Joakim Mæhle er i Wolfsburg, Rasmus Kristensen er taget til AS Roma, Morten Hjulmand har fået kontrakt i Sporting, og flere af Kasper Hjulmands landsholdsspillere kan også få nye klubber i de kommende dage.
En af dem er Alexander Bah.
Bahs klub Benfica er i færd med at købe en ny højre back med et par sydamerikanske, helt unge spillere som favoritter, mens FC Nordsjællands Oliver Villadsen er en af backup-løsningerne.
Og det kan åbne spørgsmålet om Benficas 25-årige danske højre back.
Tidligere på året var Bah en af de spillere, der ifølge Tipsbladets oplysninger var til overvejelse i FC Barcelona uden at være i nærheden af at være førsteprioritet.
Dengang var der, ligesom i både 2021 og 2022, også Premier League-klubber, der overvejede at byde ind på backen, og nu cirkulerer Bahs navn igen i England.
Brentford har tidligere været der, det samme har Fulham og Nottingham Forest sammen med Bologna og Hoffenheim fra Italien og Tyskland, men nu er det større fisk i gruppen af klubber, der har en Bah-transfer til overvejelse.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Nottingham Forest sammen med West Ham rettet interessen mod Lissabon.
West Ham leder med pengene fra Declan Rice-salget og tyske Tim Steidten som nyansat sportsdirektør med lys og lygte efter forstærkninger, og der er penge til rådighed, som vi så med købet af Ajax' Mohammed Kudus, tidligere spiller i FC Nordsjælland, for tæt på 350 millioner kroner.
Nottingham Forest handlede vildt ind sidste sommer, men i år er der mere ro på omsætningen af spillere, efter man overlevede i bedste række, og tilsyneladende et fokus på at hente færre men måske mere sikre spillere, der er oplagte til startopstillingen.
Og så er der en endog særdeles attraktiv mulighed i form af Arsenal.
Arsenal har Ben White og Cédric Soares som muligheder i højre side og Oleksandar Zintjenko og Nuno Tavares i venstre.
Men efter udlejningen af Kieran Tierney til Real Sociedad kan der være plads til en ny back i rotationen med tanke på det vilde kampprogram, man har som engelsk Champions League-deltager.
Spørgsmålet er dog, om Benfica vil danse denne dans.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er et salg af Bah ikke noget, der står højt på ønskelisten i Benfica, hvor købet af en yngre højre back mere ses som opliningen af fremtidens mand efter et salg af Bah i 2024 eller 2025.
Men dukker der bud på 30-35 millioner euro, svarende til omtrent 220-260 millioner kroner, op, kan Benfica meget vel tænkes at ville overveje situationen.
Skal Bah væk, skal Benfica sandsynligvis have en ny, mere erfaren back, så flere brikker skal falde på plads, hvis det skal blive til et skifte.
Benfica har sagt nej til andre salg fra reserver i forsvarskæden, i hvert fald i et tilfælde et bud tæt på 200 millioner kroner, så det vil kræve en temmelig forelsket og betalingsvillig klub, hvis et skifte skal blive til noget.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
OPTAKT
New Zealand – Belgien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
OPTAKT