Transferfri Italien-dansker: Vender hjem til DK

Matti Lund Nielsen er efter mange år i Italien klar til at vende hjem til Danmark. Han er allerede gået på klubjagt.



Denne vinter er det 10 år, siden Matti Lund Nielsen blev udlandsprofessionel, men til sommer er han klar til at vende hjem. Selv om der endnu er fire måneder, til hans kontrakt i Italien løber ud, er han allerede begyndt at overveje, hvor han skal fortsætte karrieren.

– Som min kone sagde: Det er lang tid, vi har været af sted. Først fire år i Italien, så fire år i Norge, og nu har vi taget hul på vores andet år i Italien igen. Så jeg føler, at situationen er rigtig til at vende hjemad, siger Matti Lund Nielsen til tipsbladet.dk.

Han er fast mand i sin klub, Pro Vercelli, og det er da heller ikke manglende spilletid eller utilfredshed med livet i Italien, der peger han i retningen af Danmark.

– Vi har faktisk været rigtig glade for, at vi valgte at tage tilbage, og det har været en god oplevelse på og uden for banen. Men vores børn bliver ældre og savner familien mere og mere, og man kan ikke komme uden om, at corona-situationen spiller ind. Det er sværere at få besøg og langt vanskeligere at rejse hjem og se familie og venner. Man bliver mere isoleret, siger Matti Lund Nielsen.

– Det gør, at vi på det kraftigste overvejer, hvad der kan være af muligheder i Danmark til sommer.

Åben for tilbud
Den 32-årige midtbanemand har erfaring fra 1. division, Superligaen, Eliteserien i Norge, Serie A, Serie B og Serie C. Foråret skal han bruge på at forsøge at sikre Pro Vercelli oprykning til Serie B.

Spørgsmålet er så, hvilket niveau han sigter efter til sommer.

– Det er et godt spørgsmål. Jeg vil sige det sådan: Jeg åben for at lytte til de tilbud, der måtte komme. Jeg kommer ikke til at afvise noget på forhånd. Jeg har et åbent sind og ser, hvad der dukker op, siger Lund Nielsen.

Pro Vercelli har otte point op til den direkte oprykningsplads, men ligger lunt i svinget til en playoffplads. Lykkes holdet med at rykke op, vil det være den tidligere OB- og FC Nordsjælland-spillers fjerde oprykning i Italien.

Matti Lund Nielsen har spillet 22 af 26 kampe i denne sæson, 20 af dem fra start.

– Jeg er stadig ham, der løber længst på banen, så benene holder sig godt. Jeg har efterhånden en solid fodboldmæssig erfaring fra min tid i Danmark, Norge og Italien, og jeg nyder at give noget videre til mine medspillere.

– Det vigtigste i min alder er, at jeg har lysten, og at glæden ved fodbold er stor. Så jeg har ikke lagt mig fast på noget og udelukker ingenting, siger han.

Matti Lund Nielsen er langt fra den eneste dansker i italiensk fodbold. Alene i vinterens transfervindue kom der seks nye til. Læs mere om den tendens her.





Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Det giver håb for fremtiden

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor klub bekræfter interesse for dansker

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner