Transferfri Italien-dansker: Vender hjem til DK

Matti Lund Nielsen er efter mange år i Italien klar til at vende hjem til Danmark. Han er allerede gået på klubjagt.



Denne vinter er det 10 år, siden Matti Lund Nielsen blev udlandsprofessionel, men til sommer er han klar til at vende hjem. Selv om der endnu er fire måneder, til hans kontrakt i Italien løber ud, er han allerede begyndt at overveje, hvor han skal fortsætte karrieren.

– Som min kone sagde: Det er lang tid, vi har været af sted. Først fire år i Italien, så fire år i Norge, og nu har vi taget hul på vores andet år i Italien igen. Så jeg føler, at situationen er rigtig til at vende hjemad, siger Matti Lund Nielsen til tipsbladet.dk.

Han er fast mand i sin klub, Pro Vercelli, og det er da heller ikke manglende spilletid eller utilfredshed med livet i Italien, der peger han i retningen af Danmark.

– Vi har faktisk været rigtig glade for, at vi valgte at tage tilbage, og det har været en god oplevelse på og uden for banen. Men vores børn bliver ældre og savner familien mere og mere, og man kan ikke komme uden om, at corona-situationen spiller ind. Det er sværere at få besøg og langt vanskeligere at rejse hjem og se familie og venner. Man bliver mere isoleret, siger Matti Lund Nielsen.

– Det gør, at vi på det kraftigste overvejer, hvad der kan være af muligheder i Danmark til sommer.

Åben for tilbud
Den 32-årige midtbanemand har erfaring fra 1. division, Superligaen, Eliteserien i Norge, Serie A, Serie B og Serie C. Foråret skal han bruge på at forsøge at sikre Pro Vercelli oprykning til Serie B.

Spørgsmålet er så, hvilket niveau han sigter efter til sommer.

– Det er et godt spørgsmål. Jeg vil sige det sådan: Jeg åben for at lytte til de tilbud, der måtte komme. Jeg kommer ikke til at afvise noget på forhånd. Jeg har et åbent sind og ser, hvad der dukker op, siger Lund Nielsen.

Pro Vercelli har otte point op til den direkte oprykningsplads, men ligger lunt i svinget til en playoffplads. Lykkes holdet med at rykke op, vil det være den tidligere OB- og FC Nordsjælland-spillers fjerde oprykning i Italien.

Matti Lund Nielsen har spillet 22 af 26 kampe i denne sæson, 20 af dem fra start.

– Jeg er stadig ham, der løber længst på banen, så benene holder sig godt. Jeg har efterhånden en solid fodboldmæssig erfaring fra min tid i Danmark, Norge og Italien, og jeg nyder at give noget videre til mine medspillere.

– Det vigtigste i min alder er, at jeg har lysten, og at glæden ved fodbold er stor. Så jeg har ikke lagt mig fast på noget og udelukker ingenting, siger han.

Matti Lund Nielsen er langt fra den eneste dansker i italiensk fodbold. Alene i vinterens transfervindue kom der seks nye til. Læs mere om den tendens her.





Er det Narteys kongeløn i Lyon?




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

‘Det kommer aldrig til at ske’

Dansk landsholdsspiller imponerer



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Verdensstjernes søn landet i København

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Nærmer sig aftale

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Vil undgå Bendtner-stunt

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

På blokken i danskerklub

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Medie med dyster Dorgu-melding

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner