Konyaspor står med et potentielt problem inden sæsonstarten i Tyrkiet.
Det tyrkiske medie Konhaber skriver nemlig, at klubben kommer til at have for mange udlændinge i truppen efter tilgangen af Marko Jevtovic, og det er på trods af, at loftet er blevet forøget til 13 udenlandske spillere i hver tyrkisk klub. Derfor er klubben tvunget til at skille sig af med to spillere, da flere udenlanske tilgange er på vej.
En af de udenlandske spillere i Konyaspor er den tidligere AaB-spiller Louka Prip, men han fortæller til Tipsbladet, at han ikke forventer at forlade klubben.
– Jeg har ikke planer om at komme væk. Jeg er fint tilfreds med mit første år, og jeg er meget sikker på, at jeg tager et år til. Man kan jo aldrig vide i fodbold, men det har jeg ikke fokus på, siger Louka Prip til Tipsbladet.
Så du er ikke bange for, at klubben gerne vil af med dig?
– Nej, jeg har ikke hørt noget om, at jeg skal væk, så på den måde tror jeg, at det er fint.
Den tidligere Superliga-angriber fortæller, at han har haft en god første sæson i den tyrkiske klub.
– Jeg har det fint. Vi træner to gange om dagen for det meste, så man er tit træt, men det er en normal preseason. Nu kender jeg til det meste i forhold til, hvordan tingene fungerer, hvilket gør det nemmere. I den seneste sæson kom jegm ind, da der var spillet to kampe, og jeg skulle finde ud af det hele.
– Nu kender jeg den daglige omgang med træninger, og jeg kender Konya, Jeg har et godt sted at bo, så der er meget mere ro på i forhold til starten af den seneste sæson, siger Prip og tilføjer.
– Jeg lavede seks mål i den seneste sæson, og hvis jeg kan lave lidt flere mål en otte stykker, så vil jeg være tilfreds. Så meget går jeg heller ikke op i det. Jeg vil selvfølgelig gerne have så meget spilletid som muligt og levere på banen med mål og assists samt godt spil.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vild fankultur
Tilværelsen i Tyrkiet er meget anderledes end at være i dansk fodbold, men han har fåët mange gode oplevelser ud af opholdet med en vild fodboldkultur.
– Det har været spændende. Jeg har altid gerne villet prøve noget andet, og jeg har gerne villet prøve noget i udlandet. Man hører skrækhistorie om Tyrkiet, men jeg har altid gerne villet prøve at se, hvad det er for noget.
– Man har jo hørt historier om folk, der har gjort det godt som Jens Jønsson her i Konyaspor. Fankulturen er rigtig fed, specielt i de store kampe. Der er virkelig gang i den. Der bliver piftet meget, og ørerne runger.
– Når jeg er færdig med at spille fodbold, vil jeg gerne kigge tilbage på, at jeg har oplevet det, siger Louka Prip til Tipsbladet.
26-årige Prip har kontrakt med Konyaspor til sommeren 2025, og offensivspilleren kom til klubben i sommeren 2023.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
EKSKLUSIVT
Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
Aldrig set før
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER