Tyrkisk klub tvunget til salg: Dansker vil blive!

Tyrkiske Konyaspor ender med at have for mange udenlandske spillere i truppen grundet forskellige tilgange, skriver tyrkisk medie, og derfor skal klubben af med flere spillere. Danske Louka Prip er dog ikke bange for at ryge i svinget, siger han til Tipsbladet.



Konyaspor står med et potentielt problem inden sæsonstarten i Tyrkiet.

Det tyrkiske medie Konhaber skriver nemlig, at klubben kommer til at have for mange udlændinge i truppen efter tilgangen af Marko Jevtovic, og det er på trods af, at loftet er blevet forøget til 13 udenlandske spillere i hver tyrkisk klub. Derfor er klubben tvunget til at skille sig af med to spillere, da flere udenlanske tilgange er på vej.

En af de udenlandske spillere i Konyaspor er den tidligere AaB-spiller Louka Prip, men han fortæller til Tipsbladet, at han ikke forventer at forlade klubben.

– Jeg har ikke planer om at komme væk. Jeg er fint tilfreds med mit første år, og jeg er meget sikker på, at jeg tager et år til. Man kan jo aldrig vide i fodbold, men det har jeg ikke fokus på, siger Louka Prip til Tipsbladet.

Så du er ikke bange for, at klubben gerne vil af med dig?

– Nej, jeg har ikke hørt noget om, at jeg skal væk, så på den måde tror jeg, at det er fint.

Den tidligere Superliga-angriber fortæller, at han har haft en god første sæson i den tyrkiske klub.

– Jeg har det fint. Vi træner to gange om dagen for det meste, så man er tit træt, men det er en normal preseason. Nu kender jeg til det meste i forhold til, hvordan tingene fungerer, hvilket gør det nemmere. I den seneste sæson kom jegm ind, da der var spillet to kampe, og jeg skulle finde ud af det hele.

– Nu kender jeg den daglige omgang med træninger, og jeg kender Konya, Jeg har et godt sted at bo, så der er meget mere ro på i forhold til starten af den seneste sæson, siger Prip og tilføjer.

– Jeg lavede seks mål i den seneste sæson, og hvis jeg kan lave lidt flere mål en otte stykker, så vil jeg være tilfreds. Så meget går jeg heller ikke op i det. Jeg vil selvfølgelig gerne have så meget spilletid som muligt og levere på banen med mål og assists samt godt spil.

Artiklen fortsætter under billedet.

504ad5a1b75fe01aa2db402c03899ecd

Foto: Konyaspor

Vild fankultur
Tilværelsen i Tyrkiet er meget anderledes end at være i dansk fodbold, men han har fåët mange gode oplevelser ud af opholdet med en vild fodboldkultur.

– Det har været spændende. Jeg har altid gerne villet prøve noget andet, og jeg har gerne villet prøve noget i udlandet. Man hører skrækhistorie om Tyrkiet, men jeg har altid gerne villet prøve at se, hvad det er for noget.

– Man har jo hørt historier om folk, der har gjort det godt som Jens Jønsson her i Konyaspor. Fankulturen er rigtig fed, specielt i de store kampe. Der er virkelig gang i den. Der bliver piftet meget, og ørerne runger.

– Når jeg er færdig med at spille fodbold, vil jeg gerne kigge tilbage på, at jeg har oplevet det, siger Louka Prip til Tipsbladet.

26-årige Prip har kontrakt med Konyaspor til sommeren 2025, og offensivspilleren kom til klubben i sommeren 2023.





FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FC København spiller sig videre i Europa

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

LIVE: FC København er videre i Conference League

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tottenham-flop i stor transfer

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Jagter dansk landsholdsspiller

Her er FC Københavns pris på William Clem

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Dansker i rekordtransfer

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Slår transferrekord for Superliga-angriber