Tysk guldfugl afviser Bayern München: Meldes på vej til spansk storklub

Kai Havertz er en af profilerne i Bundesligaen, men Leverkusen-stjernen ser ud til at afvise Bayern München for i stedet at tage til Real Madrid.



Kai Havertz har udviklet sig til at være en af Europas mest eftertragtede spillere, og tyskeren har blandt andet været rygtet til klubber som Bayern München, Chelsea, Manchester United og Real Madrid. 

Ifølge den spanske avis Marca er der dog meget, der tyder på, at Havertz må tage endnu en sæson i Leverkusen. Marca skriver således, at Havertz er indstillet på at væbne sig med tålmodighed, fordi han er opsat på at komme til Real Madrid. 

Madrilenerne har dog ikke mulighed for at hente Havertz til sommer, og derfor bliver det altså først i 2021, at transferen kan gennemføres. 

Leverkusen vil leje brasiliansk talent
Kai Havertz har, sammen med Erling Haaland, Jadon Sancho og Achraf Hakimi, været blandt de mest fremtrædende spillere i Bundesligaen, siden ligaen blev genoptaget for en måned siden.

Ifølge Marca har Sancho kurs mod England, mens Hakimi ser ud til at være på vej til Bayern München. Haaland bliver i Dortmund i første omgang, forlyder det.

Kai Havertz’ har til gengæld været i Real Madrids søgelys, og den unge spiller er klar på at vente på at gennemføre sit drømmeskifte. Havertz udtalte i april, at han føler sig klar til et skifte til udlandet. Madrilenerne står med en fordel i forhold til de andre bejlere, fordi Leverkusen er interesserede i at leje Real Madrids brasilianske stortalent, Reinier Jesus. 

I Real Madrid har man indtil videre taget en beslutning om, at man ikke vil hente nye spillere, før man har fået solgt grundigt ud i spillertruppen.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane