LYNGBY STADION (Tipsbladet): Transfervinduets lukning nærmer sig med hastige skridt, og hos Superligaens nummer 11, Lyngby Boldklub, er der ikke kommet nogle forstærkninger endnu.
Andreas Bjelland har stoppet karrieren og er blevet assistenttræner i klubben, Enock Otoo er blevet sendt videre, og så er et par spillere vendt tilbage fra udleje.
Men måske er der snart noget på vej. I hvert fald forventer fodbodlchef Nicas Kjeldsen lidt mere gang i telefonerne i løbet af transfervinduets sidste dage.
– Der er det sgu nogle meget sjove dage, men det er klart, at man ligger lidt på baghjul på budget og stilling og så videre, når man er Lyngby Boldklub. Jeg tror, vi får mere travlt, end vi har haft, siger Nicas Kjeldsen til Tipsbladet.
Kommer der forstærkninger?
– Det håber jeg. Det er det åbenlyse svar. Vi gør alt, hvad vi kan for det. Men jeg kommer ikke til at se det som et nederlag, hvis der ikke gør. Vi tillader os at være kræsne, fordi der er noget at gå på i den her trup, og der er mange dygtige spillere her.
Andreas Bjelland og Enock Otoo er ikke i truppen længere. Du har før nævnt, at I skulle have en mindre trup. Kommer der udlejninger eller lignende?
– Vi er et okay tal. Vi kunne sagtens være en mindre. Jeg tror, vi er der, hvor det er okay for os, men jeg tror, at jeg kan finde et par spillere i truppen, som måske tænker, at de skal spille lidt mere. Sådan er nok altid. Vi er et okay sted, men der kunne måske ske lidt mere.
Er der nogen, der selv har bedt om at afsøge nogle muligheder?
– Nu siger du afsøge muligheder. Det kunne man godt kalde det. Den retorik er ikke blevet brugt jo, men der er ikke noget, der er ved at ske, nej.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Nicas Kjeldsen. Foto: Lyngby Boldklub
Hvilke specifikke positioner kigger I på?
– Det har været den samme plan som hele tiden. Det er ikke fordi vi har specifikke positioner, vi kigger på, for selvfølgelig har vi det, men i bund og grund handler det om, at hvis vi kan tilføre noget kvalitet til toppen af gruppen, vil vi det gerne. Så kan det være på forskellige måder.
– Vi har haft nogle udfordringer med at score mål, og det betyder ikke, at det skal være en nier, men det betyder, at vi kan kigge på det. Og så kigger vi på højre back, hvor vi har en skade og en med udløb, så det er også en, vi føler os nødt til at følge.
Højrebacken kunne måske være Oskar Buur, som har prøvetrænet og imponeret i Lyngby, mens det er sværere at spå om offensivspilleren. Her er Damian Warchol fra Górnik Łęczna blevet nævnt, men ham bliver det ikke.
– Jeg aldrig hørt om ham, lyder det fra Nicas Kjeldsen.
‘Der smaskes på’
Cheftræner Morten Karlsen holder også jævnligt møder med Nicas Kjeldsen om mulige forstærkninger, men indtil videre råder han over mere eller mindre samme trup, som han gjorde i efteråret.
En trup, der overvintrer på 11. pladsen i Superligaen og altså ligger til nedrykning.
– Vi arbejder hårdt. Jeg føler, spillerne er kommet ind med ild i øjnene, og der er spillere, der har smidt en masse kilo og er træningsparate og klar. Vi kører på inde på trænerkontoret med dobbeltpas i dag, men vi har også kørt rene fysiske pas og tekniske og taktiske. Der er blevet smasket på i de første to uger, siger han til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Morten Karlsen har godt nok ikke været her de seneste år, men Lyngby Boldklub har før stået som nedrykningsfavorit over jul for derefter at redde sig. Og den erfaring smitter af.
– Jeg kan godt mærke det på nogle af de spillere, der har været før. “Rolig, vi kommer”, signalerer de. Det er også den følelse, jeg sidder med. Vi ved godt, at vi har noget at gå på. Så er der måske også noget psykologisk at komme som underdog og ikke have så meget pres på sig som eksempelvis AaB og Sønderjyske, som spillede flotte efterår.
– Der er en historie og erfaring her i huset, som vi alle sammen nyder godt af, siger cheftræneren, der har en klar forventning til foråret:
– Vi overlever. Det behøver ikke at være i runde tre eller fire. Vi vil allerhelst sikre os en runde inden, men hvis det bliver i sidste runde, tager vi det med. Det er forventningen. Og så vil jeg se et fit og godt Lyngby-hold, der angriber og spiller alle vores muligheder.
Lyngby Boldklub indleder Superliga-foråret med en svær udekamp mod FC Midtjylland.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
‘Schmedes er under pres’
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Victor Froholdt bliver matchvinder
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
INTERVIEW
– Det er lort!
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Formand freder Jacob Neestrup
Sune Smith-Nielsen færdig
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen