Tom Matthiesen stopper i AaB

Når AaB efter forårssæsonen siger farvel til sin koncerndirektør Tom Matthiesen, der som bekendt har valgt at stoppe, betyder det ikke automatisk, at der kommer en ny chef i spidsen for AaB-koncernen, der i dag består af fem ben: Fodbold, håndbold, ishockey, Aalborg Parken samt et event- og marketingsselskab. Tom Matthiesen kom til AaB i…



Netop retssagen omkring Priske og et par andre uafklarede forhold, som han slæbte med fra sin tid som klubejer i FC Århus, har været med til at give Tom Matthiesen lidt af et dårligt ry i det aalborgensiske, og i udtalelser til dagbladene har han da heller ikke lagt skjul på en vis irritation over det dårlige image, han fik straks ved ankomsten til AaB.

– I kølvandet på mit virke i Århus var der kraftig medieomtale af trusler om tre retssager, som i sidste ende kun blev til én, og jeg følte mig uforskyldt stemplet som lidt af en gangster, der automatisk blev mødt med ekstraordinær skepsis. Jeg var bagud 0-1 ¿ eller måske snarere 0-2 ¿ inden jeg overhovedet var kommet i gang i AaB, har Tom Matthiesen bla. udtalt til Nordjyske.

Da han blev præsenteret som koncerndirektør for halvandet år siden, var Tom Matthiesen kendt som en både kreativ og meget målrettet type, men også som lidt af en bulldozer. Energi og idéer har han ikke manglet, men som udefrakommende har det ind imellem været svært for ham at tilpasse sig spillereglerne og ånden i en klub, hvor lederne da også ofte har fået ry for at være sammenspiste og indavlede. Der er ingen tvivl om, at Tom Matthiesen undervejs er kommet til at træde på nogle ømme ligtorne i AaB, når han har gjort op med gamle vaner og arbejdsgange, men heller ikke at han har gjort det sværere for sig selv ved at ville gabe over for meget i koncernen i stedet for at uddelegere opgaverne, ligesom han ind imellem er kommet med nogle bombastiske udtalelser, der ikke har holdt vand.

Havde han så kunnet præsentere et overskud, ville hans dagligdag have været lettere, men endnu engang er AaB altså kommet ud med et stort underskud.



Overtagelsen af restaurantdriften på Aalborg stadion og etableringen af et eventselskab er stadig ikke blevet nogen succes.

Underskuddet i de ikke-sportslige selskaber har været på hhv. 2,3 og 1,2 mio. kr., men også håndbold og ishockey har givet underskud ¿ dog kun på hhv. 0,7 og 0,4 mio. kr.

AaBs bestyrelsesformand Ole Mølgaard har beklaget Tom Matthiesens afgang og har opfordret ham til at fortsætte til sommer, hvad Matthiesen har accepteret. Ole Mølgaard har i øvrigt på det bestemteste afvist spekulationer om, at AaB havde til hensigt at fyre Tom Matthiesen, og at dennes afgang reelt set er en slet skjult fyring.

Spørgsmålet er nu, om AaB skal ud og lede efter en ny koncerndirektør, men det virker snarere som om man vil omstrukturere den daglige ledelse og eventuelt give de enkelte direktører, der sidder i spidsen for de fem selskaber, større beføjelser. Enkelt navne er dog allerede sendt i spil på den nordjyske rygtebørs ¿ heriblandt den driftige Ole Bach Jensen, der som direktør for Aalborg DH står bag succes’en med kvindehåndbolden i byen. Andre har peget på den kommercielle direktør Peter Overby som en mulighed, men ifølge TIPS-bladets oplysninger overvejer han også at stoppe i klubben inden længe.

Manden, der kan kaste lys over disse uafklarede spørgsmål, er formand Ole Mølgaard, men det har ikke været muligt at træffe ham for en kommentar.







LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De vinder Superligaen

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’