Uheldig Dolberg har igen haft indbrud

Endnu engang har Kasper Dolberg mistet et dyrt ur.



Hvis Kasper Dolberg nogle gange går og føler sig en lille smule uheldig, så forstår man godt hvorfor.

Danskeren har nemlig flere gange været udsat for tyveri i nyere tid, og også i år har han været uheldig. 

For tilbage i april blev der begået indbrud i en af hans lejligheder i Aarhus, hvor to tyve stjal forskellige ting, heriblandt et Hublot-ur med en Ajax-urskive, som Dolberg fik, dengang han var med til at vinde det 34. hollandske mesterskab med Ajax. Det skriver B.T.

Lige nu er værdien af uret ikke fastlagt, men mon ikke det er oppe i den dyre ende, når det kommer til værdisætning. Uret er speciallavet, og Hublot er et af de finere mærker.

Til gengæld står det klart, at to mænd på henholdsvis 26 og 27 år i denne uge er blevet anholdt og sigtet for indbruddet. De blev fremsat i grundlovsforhør ved byretten i Lyngby i onsdags.

B.T fik fat på Kasper Dolberg for at høre ham om, hvorvidt han er bekendt med, at de to gerningsmænd er blevet anholdt, men den danske bomber ville ikke sige noget.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Desværre. Det håber jeg er o.k., siger han til avisen.

Som nævnt har Kasper Dolberg været uheldig med tyveri de seneste år. Tilbage i 2019 fik han stjålet et ur til en værdi af over en halv million kroner af en 18-årig holdkammerat i Nice, som stjal det i et pengeskab i klubbens omklædningsrum. Dolberg fik dog pengene tilbage, og holdkammeraten blev fyret i klubben.

Året efter var den så gal igen, da Kasper Dolbergs Porsche med nøgler til hjemmet blev stjålet i Nices lufthavn. Her fik han også stjålet 15.000 kroner og flere telefoner. 

Kasper Dolberg har ingen kommentar til, om det stjålne Hublot-ur er samme ur, som hans tidligere holdkammerat stjal i 2019.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bekymring om Lionel Messi før VM

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner