Han har imponeret stort for Celtic i denne sæson, og meget tyder på, at Matt O'Riley til sommer forlader den skotske storklub til fordel for en højere hylde.
Tipsbladet kunne for en måneds tid siden afsløre, at Atlético Madrid i januar fik afvist et bud på 156 millioner kroner på Matt O'Riley, og derudover har Leeds United også længe været meldt interesseret i den danske landsholdsspiller.
Og ifølge den tidligere Celtic-spiller Frank McAvennie vil det være bedst for Matt O’Riley at tage til en lidt mindre klub som eksempelvis Leeds. Danskeren har nemlig visse begrænsninger, mener McAvennie.
– Det afhænger af, hvad Farke (Leeds’ cheftræner Daniel Farke, red.) har af planer for ham. Han har ikke så meget fart til at løbe tilbage, når han er gået med frem. Det er ikke for at fornærme ham. Der er masser af fremragende spillere i England lige nu, som ikke har den fart.
– Jeg mener bare, at han ikke helt har farten til at spille i Premier League, men det kan alt sammen ændre sig, hvis Farke finder den rigtige rolle til ham i Leeds, lyder det ifølge Football Insider fra Frank McAvennie.
Ifølge den tidligere Celtic-spiller bliver Matt O'Riley nødt til at blive endnu mere stabil i sine præstationer, hvis danskeren skal få succes i den engelske klub.
– Lad os være ærlige: Han kan se en aflevering og han kan score mål – men han kan ikke tackle. Disse kvaliteter er efterspurgte i enhver liga, selv hvis hans manglende fart taler imod ham. Ville han kunne levere i en klub som Leeds? Ja, det tror jeg, at han ville kunne. Fansene ville elske ham i Leeds. Men han ville skulle levere hver eneste uge. Han kan ikke levere i seks kampe og så forsvinde i tre kampe. Det er min største anke med O’Riley.
– Han er stadig ung og han kan gå hele vejen. David Silva og Jack Grealish havde aldrig den fart i Manchester City, men en god træner formår at få det bedste ud af dem. O’Riley kommer ikke til en topklub, men et sted som Leeds ville kunne være godt for ham.
Matt O’Riley har i denne sæson været en af de helt store profiler i den skotske liga, hvor den 23-årige dansker har scoret 12 mål i 30 ligakampe.
Leeds ligger i skrivende på andenpladsen i Championship, hvilket giver en direkte oprykning til Premier League. Daniel Farkes tropper er dog kun ét point foran Leicester, der tilmed har spillet en kamp færre.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
FCM ansætter ny topboss
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
‘Tottenham er i overhængende fare’
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Bayern tromler sig videre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Deler nyt om fremtiden
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Optakt: Newcastle – Manchester City
Celta Vigo – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER