ inden jeg overhovedet var kommet i gang i AaB, har Tom Matthiesen bla. udtalt til Nordjyske.
Da han blev præsenteret som koncerndirektør for halvandet år siden, var Tom Matthiesen kendt som en både kreativ og meget målrettet type, men også som lidt af en bulldozer. Energi og idéer har han ikke manglet, men som udefrakommende har det ind imellem været svært for ham at tilpasse sig spillereglerne og ånden i en klub, hvor lederne da også ofte har fået ry for at være sammenspiste og indavlede. Der er ingen tvivl om, at Tom Matthiesen undervejs er kommet til at træde på nogle ømme ligtorne i AaB, når han har gjort op med gamle vaner og arbejdsgange, men heller ikke at han har gjort det sværere for sig selv ved at ville gabe over for meget i koncernen i stedet for at uddelegere opgaverne, ligesom han ind imellem er kommet med nogle bombastiske udtalelser, der ikke har holdt vand.
Havde han så kunnet præsentere et overskud, ville hans dagligdag have været lettere, men endnu engang er AaB altså kommet ud med et stort underskud.
Overtagelsen af restaurantdriften på Aalborg stadion og etableringen af et eventselskab er stadig ikke blevet nogen succes.
Underskuddet i de ikke-sportslige selskaber har været på hhv. 2,3 og 1,2 mio. kr., men også håndbold og ishockey har givet underskud ¿ dog kun på hhv. 0,7 og 0,4 mio. kr.
AaBs bestyrelsesformand Ole Mølgaard har beklaget Tom Matthiesens afgang og har opfordret ham til at fortsætte til sommer, hvad Matthiesen har accepteret. Ole Mølgaard har i øvrigt på det bestemteste afvist spekulationer om, at AaB havde til hensigt at fyre Tom Matthiesen, og at dennes afgang reelt set er en slet skjult fyring.
Spørgsmålet er nu, om AaB skal ud og lede efter en ny koncerndirektør, men det virker snarere som om man vil omstrukturere den daglige ledelse og eventuelt give de enkelte direktører, der sidder i spidsen for de fem selskaber, større beføjelser. Enkelt navne er dog allerede sendt i spil på den nordjyske rygtebørs ¿ heriblandt den driftige Ole Bach Jensen, der som direktør for Aalborg DH står bag succes’en med kvindehåndbolden i byen. Andre har peget på den kommercielle direktør Peter Overby som en mulighed, men ifølge TIPS-bladets oplysninger overvejer han også at stoppe i klubben inden længe.
Manden, der kan kaste lys over disse uafklarede spørgsmål, er formand Ole Mølgaard, men det har ikke været muligt at træffe ham for en kommentar.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Schweiz – Canada
OPTAKT
England – Ghana
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Panama – Kroatien
TRANSFER