Tvivler på O’Riley: Han kommer ikke til en topklub

Matt O'Riley har ikke den nødvendige fart til at spille i Premier League, lyder vurderingen fra en tidligere Celtic-spiller.



Han har imponeret stort for Celtic i denne sæson, og meget tyder på, at Matt O'Riley til sommer forlader den skotske storklub til fordel for en højere hylde.

Tipsbladet kunne for en måneds tid siden afsløre, at Atlético Madrid i januar fik afvist et bud på 156 millioner kroner på Matt O'Riley, og derudover har Leeds United også længe været meldt interesseret i den danske landsholdsspiller.

Og ifølge den tidligere Celtic-spiller Frank McAvennie vil det være bedst for Matt O’Riley at tage til en lidt mindre klub som eksempelvis Leeds. Danskeren har nemlig visse begrænsninger, mener McAvennie.

– Det afhænger af, hvad Farke (Leeds’ cheftræner Daniel Farke, red.) har af planer for ham. Han har ikke så meget fart til at løbe tilbage, når han er gået med frem. Det er ikke for at fornærme ham. Der er masser af fremragende spillere i England lige nu, som ikke har den fart.

– Jeg mener bare, at han ikke helt har farten til at spille i Premier League, men det kan alt sammen ændre sig, hvis Farke finder den rigtige rolle til ham i Leeds, lyder det ifølge Football Insider fra Frank McAvennie.

Ifølge den tidligere Celtic-spiller bliver Matt O'Riley nødt til at blive endnu mere stabil i sine præstationer, hvis danskeren skal få succes i den engelske klub. 

– Lad os være ærlige: Han kan se en aflevering og han kan score mål – men han kan ikke tackle. Disse kvaliteter er efterspurgte i enhver liga, selv hvis hans manglende fart taler imod ham. Ville han kunne levere i en klub som Leeds? Ja, det tror jeg, at han ville kunne. Fansene ville elske ham i Leeds. Men han ville skulle levere hver eneste uge. Han kan ikke levere i seks kampe og så forsvinde i tre kampe. Det er min største anke med O’Riley.

– Han er stadig ung og han kan gå hele vejen. David Silva og Jack Grealish havde aldrig den fart i Manchester City, men en god træner formår at få det bedste ud af dem. O’Riley kommer ikke til en topklub, men et sted som Leeds ville kunne være godt for ham.

Matt O’Riley har i denne sæson været en af de helt store profiler i den skotske liga, hvor den 23-årige dansker har scoret 12 mål i 30 ligakampe.

Leeds ligger i skrivende på andenpladsen i Championship, hvilket giver en direkte oprykning til Premier League. Daniel Farkes tropper er dog kun ét point foran Leicester, der tilmed har spillet en kamp færre.



Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fælder hård Schmeichel-dom

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Fælder dom over Norwich-danskere

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Nartey blæser alt modstand til vægs

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Rangerer Eriksen over superstjerner

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

FC København misser denne midtbane-stjerne

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Forlænger med to Superliga-talenter