Træner har undskyldt til dansk stjerneangriber

Den danske angriber Conrad Harder blev hængt til tørre af sin træner efter opgøret mod Braga. Men nu forlyder det, at Rui Borges har undskyldt til danskeren.



– Han har ikke spillet så godt, og han har spillet lidt mindre på det seneste, for han har ikke givet så meget til holdet. Han har ikke holdt godt fast i bolden, han har været lidt klodset, og han har ofte ønsket at spille en mod en – det skyldes, at han ikke normalt spiller på den position (som kantspiller). Vi tror meget på ham, og vi kan lide hans energi, men i sådan en kamp som i dag (mod Braga) havde vi brug for spillere, der kunne holde i bolden.

Ordene kom fra Sporting CP-træner Rui Borges efter Sportings 1-1 kamp mod Braga.

Træneren hængte altså Conrad Harder offentligt til tørre, men siden har han erkendt, at det var en fejl at hænge en ung angriber ud på den måde.

I hvert fald fortæller A Bola, at træneren har erkendt, at hans udtalelser på pressemødet efter kampen var en fejl.

Mediet skriver, at man fra en kilde tæt på træneren er blevet fortalt, at han dagen efter pressemødet indrømmede sin fejl.

Han skal have talt med Conrad Harder og erkendt, at det var en fejl på den måde at hænge angriberen ud, men at det skyldtes manglende erfaring som træner i et moment som efter kampen i mandags, hvor han altså lod følelserne råde, efter Sporting med uafgjort mod Braga mistede føringen i den portugisiske række.

Conrad Harder har haft en ganske udmærket sæson med 10 scoringer i 39 kampe for Sporting CP. På det seneste er det dog blevet til få minutter på banen, og han er blevet indskiftet som kantspiller, selv om det ikke er den position, han er bedst på.

Landsholdsdebutanten står bag svenske Viktor Gyoköres i Sporting CP, men kan allerede fra næste sæson være nummer et i Sporting CP’s angreb, hvis – eller måske når – svenskeren bliver solgt.

Harder skiftede til Sporting CP i sommer fra FC Nordsjælland.





LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Liverpool – Chelsea

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Frygter Christian Eriksen-problem

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Aston Villa – Nottingham Forest

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’