Joakim Mæhle er i Wolfsburg, Rasmus Kristensen er taget til AS Roma, Morten Hjulmand har fået kontrakt i Sporting, og flere af Kasper Hjulmands landsholdsspillere kan også få nye klubber i de kommende dage.
En af dem er Alexander Bah.
Bahs klub Benfica er i færd med at købe en ny højre back med et par sydamerikanske, helt unge spillere som favoritter, mens FC Nordsjællands Oliver Villadsen er en af backup-løsningerne.
Og det kan åbne spørgsmålet om Benficas 25-årige danske højre back.
Tidligere på året var Bah en af de spillere, der ifølge Tipsbladets oplysninger var til overvejelse i FC Barcelona uden at være i nærheden af at være førsteprioritet.
Dengang var der, ligesom i både 2021 og 2022, også Premier League-klubber, der overvejede at byde ind på backen, og nu cirkulerer Bahs navn igen i England.
Brentford har tidligere været der, det samme har Fulham og Nottingham Forest sammen med Bologna og Hoffenheim fra Italien og Tyskland, men nu er det større fisk i gruppen af klubber, der har en Bah-transfer til overvejelse.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Nottingham Forest sammen med West Ham rettet interessen mod Lissabon.
West Ham leder med pengene fra Declan Rice-salget og tyske Tim Steidten som nyansat sportsdirektør med lys og lygte efter forstærkninger, og der er penge til rådighed, som vi så med købet af Ajax' Mohammed Kudus, tidligere spiller i FC Nordsjælland, for tæt på 350 millioner kroner.
Nottingham Forest handlede vildt ind sidste sommer, men i år er der mere ro på omsætningen af spillere, efter man overlevede i bedste række, og tilsyneladende et fokus på at hente færre men måske mere sikre spillere, der er oplagte til startopstillingen.
Og så er der en endog særdeles attraktiv mulighed i form af Arsenal.
Arsenal har Ben White og Cédric Soares som muligheder i højre side og Oleksandar Zintjenko og Nuno Tavares i venstre.
Men efter udlejningen af Kieran Tierney til Real Sociedad kan der være plads til en ny back i rotationen med tanke på det vilde kampprogram, man har som engelsk Champions League-deltager.
Spørgsmålet er dog, om Benfica vil danse denne dans.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er et salg af Bah ikke noget, der står højt på ønskelisten i Benfica, hvor købet af en yngre højre back mere ses som opliningen af fremtidens mand efter et salg af Bah i 2024 eller 2025.
Men dukker der bud på 30-35 millioner euro, svarende til omtrent 220-260 millioner kroner, op, kan Benfica meget vel tænkes at ville overveje situationen.
Skal Bah væk, skal Benfica sandsynligvis have en ny, mere erfaren back, så flere brikker skal falde på plads, hvis det skal blive til et skifte.
Benfica har sagt nej til andre salg fra reserver i forsvarskæden, i hvert fald i et tilfælde et bud tæt på 200 millioner kroner, så det vil kræve en temmelig forelsket og betalingsvillig klub, hvis et skifte skal blive til noget.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Real Madrid taber
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
TOPNYHED
Stort slag for FC København
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG