Tom Matthiesen stopper i AaB

Når AaB efter forårssæsonen siger farvel til sin koncerndirektør Tom Matthiesen, der som bekendt har valgt at stoppe, betyder det ikke automatisk, at der kommer en ny chef i spidsen for AaB-koncernen, der i dag består af fem ben: Fodbold, håndbold, ishockey, Aalborg Parken samt et event- og marketingsselskab. Tom Matthiesen kom til AaB i…



Netop retssagen omkring Priske og et par andre uafklarede forhold, som han slæbte med fra sin tid som klubejer i FC Århus, har været med til at give Tom Matthiesen lidt af et dårligt ry i det aalborgensiske, og i udtalelser til dagbladene har han da heller ikke lagt skjul på en vis irritation over det dårlige image, han fik straks ved ankomsten til AaB.

– I kølvandet på mit virke i Århus var der kraftig medieomtale af trusler om tre retssager, som i sidste ende kun blev til én, og jeg følte mig uforskyldt stemplet som lidt af en gangster, der automatisk blev mødt med ekstraordinær skepsis. Jeg var bagud 0-1 ¿ eller måske snarere 0-2 ¿ inden jeg overhovedet var kommet i gang i AaB, har Tom Matthiesen bla. udtalt til Nordjyske.

Da han blev præsenteret som koncerndirektør for halvandet år siden, var Tom Matthiesen kendt som en både kreativ og meget målrettet type, men også som lidt af en bulldozer. Energi og idéer har han ikke manglet, men som udefrakommende har det ind imellem været svært for ham at tilpasse sig spillereglerne og ånden i en klub, hvor lederne da også ofte har fået ry for at være sammenspiste og indavlede. Der er ingen tvivl om, at Tom Matthiesen undervejs er kommet til at træde på nogle ømme ligtorne i AaB, når han har gjort op med gamle vaner og arbejdsgange, men heller ikke at han har gjort det sværere for sig selv ved at ville gabe over for meget i koncernen i stedet for at uddelegere opgaverne, ligesom han ind imellem er kommet med nogle bombastiske udtalelser, der ikke har holdt vand.

Havde han så kunnet præsentere et overskud, ville hans dagligdag have været lettere, men endnu engang er AaB altså kommet ud med et stort underskud.



Overtagelsen af restaurantdriften på Aalborg stadion og etableringen af et eventselskab er stadig ikke blevet nogen succes.

Underskuddet i de ikke-sportslige selskaber har været på hhv. 2,3 og 1,2 mio. kr., men også håndbold og ishockey har givet underskud ¿ dog kun på hhv. 0,7 og 0,4 mio. kr.

AaBs bestyrelsesformand Ole Mølgaard har beklaget Tom Matthiesens afgang og har opfordret ham til at fortsætte til sommer, hvad Matthiesen har accepteret. Ole Mølgaard har i øvrigt på det bestemteste afvist spekulationer om, at AaB havde til hensigt at fyre Tom Matthiesen, og at dennes afgang reelt set er en slet skjult fyring.

Spørgsmålet er nu, om AaB skal ud og lede efter en ny koncerndirektør, men det virker snarere som om man vil omstrukturere den daglige ledelse og eventuelt give de enkelte direktører, der sidder i spidsen for de fem selskaber, større beføjelser. Enkelt navne er dog allerede sendt i spil på den nordjyske rygtebørs ¿ heriblandt den driftige Ole Bach Jensen, der som direktør for Aalborg DH står bag succes’en med kvindehåndbolden i byen. Andre har peget på den kommercielle direktør Peter Overby som en mulighed, men ifølge TIPS-bladets oplysninger overvejer han også at stoppe i klubben inden længe.

Manden, der kan kaste lys over disse uafklarede spørgsmål, er formand Ole Mølgaard, men det har ikke været muligt at træffe ham for en kommentar.





Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Viborg-boss afviser norsk storklub

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Danske klubber vil have ham

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

FC København-handling går verden rundt 

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6