Joakim Mæhle er i Wolfsburg, Rasmus Kristensen er taget til AS Roma, Morten Hjulmand har fået kontrakt i Sporting, og flere af Kasper Hjulmands landsholdsspillere kan også få nye klubber i de kommende dage.
En af dem er Alexander Bah.
Bahs klub Benfica er i færd med at købe en ny højre back med et par sydamerikanske, helt unge spillere som favoritter, mens FC Nordsjællands Oliver Villadsen er en af backup-løsningerne.
Og det kan åbne spørgsmålet om Benficas 25-årige danske højre back.
Tidligere på året var Bah en af de spillere, der ifølge Tipsbladets oplysninger var til overvejelse i FC Barcelona uden at være i nærheden af at være førsteprioritet.
Dengang var der, ligesom i både 2021 og 2022, også Premier League-klubber, der overvejede at byde ind på backen, og nu cirkulerer Bahs navn igen i England.
Brentford har tidligere været der, det samme har Fulham og Nottingham Forest sammen med Bologna og Hoffenheim fra Italien og Tyskland, men nu er det større fisk i gruppen af klubber, der har en Bah-transfer til overvejelse.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Nottingham Forest sammen med West Ham rettet interessen mod Lissabon.
West Ham leder med pengene fra Declan Rice-salget og tyske Tim Steidten som nyansat sportsdirektør med lys og lygte efter forstærkninger, og der er penge til rådighed, som vi så med købet af Ajax' Mohammed Kudus, tidligere spiller i FC Nordsjælland, for tæt på 350 millioner kroner.
Nottingham Forest handlede vildt ind sidste sommer, men i år er der mere ro på omsætningen af spillere, efter man overlevede i bedste række, og tilsyneladende et fokus på at hente færre men måske mere sikre spillere, der er oplagte til startopstillingen.
Og så er der en endog særdeles attraktiv mulighed i form af Arsenal.
Arsenal har Ben White og Cédric Soares som muligheder i højre side og Oleksandar Zintjenko og Nuno Tavares i venstre.
Men efter udlejningen af Kieran Tierney til Real Sociedad kan der være plads til en ny back i rotationen med tanke på det vilde kampprogram, man har som engelsk Champions League-deltager.
Spørgsmålet er dog, om Benfica vil danse denne dans.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er et salg af Bah ikke noget, der står højt på ønskelisten i Benfica, hvor købet af en yngre højre back mere ses som opliningen af fremtidens mand efter et salg af Bah i 2024 eller 2025.
Men dukker der bud på 30-35 millioner euro, svarende til omtrent 220-260 millioner kroner, op, kan Benfica meget vel tænkes at ville overveje situationen.
Skal Bah væk, skal Benfica sandsynligvis have en ny, mere erfaren back, så flere brikker skal falde på plads, hvis det skal blive til et skifte.
Benfica har sagt nej til andre salg fra reserver i forsvarskæden, i hvert fald i et tilfælde et bud tæt på 200 millioner kroner, så det vil kræve en temmelig forelsket og betalingsvillig klub, hvis et skifte skal blive til noget.
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
MEDIE