Konyaspor står med et potentielt problem inden sæsonstarten i Tyrkiet.
Det tyrkiske medie Konhaber skriver nemlig, at klubben kommer til at have for mange udlændinge i truppen efter tilgangen af Marko Jevtovic, og det er på trods af, at loftet er blevet forøget til 13 udenlandske spillere i hver tyrkisk klub. Derfor er klubben tvunget til at skille sig af med to spillere, da flere udenlanske tilgange er på vej.
En af de udenlandske spillere i Konyaspor er den tidligere AaB-spiller Louka Prip, men han fortæller til Tipsbladet, at han ikke forventer at forlade klubben.
– Jeg har ikke planer om at komme væk. Jeg er fint tilfreds med mit første år, og jeg er meget sikker på, at jeg tager et år til. Man kan jo aldrig vide i fodbold, men det har jeg ikke fokus på, siger Louka Prip til Tipsbladet.
Så du er ikke bange for, at klubben gerne vil af med dig?
– Nej, jeg har ikke hørt noget om, at jeg skal væk, så på den måde tror jeg, at det er fint.
Den tidligere Superliga-angriber fortæller, at han har haft en god første sæson i den tyrkiske klub.
– Jeg har det fint. Vi træner to gange om dagen for det meste, så man er tit træt, men det er en normal preseason. Nu kender jeg til det meste i forhold til, hvordan tingene fungerer, hvilket gør det nemmere. I den seneste sæson kom jegm ind, da der var spillet to kampe, og jeg skulle finde ud af det hele.
– Nu kender jeg den daglige omgang med træninger, og jeg kender Konya, Jeg har et godt sted at bo, så der er meget mere ro på i forhold til starten af den seneste sæson, siger Prip og tilføjer.
– Jeg lavede seks mål i den seneste sæson, og hvis jeg kan lave lidt flere mål en otte stykker, så vil jeg være tilfreds. Så meget går jeg heller ikke op i det. Jeg vil selvfølgelig gerne have så meget spilletid som muligt og levere på banen med mål og assists samt godt spil.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vild fankultur
Tilværelsen i Tyrkiet er meget anderledes end at være i dansk fodbold, men han har fåët mange gode oplevelser ud af opholdet med en vild fodboldkultur.
– Det har været spændende. Jeg har altid gerne villet prøve noget andet, og jeg har gerne villet prøve noget i udlandet. Man hører skrækhistorie om Tyrkiet, men jeg har altid gerne villet prøve at se, hvad det er for noget.
– Man har jo hørt historier om folk, der har gjort det godt som Jens Jønsson her i Konyaspor. Fankulturen er rigtig fed, specielt i de store kampe. Der er virkelig gang i den. Der bliver piftet meget, og ørerne runger.
– Når jeg er færdig med at spille fodbold, vil jeg gerne kigge tilbage på, at jeg har oplevet det, siger Louka Prip til Tipsbladet.
26-årige Prip har kontrakt med Konyaspor til sommeren 2025, og offensivspilleren kom til klubben i sommeren 2023.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Tottenham under stregen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Arsenal snublede i guldkampen
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
‘Jeg er rørt og glad’
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
Real Madrid med gave til Barcelona
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
AGF snubler i guldkampen
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT