Han har imponeret stort for Celtic i denne sæson, og meget tyder på, at Matt O'Riley til sommer forlader den skotske storklub til fordel for en højere hylde.
Tipsbladet kunne for en måneds tid siden afsløre, at Atlético Madrid i januar fik afvist et bud på 156 millioner kroner på Matt O'Riley, og derudover har Leeds United også længe været meldt interesseret i den danske landsholdsspiller.
Og ifølge den tidligere Celtic-spiller Frank McAvennie vil det være bedst for Matt O’Riley at tage til en lidt mindre klub som eksempelvis Leeds. Danskeren har nemlig visse begrænsninger, mener McAvennie.
– Det afhænger af, hvad Farke (Leeds’ cheftræner Daniel Farke, red.) har af planer for ham. Han har ikke så meget fart til at løbe tilbage, når han er gået med frem. Det er ikke for at fornærme ham. Der er masser af fremragende spillere i England lige nu, som ikke har den fart.
– Jeg mener bare, at han ikke helt har farten til at spille i Premier League, men det kan alt sammen ændre sig, hvis Farke finder den rigtige rolle til ham i Leeds, lyder det ifølge Football Insider fra Frank McAvennie.
Ifølge den tidligere Celtic-spiller bliver Matt O'Riley nødt til at blive endnu mere stabil i sine præstationer, hvis danskeren skal få succes i den engelske klub.
– Lad os være ærlige: Han kan se en aflevering og han kan score mål – men han kan ikke tackle. Disse kvaliteter er efterspurgte i enhver liga, selv hvis hans manglende fart taler imod ham. Ville han kunne levere i en klub som Leeds? Ja, det tror jeg, at han ville kunne. Fansene ville elske ham i Leeds. Men han ville skulle levere hver eneste uge. Han kan ikke levere i seks kampe og så forsvinde i tre kampe. Det er min største anke med O’Riley.
– Han er stadig ung og han kan gå hele vejen. David Silva og Jack Grealish havde aldrig den fart i Manchester City, men en god træner formår at få det bedste ud af dem. O’Riley kommer ikke til en topklub, men et sted som Leeds ville kunne være godt for ham.
Matt O’Riley har i denne sæson været en af de helt store profiler i den skotske liga, hvor den 23-årige dansker har scoret 12 mål i 30 ligakampe.
Leeds ligger i skrivende på andenpladsen i Championship, hvilket giver en direkte oprykning til Premier League. Daniel Farkes tropper er dog kun ét point foran Leicester, der tilmed har spillet en kamp færre.
LIVE
LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
TOPNYHED
Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
HELT VILDT
FC København-fans raser
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB