Transfer-travlhed: Lyngby kigger på to positioner

Lyngby Boldklub er kræsne, men holder øje med to positioner i transfervinduets sidste uger.



LYNGBY STADION (Tipsbladet): Transfervinduets lukning nærmer sig med hastige skridt, og hos Superligaens nummer 11, Lyngby Boldklub, er der ikke kommet nogle forstærkninger endnu.

Andreas Bjelland har stoppet karrieren og er blevet assistenttræner i klubben, Enock Otoo er blevet sendt videre, og så er et par spillere vendt tilbage fra udleje. 

Men måske er der snart noget på vej. I hvert fald forventer fodbodlchef Nicas Kjeldsen lidt mere gang i telefonerne i løbet af transfervinduets sidste dage. 

– Der er det sgu nogle meget sjove dage, men det er klart, at man ligger lidt på baghjul på budget og stilling og så videre, når man er Lyngby Boldklub. Jeg tror, vi får mere travlt, end vi har haft, siger Nicas Kjeldsen til Tipsbladet. 

Kommer der forstærkninger? 

– Det håber jeg. Det er det åbenlyse svar. Vi gør alt, hvad vi kan for det. Men jeg kommer ikke til at se det som et nederlag, hvis der ikke gør. Vi tillader os at være kræsne, fordi der er noget at gå på i den her trup, og der er mange dygtige spillere her. 

Andreas Bjelland og Enock Otoo er ikke i truppen længere. Du har før nævnt, at I skulle have en mindre trup. Kommer der udlejninger eller lignende? 

– Vi er et okay tal. Vi kunne sagtens være en mindre. Jeg tror, vi er der, hvor det er okay for os, men jeg tror, at jeg kan finde et par spillere i truppen, som måske tænker, at de skal spille lidt mere. Sådan er nok altid. Vi er et okay sted, men der kunne måske ske lidt mere.

Er der nogen, der selv har bedt om at afsøge nogle muligheder?

– Nu siger du afsøge muligheder. Det kunne man godt kalde det. Den retorik er ikke blevet brugt jo, men der er ikke noget, der er ved at ske, nej. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Nicas Kjeldsen. Foto: Lyngby Boldklub

Hvilke specifikke positioner kigger I på? 

– Det har været den samme plan som hele tiden. Det er ikke fordi vi har specifikke positioner, vi kigger på, for selvfølgelig har vi det, men i bund og grund handler det om, at hvis vi kan tilføre noget kvalitet til toppen af gruppen, vil vi det gerne. Så kan det være på forskellige måder.

– Vi har haft nogle udfordringer med at score mål, og det betyder ikke, at det skal være en nier, men det betyder, at vi kan kigge på det. Og så kigger vi på højre back, hvor vi har en skade og en med udløb, så det er også en, vi føler os nødt til at følge. 

Højrebacken kunne måske være Oskar Buur, som har prøvetrænet og imponeret i Lyngby, mens det er sværere at spå om offensivspilleren. Her er Damian Warchol fra Górnik Łęczna blevet nævnt, men ham bliver det ikke. 

– Jeg aldrig hørt om ham, lyder det fra Nicas Kjeldsen. 

‘Der smaskes på’
Cheftræner Morten Karlsen holder også jævnligt møder med Nicas Kjeldsen om mulige forstærkninger, men indtil videre råder han over mere eller mindre samme trup, som han gjorde i efteråret. 

En trup, der overvintrer på 11. pladsen i Superligaen og altså ligger til nedrykning.

– Vi arbejder hårdt. Jeg føler, spillerne er kommet ind med ild i øjnene, og der er spillere, der har smidt en masse kilo og er træningsparate og klar. Vi kører på inde på trænerkontoret med dobbeltpas i dag, men vi har også kørt rene fysiske pas og tekniske og taktiske. Der er blevet smasket på i de første to uger, siger han til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Morten Karlsen. Foto: Alamy

Morten Karlsen har godt nok ikke været her de seneste år, men Lyngby Boldklub har før stået som nedrykningsfavorit over jul for derefter at redde sig. Og den erfaring smitter af. 

– Jeg kan godt mærke det på nogle af de spillere, der har været før. “Rolig, vi kommer”, signalerer de. Det er også den følelse, jeg sidder med. Vi ved godt, at vi har noget at gå på. Så er der måske også noget psykologisk at komme som underdog og ikke have så meget pres på sig som eksempelvis AaB og Sønderjyske, som spillede flotte efterår. 

– Der er en historie og erfaring her i huset, som vi alle sammen nyder godt af, siger cheftræneren, der har en klar forventning til foråret: 

– Vi overlever. Det behøver ikke at være i runde tre eller fire. Vi vil allerhelst sikre os en runde inden, men hvis det bliver i sidste runde, tager vi det med. Det er forventningen. Og så vil jeg se et fit og godt Lyngby-hold, der angriber og spiller alle vores muligheder.

Lyngby Boldklub indleder Superliga-foråret med en svær udekamp mod FC Midtjylland. 





AaB på rov i FC København


AaB på rov i FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Patrick Da Silva idømt fængsel

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Nu er han gratis – på vej til OB?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’