Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Han er for dyr og for god til at købe – men Lyngby Boldklub har ikke opgivet at beholde lejesvenden.



Han har været et vildt bekendtskab i 1. division, Neil Pierre.

Lyngby Boldklub har lejet den 18-årige amerikanske forsvarsspiller i Philadelphia Union i dette forår, og tometermanden har udviklet sig til en kæmpe publikumsfavorit. I alt er det blevet til fire mål i otte kampe – heraf to i sin debut – og hans kombination af fart og fysik har i foråret fremtvunget mange klapsalver på Lyngby Stadion. 

Men Neil Pierres fremtid hos De Kongeblå er uvis. Til sommer udløber lejeaftalen, og sportschef Nicas Kjeldsen erkender, at det ikke er muligt at købe forsvarsspilleren.  

– Altså vi får ham ikke permanent. Det kan jeg ligeså godt skuffe alle fans med, for det er han simpelthen for dyr til og for god til, siger Nicas Kjeldsen til Tipsbladet. 

Men en ny lejeaftale? 

– Vi har ikke givet op på at beholde ham. Den er uafklaret i forhold til at forlænge lejemålet. Om det lykkes eller ej, det tør jeg ikke sætte procenter på, men jeg kan sige, at den ikke er lagt ned, siger sportschefen.

 

Elsker Danmark

Tipsbladet talte med Neil Pierre i marts, hvor han fortalte, at han forud for skiftet til Lyngby havde talt med Mikael Uhre, som han spillede med i Philadelphia Union. 

– Han sagde bare, at jeg ville elske det her i Danmark, især København. Og indtil videre har det været helt rigtigt, sagde Neil Pierre og tilføjede, at han var glad for bagerierne:  

– I Danmark er kagerne fantastiske. Jeg skal passe på med ikke at spise for mange. Menneskene er også meget imødekommende og rare. Og så er der cyklerne… Jeg forstår det ikke, men i det mindste hjælper det med at holde mig i form. 

Neil Pierre, 18 år, har kontrakt med Philadelphia Unon til udgangen af 2028. 





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Michael Carrick bliver i Manchester United

Manchester City bekræfter

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting