Han har imponeret stort for Celtic i denne sæson, og meget tyder på, at Matt O'Riley til sommer forlader den skotske storklub til fordel for en højere hylde.
Tipsbladet kunne for en måneds tid siden afsløre, at Atlético Madrid i januar fik afvist et bud på 156 millioner kroner på Matt O'Riley, og derudover har Leeds United også længe været meldt interesseret i den danske landsholdsspiller.
Og ifølge den tidligere Celtic-spiller Frank McAvennie vil det være bedst for Matt O’Riley at tage til en lidt mindre klub som eksempelvis Leeds. Danskeren har nemlig visse begrænsninger, mener McAvennie.
– Det afhænger af, hvad Farke (Leeds’ cheftræner Daniel Farke, red.) har af planer for ham. Han har ikke så meget fart til at løbe tilbage, når han er gået med frem. Det er ikke for at fornærme ham. Der er masser af fremragende spillere i England lige nu, som ikke har den fart.
– Jeg mener bare, at han ikke helt har farten til at spille i Premier League, men det kan alt sammen ændre sig, hvis Farke finder den rigtige rolle til ham i Leeds, lyder det ifølge Football Insider fra Frank McAvennie.
Ifølge den tidligere Celtic-spiller bliver Matt O'Riley nødt til at blive endnu mere stabil i sine præstationer, hvis danskeren skal få succes i den engelske klub.
– Lad os være ærlige: Han kan se en aflevering og han kan score mål – men han kan ikke tackle. Disse kvaliteter er efterspurgte i enhver liga, selv hvis hans manglende fart taler imod ham. Ville han kunne levere i en klub som Leeds? Ja, det tror jeg, at han ville kunne. Fansene ville elske ham i Leeds. Men han ville skulle levere hver eneste uge. Han kan ikke levere i seks kampe og så forsvinde i tre kampe. Det er min største anke med O’Riley.
– Han er stadig ung og han kan gå hele vejen. David Silva og Jack Grealish havde aldrig den fart i Manchester City, men en god træner formår at få det bedste ud af dem. O’Riley kommer ikke til en topklub, men et sted som Leeds ville kunne være godt for ham.
Matt O’Riley har i denne sæson været en af de helt store profiler i den skotske liga, hvor den 23-årige dansker har scoret 12 mål i 30 ligakampe.
Leeds ligger i skrivende på andenpladsen i Championship, hvilket giver en direkte oprykning til Premier League. Daniel Farkes tropper er dog kun ét point foran Leicester, der tilmed har spillet en kamp færre.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
MEDIE
Chokskifte?
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TOPNYHED