En regulær bombe er sprunget i norsk fodbold over den seneste uge.
I sidste uge kunne Molde nemlig pludselig melde ud, at man havde ophævet med rekordkøbet Veton Berisha knap halvandet år før tid. En nyhed, der chokerede norsk fodbold.
Men nyheden var knap nok fordøjet, før en ny bombe ramte Eliteserien, men det vender vi lige tilbage til lidt senere.
For hvorfor valgte Molde at ophæve med Veton Berisha, som klubben havde købt for godt 22 millioner kroner i Hammarby i januar 2023? Jo, det har Tipsbladet spurgt journalist Eirik Nesset Hjelvik fra TV 2 Norge om.
– Molde og Veton Berisha var aldrig et godt match. Molde har kæmpet på banen de seneste år og er i gang med at investere i yngre og lidt anderledes typer spillere. I betragtning af at Veton Berisha har været plaget af skader og tjent rigtig godt, og at han ikke trivedes i Moldes nye regime, blev parterne enige.
– I den forstand ligger der ingen særlig hændelse bag, men det er stadig specielt, når en af ligaens mest profilerede spillere forlader klubben på dagen, siger Eirik Nesset Hjelvik og tilføjer:
– Det er sensationelt i betragtning af den enorme transfersum. Flere personer peger på den transfer som et af de værste køb i Eliteserien nogensinde. Og at han nu går gratis til en topklub i samme division siger meget om, hvor mislykket hans ophold i Molde har været.

Tilbage for tredje gang – men fans raser
Og der refererer Eirik Nesset Hjelvik altså til den anden bombe, der er sprunget.
Veton Berisha er nemlig sidenhen skiftet til ligakonkurrenterne Viking, hvor han ad to omgange tidligere har været en stor stjerne. Det har skabt voldsomme reaktioner, hvor fans har været ude med kras kritik af transferen på grund af visse episoder tidligere.
– De mest inkarnerede Viking-fans har været rasende. De mener, at Berisha svigtede dem på den værst tænkelige måde, da han forlod Viking som anfører sidst midt i guldkampen (i sommeren 2022 til fordel for Hammarby).
– Det forræderi er aldrig blevet tilgivet af nogle, og da Berisha vendte tilbage til Vikings hjemmebane som Molde-spiller, kastede de penge og slanger efter ham. Berisha svarede igen ved at opildne Viking-fansene yderligere – og summen af dette betyder, at nogle aldrig vil tilgive Berisha, siger TV 2 Norge-journalisten.
Se et klip af Veton Berishas aktioner mod Viking-fansene tilbage i 2023 her:
Faktisk har Viking selv taget tyren ved hornene og udgivet et interview med Berisha, hvori han undskylder til klubbens fans og byen Stavanger.
Hvor stor er den her sag og har der været noget lignende i Norge?
– Det er enormt. Det er en af de største sager i Eliteserien i de senere år. I hans hjemby Stavanger er der ingen i Norge, der vækker stærkere følelser end Veton Berisha, og det afspejles i dækningen, lyder det.
Veton Berisha, 31 år, står noteret for 79 mål i 181 kampe for Viking – han kan udbygge den total i denne uge, hvor han komme i aktion for klubben mod Istanbul Basaksehir og Sandefjord.
Viking topper aktuelt den norske liga med hele 19 point ned til Molde, der er på en skuffende 11. plads.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT