Totti stopper i AS Roma – og smækker alvorligt med døren

Francesco Totti stopper i AS Roma, efter at have været i klubben i 30 år. Og legenden langer hårdt ud efter ledelsen på vej ud.



Klublegenden Francesco Totti stopper i AS Roma, hvor han i de seneste år har haft en rolle som direktør i klubben.

Det har den tidligere italienske landsholdsspiller netop oplyst på et pressemøde.

Føles uvirkeligt
Totti valgte at holde sit pressemøde i en bygning, der tilhører den italienske olympiske komite, frem for i AS Romas lokaler, hvilket ifølge italienske medier i sig selv var et tegn på, at klublegenden distancerer sig fra klubbens nuværende ledelse.

– Jeg vil gerne takke præsident Giovanni Malago for at give mig muligheden for at tale i denne smukke hal, der betyder så meget for sportsfolk. Jeg har sendt en email for at erklære noget, der føltes uvirkeligt. Jeg sendte min opsigelse. Jeg havde håbet, at det ikke ville blive nødvendigt, men dagen er indtruffet, og det er en meget grim og smertefuld dag for mig, lød det ifølge Football Italia fra Totti på pressemødet, der blev indledt mandag klokken to.

Udelukket fra alle beslutninger
Totti har ikke lagt skjul på, at han var utilfreds med ikke at blive tilbudt en ny kontrakt i 2017, og på dagens pressemøde skyder legenden igen med skarpt.

– Jeg har tænkt længe over dette. Lad mig nøjes med at sige, at det ikke er på grund af mig, at jeg er nødt til at tage denne beslutning. Jeg ved ikke, hvad jeg ellers kan sige. 

– Det var ikke min fejl, for jeg har aldrig fået chancen for at udtrykke mig selv. Jeg blev aldrig involveret i de tekniske aspekter af ledelsen. Sådan kan det gå i den første sæson. I min anden sæson i ledelsen gik det op for mig, hvad jeg ville gøre, men vi fandt aldrig sammen, og vi arbejdede aldrig sammen. De kendte til mine intentioner og mine planer. Jeg ønskede at give så meget til klubben, men for at være ærlig, så ville de ikke lade mig få indflydelse. De udelukkede mig fra alle beslutninger.





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa