Fodboldtræneren Lars Knudsen har fået ny adresse efter sin tiltrædelse som Danmarks nye U21-landstræner.
Der er både arbejdslogistiske og private fordele ved, at han tidligere i august flyttede fra Augsburg til Aalborg. Han boede i den tyske by i over halvandet år, imens han var tilknyttet byens bundesligaklub.
– Jeg er flyttet til Aalborg her i august, og jeg er rigtig glad for at være vendt tilbage til Danmark. Jeg har to store børn, der bor i Aalborg, og det er dejligt at komme tættere på dem.
– Det svinger, hvor meget jeg skal være her på kontoret i Brøndby, men der er jo en lufthavn i Aalborg, så det er ret nemt, når jeg skal herover, siger Lars Knudsen.
Qua sin internationale lufthavn er Aalborg en praktisk bopæl, når han skal rejse til udlandet for at besøge store talenter som eksempelvis Conrad Harder eller Chido Obi-Martin, men han er også i køreafstand til at kunne overvære superligaklubbernes træning eller kampe i Danmarks bedste fodboldrække.
– Jeg kommer til at besøge spillerne i udlandet, og jeg kommer også til at se en masse kampe i Superligaen. Det har jeg også prioriteret her i min første tid som U21-landstræner.
– I juli var jeg ude at besøge en masse spillere i udlandet, mens jeg stadigvæk selv boede i Augsburg, og efter jeg er flyttet hjem, har jeg set lidt mere på spillerne i Danmark før min første trupudtagelse, siger Lars Knudsen.
Han har tidligere været landstræner for U18-, U19- og U20-landsholdet, ligesom han sidste år vikarierede som A-landstræner efter Morten Wieghorsts sygemelding og før Brian Riemers ansættelse.
Ikke meget tid med spillerne
Derfor er Knudsen afklaret med præmissen om, at han kun har sine spillere på træningsbanen ved fem samlinger om året.
– Jeg har prøvet før, at jeg ikke har spillerne til rådighed hver dag, så jeg kender rytmen.
– Jeg kommer selvfølgelig til at savne at være på træningsbanen oftere – det gør alle landstrænere, tror jeg – men jeg får mulighed for at komme ud og se nogle ting og fordybe mig på en måde, man som klubtræner ikke har tid til, siger han.
Allerede i foråret blev nordjyden præsenteret som Steffen Højers afløser efter sommerens EM-slutrunde. På det tidspunkt vendte Knudsen pilen ned til andre job, efter at han havde haft en udtalt ambition om at være cheftræner i stedet for assistenttræner.
– Jeg kan ikke sige så meget om de muligheder, jeg ellers havde. Jeg er rigtig glad for, at jeg fik det her job, og jeg glæder mig til at komme i gang, siger Lars Knudsen.
Han indkalder til sin første samling på mandag. Torsdag i næste uge debuterer han med en testkamp mod Norge i Vejle. Fire dage senere spiller U21-landsholdet sin første kamp i EM-kvalifikationen ude mod Wales.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
HELT VILDT
Værste i 16 år
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
HELT VILDT