Tyrkisk klub tvunget til salg: Dansker vil blive!

Tyrkiske Konyaspor ender med at have for mange udenlandske spillere i truppen grundet forskellige tilgange, skriver tyrkisk medie, og derfor skal klubben af med flere spillere. Danske Louka Prip er dog ikke bange for at ryge i svinget, siger han til Tipsbladet.



Konyaspor står med et potentielt problem inden sæsonstarten i Tyrkiet.

Det tyrkiske medie Konhaber skriver nemlig, at klubben kommer til at have for mange udlændinge i truppen efter tilgangen af Marko Jevtovic, og det er på trods af, at loftet er blevet forøget til 13 udenlandske spillere i hver tyrkisk klub. Derfor er klubben tvunget til at skille sig af med to spillere, da flere udenlanske tilgange er på vej.

En af de udenlandske spillere i Konyaspor er den tidligere AaB-spiller Louka Prip, men han fortæller til Tipsbladet, at han ikke forventer at forlade klubben.

– Jeg har ikke planer om at komme væk. Jeg er fint tilfreds med mit første år, og jeg er meget sikker på, at jeg tager et år til. Man kan jo aldrig vide i fodbold, men det har jeg ikke fokus på, siger Louka Prip til Tipsbladet.

Så du er ikke bange for, at klubben gerne vil af med dig?

– Nej, jeg har ikke hørt noget om, at jeg skal væk, så på den måde tror jeg, at det er fint.

Den tidligere Superliga-angriber fortæller, at han har haft en god første sæson i den tyrkiske klub.

– Jeg har det fint. Vi træner to gange om dagen for det meste, så man er tit træt, men det er en normal preseason. Nu kender jeg til det meste i forhold til, hvordan tingene fungerer, hvilket gør det nemmere. I den seneste sæson kom jegm ind, da der var spillet to kampe, og jeg skulle finde ud af det hele.

– Nu kender jeg den daglige omgang med træninger, og jeg kender Konya, Jeg har et godt sted at bo, så der er meget mere ro på i forhold til starten af den seneste sæson, siger Prip og tilføjer.

– Jeg lavede seks mål i den seneste sæson, og hvis jeg kan lave lidt flere mål en otte stykker, så vil jeg være tilfreds. Så meget går jeg heller ikke op i det. Jeg vil selvfølgelig gerne have så meget spilletid som muligt og levere på banen med mål og assists samt godt spil.

Artiklen fortsætter under billedet.

504ad5a1b75fe01aa2db402c03899ecd

Foto: Konyaspor

Vild fankultur
Tilværelsen i Tyrkiet er meget anderledes end at være i dansk fodbold, men han har fåët mange gode oplevelser ud af opholdet med en vild fodboldkultur.

– Det har været spændende. Jeg har altid gerne villet prøve noget andet, og jeg har gerne villet prøve noget i udlandet. Man hører skrækhistorie om Tyrkiet, men jeg har altid gerne villet prøve at se, hvad det er for noget.

– Man har jo hørt historier om folk, der har gjort det godt som Jens Jønsson her i Konyaspor. Fankulturen er rigtig fed, specielt i de store kampe. Der er virkelig gang i den. Der bliver piftet meget, og ørerne runger.

– Når jeg er færdig med at spille fodbold, vil jeg gerne kigge tilbage på, at jeg har oplevet det, siger Louka Prip til Tipsbladet.

26-årige Prip har kontrakt med Konyaspor til sommeren 2025, og offensivspilleren kom til klubben i sommeren 2023.



Snupper niende pris som årets danske spiller

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Napoli jagter Superliga-profil

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

OB-boss med spændende transferbesked

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Brøndby afvist

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Sergio Ramos i chokskifte?

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Zorniger kommer med klar besked

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Syv i træk for Barcelona

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

Thomas Delaney i stor hyldest

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen