Han har imponeret stort for Celtic i denne sæson, og meget tyder på, at Matt O'Riley til sommer forlader den skotske storklub til fordel for en højere hylde.
Tipsbladet kunne for en måneds tid siden afsløre, at Atlético Madrid i januar fik afvist et bud på 156 millioner kroner på Matt O'Riley, og derudover har Leeds United også længe været meldt interesseret i den danske landsholdsspiller.
Og ifølge den tidligere Celtic-spiller Frank McAvennie vil det være bedst for Matt O’Riley at tage til en lidt mindre klub som eksempelvis Leeds. Danskeren har nemlig visse begrænsninger, mener McAvennie.
– Det afhænger af, hvad Farke (Leeds’ cheftræner Daniel Farke, red.) har af planer for ham. Han har ikke så meget fart til at løbe tilbage, når han er gået med frem. Det er ikke for at fornærme ham. Der er masser af fremragende spillere i England lige nu, som ikke har den fart.
– Jeg mener bare, at han ikke helt har farten til at spille i Premier League, men det kan alt sammen ændre sig, hvis Farke finder den rigtige rolle til ham i Leeds, lyder det ifølge Football Insider fra Frank McAvennie.
Ifølge den tidligere Celtic-spiller bliver Matt O'Riley nødt til at blive endnu mere stabil i sine præstationer, hvis danskeren skal få succes i den engelske klub.
– Lad os være ærlige: Han kan se en aflevering og han kan score mål – men han kan ikke tackle. Disse kvaliteter er efterspurgte i enhver liga, selv hvis hans manglende fart taler imod ham. Ville han kunne levere i en klub som Leeds? Ja, det tror jeg, at han ville kunne. Fansene ville elske ham i Leeds. Men han ville skulle levere hver eneste uge. Han kan ikke levere i seks kampe og så forsvinde i tre kampe. Det er min største anke med O’Riley.
– Han er stadig ung og han kan gå hele vejen. David Silva og Jack Grealish havde aldrig den fart i Manchester City, men en god træner formår at få det bedste ud af dem. O’Riley kommer ikke til en topklub, men et sted som Leeds ville kunne være godt for ham.
Matt O’Riley har i denne sæson været en af de helt store profiler i den skotske liga, hvor den 23-årige dansker har scoret 12 mål i 30 ligakampe.
Leeds ligger i skrivende på andenpladsen i Championship, hvilket giver en direkte oprykning til Premier League. Daniel Farkes tropper er dog kun ét point foran Leicester, der tilmed har spillet en kamp færre.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
Tottenham under stregen
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
FC København med overtidssejr over Randers
Silkeborg-comeback giver håb
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT