Joakim Mæhle er i Wolfsburg, Rasmus Kristensen er taget til AS Roma, Morten Hjulmand har fået kontrakt i Sporting, og flere af Kasper Hjulmands landsholdsspillere kan også få nye klubber i de kommende dage.
En af dem er Alexander Bah.
Bahs klub Benfica er i færd med at købe en ny højre back med et par sydamerikanske, helt unge spillere som favoritter, mens FC Nordsjællands Oliver Villadsen er en af backup-løsningerne.
Og det kan åbne spørgsmålet om Benficas 25-årige danske højre back.
Tidligere på året var Bah en af de spillere, der ifølge Tipsbladets oplysninger var til overvejelse i FC Barcelona uden at være i nærheden af at være førsteprioritet.
Dengang var der, ligesom i både 2021 og 2022, også Premier League-klubber, der overvejede at byde ind på backen, og nu cirkulerer Bahs navn igen i England.
Brentford har tidligere været der, det samme har Fulham og Nottingham Forest sammen med Bologna og Hoffenheim fra Italien og Tyskland, men nu er det større fisk i gruppen af klubber, der har en Bah-transfer til overvejelse.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Nottingham Forest sammen med West Ham rettet interessen mod Lissabon.
West Ham leder med pengene fra Declan Rice-salget og tyske Tim Steidten som nyansat sportsdirektør med lys og lygte efter forstærkninger, og der er penge til rådighed, som vi så med købet af Ajax' Mohammed Kudus, tidligere spiller i FC Nordsjælland, for tæt på 350 millioner kroner.
Nottingham Forest handlede vildt ind sidste sommer, men i år er der mere ro på omsætningen af spillere, efter man overlevede i bedste række, og tilsyneladende et fokus på at hente færre men måske mere sikre spillere, der er oplagte til startopstillingen.
Og så er der en endog særdeles attraktiv mulighed i form af Arsenal.
Arsenal har Ben White og Cédric Soares som muligheder i højre side og Oleksandar Zintjenko og Nuno Tavares i venstre.
Men efter udlejningen af Kieran Tierney til Real Sociedad kan der være plads til en ny back i rotationen med tanke på det vilde kampprogram, man har som engelsk Champions League-deltager.
Spørgsmålet er dog, om Benfica vil danse denne dans.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er et salg af Bah ikke noget, der står højt på ønskelisten i Benfica, hvor købet af en yngre højre back mere ses som opliningen af fremtidens mand efter et salg af Bah i 2024 eller 2025.
Men dukker der bud på 30-35 millioner euro, svarende til omtrent 220-260 millioner kroner, op, kan Benfica meget vel tænkes at ville overveje situationen.
Skal Bah væk, skal Benfica sandsynligvis have en ny, mere erfaren back, så flere brikker skal falde på plads, hvis det skal blive til et skifte.
Benfica har sagt nej til andre salg fra reserver i forsvarskæden, i hvert fald i et tilfælde et bud tæt på 200 millioner kroner, så det vil kræve en temmelig forelsket og betalingsvillig klub, hvis et skifte skal blive til noget.
INTERVIEW Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE