Træner har undskyldt til dansk stjerneangriber

Den danske angriber Conrad Harder blev hængt til tørre af sin træner efter opgøret mod Braga. Men nu forlyder det, at Rui Borges har undskyldt til danskeren.



– Han har ikke spillet så godt, og han har spillet lidt mindre på det seneste, for han har ikke givet så meget til holdet. Han har ikke holdt godt fast i bolden, han har været lidt klodset, og han har ofte ønsket at spille en mod en – det skyldes, at han ikke normalt spiller på den position (som kantspiller). Vi tror meget på ham, og vi kan lide hans energi, men i sådan en kamp som i dag (mod Braga) havde vi brug for spillere, der kunne holde i bolden.

Ordene kom fra Sporting CP-træner Rui Borges efter Sportings 1-1 kamp mod Braga.

Træneren hængte altså Conrad Harder offentligt til tørre, men siden har han erkendt, at det var en fejl at hænge en ung angriber ud på den måde.

I hvert fald fortæller A Bola, at træneren har erkendt, at hans udtalelser på pressemødet efter kampen var en fejl.

Mediet skriver, at man fra en kilde tæt på træneren er blevet fortalt, at han dagen efter pressemødet indrømmede sin fejl.

Han skal have talt med Conrad Harder og erkendt, at det var en fejl på den måde at hænge angriberen ud, men at det skyldtes manglende erfaring som træner i et moment som efter kampen i mandags, hvor han altså lod følelserne råde, efter Sporting med uafgjort mod Braga mistede føringen i den portugisiske række.

Conrad Harder har haft en ganske udmærket sæson med 10 scoringer i 39 kampe for Sporting CP. På det seneste er det dog blevet til få minutter på banen, og han er blevet indskiftet som kantspiller, selv om det ikke er den position, han er bedst på.

Landsholdsdebutanten står bag svenske Viktor Gyoköres i Sporting CP, men kan allerede fra næste sæson være nummer et i Sporting CP’s angreb, hvis – eller måske når – svenskeren bliver solgt.

Harder skiftede til Sporting CP i sommer fra FC Nordsjælland.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Toptræner hylder Danmark og FC København

Norges kronprins rejser til USA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Hylder kæmpe FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Uwe Rösler henter dansker

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Frankrig – Marokko

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forventer klubskifte

Fredberg henter italiensk legende

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark