Joakim Mæhle er i Wolfsburg, Rasmus Kristensen er taget til AS Roma, Morten Hjulmand har fået kontrakt i Sporting, og flere af Kasper Hjulmands landsholdsspillere kan også få nye klubber i de kommende dage.
En af dem er Alexander Bah.
Bahs klub Benfica er i færd med at købe en ny højre back med et par sydamerikanske, helt unge spillere som favoritter, mens FC Nordsjællands Oliver Villadsen er en af backup-løsningerne.
Og det kan åbne spørgsmålet om Benficas 25-årige danske højre back.
Tidligere på året var Bah en af de spillere, der ifølge Tipsbladets oplysninger var til overvejelse i FC Barcelona uden at være i nærheden af at være førsteprioritet.
Dengang var der, ligesom i både 2021 og 2022, også Premier League-klubber, der overvejede at byde ind på backen, og nu cirkulerer Bahs navn igen i England.
Brentford har tidligere været der, det samme har Fulham og Nottingham Forest sammen med Bologna og Hoffenheim fra Italien og Tyskland, men nu er det større fisk i gruppen af klubber, der har en Bah-transfer til overvejelse.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Nottingham Forest sammen med West Ham rettet interessen mod Lissabon.
West Ham leder med pengene fra Declan Rice-salget og tyske Tim Steidten som nyansat sportsdirektør med lys og lygte efter forstærkninger, og der er penge til rådighed, som vi så med købet af Ajax' Mohammed Kudus, tidligere spiller i FC Nordsjælland, for tæt på 350 millioner kroner.
Nottingham Forest handlede vildt ind sidste sommer, men i år er der mere ro på omsætningen af spillere, efter man overlevede i bedste række, og tilsyneladende et fokus på at hente færre men måske mere sikre spillere, der er oplagte til startopstillingen.
Og så er der en endog særdeles attraktiv mulighed i form af Arsenal.
Arsenal har Ben White og Cédric Soares som muligheder i højre side og Oleksandar Zintjenko og Nuno Tavares i venstre.
Men efter udlejningen af Kieran Tierney til Real Sociedad kan der være plads til en ny back i rotationen med tanke på det vilde kampprogram, man har som engelsk Champions League-deltager.
Spørgsmålet er dog, om Benfica vil danse denne dans.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er et salg af Bah ikke noget, der står højt på ønskelisten i Benfica, hvor købet af en yngre højre back mere ses som opliningen af fremtidens mand efter et salg af Bah i 2024 eller 2025.
Men dukker der bud på 30-35 millioner euro, svarende til omtrent 220-260 millioner kroner, op, kan Benfica meget vel tænkes at ville overveje situationen.
Skal Bah væk, skal Benfica sandsynligvis have en ny, mere erfaren back, så flere brikker skal falde på plads, hvis det skal blive til et skifte.
Benfica har sagt nej til andre salg fra reserver i forsvarskæden, i hvert fald i et tilfælde et bud tæt på 200 millioner kroner, så det vil kræve en temmelig forelsket og betalingsvillig klub, hvis et skifte skal blive til noget.
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Superligaboss om FCK: Pas på med det
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
NYHEDER