– Han har ikke spillet så godt, og han har spillet lidt mindre på det seneste, for han har ikke givet så meget til holdet. Han har ikke holdt godt fast i bolden, han har været lidt klodset, og han har ofte ønsket at spille en mod en – det skyldes, at han ikke normalt spiller på den position (som kantspiller). Vi tror meget på ham, og vi kan lide hans energi, men i sådan en kamp som i dag (mod Braga) havde vi brug for spillere, der kunne holde i bolden.
Ordene kom fra Sporting CP-træner Rui Borges efter Sportings 1-1 kamp mod Braga.
Træneren hængte altså Conrad Harder offentligt til tørre, men siden har han erkendt, at det var en fejl at hænge en ung angriber ud på den måde.
I hvert fald fortæller A Bola, at træneren har erkendt, at hans udtalelser på pressemødet efter kampen var en fejl.
Mediet skriver, at man fra en kilde tæt på træneren er blevet fortalt, at han dagen efter pressemødet indrømmede sin fejl.
Han skal have talt med Conrad Harder og erkendt, at det var en fejl på den måde at hænge angriberen ud, men at det skyldtes manglende erfaring som træner i et moment som efter kampen i mandags, hvor han altså lod følelserne råde, efter Sporting med uafgjort mod Braga mistede føringen i den portugisiske række.
Conrad Harder har haft en ganske udmærket sæson med 10 scoringer i 39 kampe for Sporting CP. På det seneste er det dog blevet til få minutter på banen, og han er blevet indskiftet som kantspiller, selv om det ikke er den position, han er bedst på.
Landsholdsdebutanten står bag svenske Viktor Gyoköres i Sporting CP, men kan allerede fra næste sæson være nummer et i Sporting CP’s angreb, hvis – eller måske når – svenskeren bliver solgt.
Harder skiftede til Sporting CP i sommer fra FC Nordsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
OPTAKT
Colombia – Ghana
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE