Konyaspor står med et potentielt problem inden sæsonstarten i Tyrkiet.
Det tyrkiske medie Konhaber skriver nemlig, at klubben kommer til at have for mange udlændinge i truppen efter tilgangen af Marko Jevtovic, og det er på trods af, at loftet er blevet forøget til 13 udenlandske spillere i hver tyrkisk klub. Derfor er klubben tvunget til at skille sig af med to spillere, da flere udenlanske tilgange er på vej.
En af de udenlandske spillere i Konyaspor er den tidligere AaB-spiller Louka Prip, men han fortæller til Tipsbladet, at han ikke forventer at forlade klubben.
– Jeg har ikke planer om at komme væk. Jeg er fint tilfreds med mit første år, og jeg er meget sikker på, at jeg tager et år til. Man kan jo aldrig vide i fodbold, men det har jeg ikke fokus på, siger Louka Prip til Tipsbladet.
Så du er ikke bange for, at klubben gerne vil af med dig?
– Nej, jeg har ikke hørt noget om, at jeg skal væk, så på den måde tror jeg, at det er fint.
Den tidligere Superliga-angriber fortæller, at han har haft en god første sæson i den tyrkiske klub.
– Jeg har det fint. Vi træner to gange om dagen for det meste, så man er tit træt, men det er en normal preseason. Nu kender jeg til det meste i forhold til, hvordan tingene fungerer, hvilket gør det nemmere. I den seneste sæson kom jegm ind, da der var spillet to kampe, og jeg skulle finde ud af det hele.
– Nu kender jeg den daglige omgang med træninger, og jeg kender Konya, Jeg har et godt sted at bo, så der er meget mere ro på i forhold til starten af den seneste sæson, siger Prip og tilføjer.
– Jeg lavede seks mål i den seneste sæson, og hvis jeg kan lave lidt flere mål en otte stykker, så vil jeg være tilfreds. Så meget går jeg heller ikke op i det. Jeg vil selvfølgelig gerne have så meget spilletid som muligt og levere på banen med mål og assists samt godt spil.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vild fankultur
Tilværelsen i Tyrkiet er meget anderledes end at være i dansk fodbold, men han har fåët mange gode oplevelser ud af opholdet med en vild fodboldkultur.
– Det har været spændende. Jeg har altid gerne villet prøve noget andet, og jeg har gerne villet prøve noget i udlandet. Man hører skrækhistorie om Tyrkiet, men jeg har altid gerne villet prøve at se, hvad det er for noget.
– Man har jo hørt historier om folk, der har gjort det godt som Jens Jønsson her i Konyaspor. Fankulturen er rigtig fed, specielt i de store kampe. Der er virkelig gang i den. Der bliver piftet meget, og ørerne runger.
– Når jeg er færdig med at spille fodbold, vil jeg gerne kigge tilbage på, at jeg har oplevet det, siger Louka Prip til Tipsbladet.
26-årige Prip har kontrakt med Konyaspor til sommeren 2025, og offensivspilleren kom til klubben i sommeren 2023.
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
David Nielsen har sagt op
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Giver to spillere livstidskarantæne
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
Vil have ham væk fra FC København
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
Var direkte fra træningsbanen
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp