– Han har ikke spillet så godt, og han har spillet lidt mindre på det seneste, for han har ikke givet så meget til holdet. Han har ikke holdt godt fast i bolden, han har været lidt klodset, og han har ofte ønsket at spille en mod en – det skyldes, at han ikke normalt spiller på den position (som kantspiller). Vi tror meget på ham, og vi kan lide hans energi, men i sådan en kamp som i dag (mod Braga) havde vi brug for spillere, der kunne holde i bolden.
Ordene kom fra Sporting CP-træner Rui Borges efter Sportings 1-1 kamp mod Braga.
Træneren hængte altså Conrad Harder offentligt til tørre, men siden har han erkendt, at det var en fejl at hænge en ung angriber ud på den måde.
I hvert fald fortæller A Bola, at træneren har erkendt, at hans udtalelser på pressemødet efter kampen var en fejl.
Mediet skriver, at man fra en kilde tæt på træneren er blevet fortalt, at han dagen efter pressemødet indrømmede sin fejl.
Han skal have talt med Conrad Harder og erkendt, at det var en fejl på den måde at hænge angriberen ud, men at det skyldtes manglende erfaring som træner i et moment som efter kampen i mandags, hvor han altså lod følelserne råde, efter Sporting med uafgjort mod Braga mistede føringen i den portugisiske række.
Conrad Harder har haft en ganske udmærket sæson med 10 scoringer i 39 kampe for Sporting CP. På det seneste er det dog blevet til få minutter på banen, og han er blevet indskiftet som kantspiller, selv om det ikke er den position, han er bedst på.
Landsholdsdebutanten står bag svenske Viktor Gyoköres i Sporting CP, men kan allerede fra næste sæson være nummer et i Sporting CP’s angreb, hvis – eller måske når – svenskeren bliver solgt.
Harder skiftede til Sporting CP i sommer fra FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE