Konyaspor står med et potentielt problem inden sæsonstarten i Tyrkiet.
Det tyrkiske medie Konhaber skriver nemlig, at klubben kommer til at have for mange udlændinge i truppen efter tilgangen af Marko Jevtovic, og det er på trods af, at loftet er blevet forøget til 13 udenlandske spillere i hver tyrkisk klub. Derfor er klubben tvunget til at skille sig af med to spillere, da flere udenlanske tilgange er på vej.
En af de udenlandske spillere i Konyaspor er den tidligere AaB-spiller Louka Prip, men han fortæller til Tipsbladet, at han ikke forventer at forlade klubben.
– Jeg har ikke planer om at komme væk. Jeg er fint tilfreds med mit første år, og jeg er meget sikker på, at jeg tager et år til. Man kan jo aldrig vide i fodbold, men det har jeg ikke fokus på, siger Louka Prip til Tipsbladet.
Så du er ikke bange for, at klubben gerne vil af med dig?
– Nej, jeg har ikke hørt noget om, at jeg skal væk, så på den måde tror jeg, at det er fint.
Den tidligere Superliga-angriber fortæller, at han har haft en god første sæson i den tyrkiske klub.
– Jeg har det fint. Vi træner to gange om dagen for det meste, så man er tit træt, men det er en normal preseason. Nu kender jeg til det meste i forhold til, hvordan tingene fungerer, hvilket gør det nemmere. I den seneste sæson kom jegm ind, da der var spillet to kampe, og jeg skulle finde ud af det hele.
– Nu kender jeg den daglige omgang med træninger, og jeg kender Konya, Jeg har et godt sted at bo, så der er meget mere ro på i forhold til starten af den seneste sæson, siger Prip og tilføjer.
– Jeg lavede seks mål i den seneste sæson, og hvis jeg kan lave lidt flere mål en otte stykker, så vil jeg være tilfreds. Så meget går jeg heller ikke op i det. Jeg vil selvfølgelig gerne have så meget spilletid som muligt og levere på banen med mål og assists samt godt spil.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vild fankultur
Tilværelsen i Tyrkiet er meget anderledes end at være i dansk fodbold, men han har fåët mange gode oplevelser ud af opholdet med en vild fodboldkultur.
– Det har været spændende. Jeg har altid gerne villet prøve noget andet, og jeg har gerne villet prøve noget i udlandet. Man hører skrækhistorie om Tyrkiet, men jeg har altid gerne villet prøve at se, hvad det er for noget.
– Man har jo hørt historier om folk, der har gjort det godt som Jens Jønsson her i Konyaspor. Fankulturen er rigtig fed, specielt i de store kampe. Der er virkelig gang i den. Der bliver piftet meget, og ørerne runger.
– Når jeg er færdig med at spille fodbold, vil jeg gerne kigge tilbage på, at jeg har oplevet det, siger Louka Prip til Tipsbladet.
26-årige Prip har kontrakt med Konyaspor til sommeren 2025, og offensivspilleren kom til klubben i sommeren 2023.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
– En gigantisk nedtur!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
AGF smider sejren i de døende sekunder
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham