Tutumlu er kendt og ukendt

Bayram Tutumlus navn optræder i snart sagt hver eneste artikel om Michael Laudrup, men hvem er den tyrkiske spilleragent. TIPS-bladet tegner et portræt.



Bayram Tutumlu er – groft sagt – ukendt i Spanien, semikendt i Danmark og ultrakendt i Tyrkiet. Det viser den research, TIPS-bladet har lavet i forbindelse med det portræt af Bayram Tutumlu, som vi bringer i TIPS-bladet midtuge, som er på gaden i dag.

– Bayram hvem?..Tutumlu? Nå, ja, Michael Laudrups agent. Ham kender jeg ikke det store til. Han har ikke et særligt stort navn i Spanien. Han hører ikke til blandt de mest berømte agenter hernede, som alle kender til, siger journalist José Devesa fra fodboldmagasinet Don Balón til TIPS-bladet.

Bayram Tutumlu flyttede til Spanien lige efter sine universitetsstudier i Schweiz, da han havde fået en spansk kæreste.

Helt anderledes forholder det sig i Tutumlus oprindelige hjemland Tyrkiet, hvor Tutumlu er et stort navn.

– Bayram Tutumlu er meget kendt i Tyrkiet. Han var én af de første professionelle spilleragenter i landet, og han er god til sit job….Bayram Tutumlu blev manager for Diego Maradona, da han stadig var fodboldens største stjerne, og modtog ham i Tyrkiet hele tre gange ved pompøse arrangementer. Den slags giver stor respekt i Tyrkiet, siger journalist Serkan Anca fra det tyrkiske sportsmagasin Fanatik.

I Danmark er vi begyndt at kende mere og mere til Tutumlu i kraft af, at han altid udtaler sig på Michael Laudrups vegne om dennes trænerfremtid, ligeosm han heller ikke holder sig tilbage med kritikken af Laudrup tidligere boss Per Bjerregaard i Brøndby.

Men hvem er egentlig manden, som plejer omgang med kendisser som Sylvester Stallone, Penélope Cruz og Antonio Banderas, og som blandt andet har haft José Mourinho i sin stald?

LÆS VORES BUD I DAGENS NYE UDGAVE AF TIPS-BLADET





Har du fuldstændig tabt småkagerne?




LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Konen skal ikke regne med at se mig’