Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Han er for dyr og for god til at købe – men Lyngby Boldklub har ikke opgivet at beholde lejesvenden.



Han har været et vildt bekendtskab i 1. division, Neil Pierre.

Lyngby Boldklub har lejet den 18-årige amerikanske forsvarsspiller i Philadelphia Union i dette forår, og tometermanden har udviklet sig til en kæmpe publikumsfavorit. I alt er det blevet til fire mål i otte kampe – heraf to i sin debut – og hans kombination af fart og fysik har i foråret fremtvunget mange klapsalver på Lyngby Stadion. 

Men Neil Pierres fremtid hos De Kongeblå er uvis. Til sommer udløber lejeaftalen, og sportschef Nicas Kjeldsen erkender, at det ikke er muligt at købe forsvarsspilleren.  

– Altså vi får ham ikke permanent. Det kan jeg ligeså godt skuffe alle fans med, for det er han simpelthen for dyr til og for god til, siger Nicas Kjeldsen til Tipsbladet. 

Men en ny lejeaftale? 

– Vi har ikke givet op på at beholde ham. Den er uafklaret i forhold til at forlænge lejemålet. Om det lykkes eller ej, det tør jeg ikke sætte procenter på, men jeg kan sige, at den ikke er lagt ned, siger sportschefen.

 

Elsker Danmark

Tipsbladet talte med Neil Pierre i marts, hvor han fortalte, at han forud for skiftet til Lyngby havde talt med Mikael Uhre, som han spillede med i Philadelphia Union. 

– Han sagde bare, at jeg ville elske det her i Danmark, især København. Og indtil videre har det været helt rigtigt, sagde Neil Pierre og tilføjede, at han var glad for bagerierne:  

– I Danmark er kagerne fantastiske. Jeg skal passe på med ikke at spise for mange. Menneskene er også meget imødekommende og rare. Og så er der cyklerne… Jeg forstår det ikke, men i det mindste hjælper det med at holde mig i form. 

Neil Pierre, 18 år, har kontrakt med Philadelphia Unon til udgangen af 2028. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-spiller alvorligt skadet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Bundesliga-klub henter FCM-emne

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier jubler over USA’s nedtur

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr