Transferfri Italien-dansker: Vender hjem til DK

Matti Lund Nielsen er efter mange år i Italien klar til at vende hjem til Danmark. Han er allerede gået på klubjagt.



Denne vinter er det 10 år, siden Matti Lund Nielsen blev udlandsprofessionel, men til sommer er han klar til at vende hjem. Selv om der endnu er fire måneder, til hans kontrakt i Italien løber ud, er han allerede begyndt at overveje, hvor han skal fortsætte karrieren.

– Som min kone sagde: Det er lang tid, vi har været af sted. Først fire år i Italien, så fire år i Norge, og nu har vi taget hul på vores andet år i Italien igen. Så jeg føler, at situationen er rigtig til at vende hjemad, siger Matti Lund Nielsen til tipsbladet.dk.

Han er fast mand i sin klub, Pro Vercelli, og det er da heller ikke manglende spilletid eller utilfredshed med livet i Italien, der peger han i retningen af Danmark.

– Vi har faktisk været rigtig glade for, at vi valgte at tage tilbage, og det har været en god oplevelse på og uden for banen. Men vores børn bliver ældre og savner familien mere og mere, og man kan ikke komme uden om, at corona-situationen spiller ind. Det er sværere at få besøg og langt vanskeligere at rejse hjem og se familie og venner. Man bliver mere isoleret, siger Matti Lund Nielsen.

– Det gør, at vi på det kraftigste overvejer, hvad der kan være af muligheder i Danmark til sommer.

Åben for tilbud
Den 32-årige midtbanemand har erfaring fra 1. division, Superligaen, Eliteserien i Norge, Serie A, Serie B og Serie C. Foråret skal han bruge på at forsøge at sikre Pro Vercelli oprykning til Serie B.

Spørgsmålet er så, hvilket niveau han sigter efter til sommer.

– Det er et godt spørgsmål. Jeg vil sige det sådan: Jeg åben for at lytte til de tilbud, der måtte komme. Jeg kommer ikke til at afvise noget på forhånd. Jeg har et åbent sind og ser, hvad der dukker op, siger Lund Nielsen.

Pro Vercelli har otte point op til den direkte oprykningsplads, men ligger lunt i svinget til en playoffplads. Lykkes holdet med at rykke op, vil det være den tidligere OB- og FC Nordsjælland-spillers fjerde oprykning i Italien.

Matti Lund Nielsen har spillet 22 af 26 kampe i denne sæson, 20 af dem fra start.

– Jeg er stadig ham, der løber længst på banen, så benene holder sig godt. Jeg har efterhånden en solid fodboldmæssig erfaring fra min tid i Danmark, Norge og Italien, og jeg nyder at give noget videre til mine medspillere.

– Det vigtigste i min alder er, at jeg har lysten, og at glæden ved fodbold er stor. Så jeg har ikke lagt mig fast på noget og udelukker ingenting, siger han.

Matti Lund Nielsen er langt fra den eneste dansker i italiensk fodbold. Alene i vinterens transfervindue kom der seks nye til. Læs mere om den tendens her.





LIVE

TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

FC København tjente millioner tirsdag aften

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Farzams fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Højlund roser FC Københavns fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Brøndby præsenterer stor profil



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Brøndby vil holde på stjerne

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansker bomber løs mod Manchester City

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering