Transferfri Italien-dansker: Vender hjem til DK

Matti Lund Nielsen er efter mange år i Italien klar til at vende hjem til Danmark. Han er allerede gået på klubjagt.



Denne vinter er det 10 år, siden Matti Lund Nielsen blev udlandsprofessionel, men til sommer er han klar til at vende hjem. Selv om der endnu er fire måneder, til hans kontrakt i Italien løber ud, er han allerede begyndt at overveje, hvor han skal fortsætte karrieren.

– Som min kone sagde: Det er lang tid, vi har været af sted. Først fire år i Italien, så fire år i Norge, og nu har vi taget hul på vores andet år i Italien igen. Så jeg føler, at situationen er rigtig til at vende hjemad, siger Matti Lund Nielsen til tipsbladet.dk.

Han er fast mand i sin klub, Pro Vercelli, og det er da heller ikke manglende spilletid eller utilfredshed med livet i Italien, der peger han i retningen af Danmark.

– Vi har faktisk været rigtig glade for, at vi valgte at tage tilbage, og det har været en god oplevelse på og uden for banen. Men vores børn bliver ældre og savner familien mere og mere, og man kan ikke komme uden om, at corona-situationen spiller ind. Det er sværere at få besøg og langt vanskeligere at rejse hjem og se familie og venner. Man bliver mere isoleret, siger Matti Lund Nielsen.

– Det gør, at vi på det kraftigste overvejer, hvad der kan være af muligheder i Danmark til sommer.

Åben for tilbud
Den 32-årige midtbanemand har erfaring fra 1. division, Superligaen, Eliteserien i Norge, Serie A, Serie B og Serie C. Foråret skal han bruge på at forsøge at sikre Pro Vercelli oprykning til Serie B.

Spørgsmålet er så, hvilket niveau han sigter efter til sommer.

– Det er et godt spørgsmål. Jeg vil sige det sådan: Jeg åben for at lytte til de tilbud, der måtte komme. Jeg kommer ikke til at afvise noget på forhånd. Jeg har et åbent sind og ser, hvad der dukker op, siger Lund Nielsen.

Pro Vercelli har otte point op til den direkte oprykningsplads, men ligger lunt i svinget til en playoffplads. Lykkes holdet med at rykke op, vil det være den tidligere OB- og FC Nordsjælland-spillers fjerde oprykning i Italien.

Matti Lund Nielsen har spillet 22 af 26 kampe i denne sæson, 20 af dem fra start.

– Jeg er stadig ham, der løber længst på banen, så benene holder sig godt. Jeg har efterhånden en solid fodboldmæssig erfaring fra min tid i Danmark, Norge og Italien, og jeg nyder at give noget videre til mine medspillere.

– Det vigtigste i min alder er, at jeg har lysten, og at glæden ved fodbold er stor. Så jeg har ikke lagt mig fast på noget og udelukker ingenting, siger han.

Matti Lund Nielsen er langt fra den eneste dansker i italiensk fodbold. Alene i vinterens transfervindue kom der seks nye til. Læs mere om den tendens her.







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

FC København – Silkeborg IF

– Han fik et lortetilbud fra OB

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

AaB i vildt comeback



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Spotpris – så billig er Højbjerg

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Delaney: Tiden er ikke den rette til det



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Transferpres på Albert Grønbæk

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Nicolaisen scorede mod PSG

‘Hvem fanden ringer man til?’

FCK bød på landsholdsmålmand

Brøndby med opløftende nyt om profil

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’