Uheldig Dolberg har igen haft indbrud

Endnu engang har Kasper Dolberg mistet et dyrt ur.



Hvis Kasper Dolberg nogle gange går og føler sig en lille smule uheldig, så forstår man godt hvorfor.

Danskeren har nemlig flere gange været udsat for tyveri i nyere tid, og også i år har han været uheldig. 

For tilbage i april blev der begået indbrud i en af hans lejligheder i Aarhus, hvor to tyve stjal forskellige ting, heriblandt et Hublot-ur med en Ajax-urskive, som Dolberg fik, dengang han var med til at vinde det 34. hollandske mesterskab med Ajax. Det skriver B.T.

Lige nu er værdien af uret ikke fastlagt, men mon ikke det er oppe i den dyre ende, når det kommer til værdisætning. Uret er speciallavet, og Hublot er et af de finere mærker.

Til gengæld står det klart, at to mænd på henholdsvis 26 og 27 år i denne uge er blevet anholdt og sigtet for indbruddet. De blev fremsat i grundlovsforhør ved byretten i Lyngby i onsdags.

B.T fik fat på Kasper Dolberg for at høre ham om, hvorvidt han er bekendt med, at de to gerningsmænd er blevet anholdt, men den danske bomber ville ikke sige noget.

– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Desværre. Det håber jeg er o.k., siger han til avisen.

Som nævnt har Kasper Dolberg været uheldig med tyveri de seneste år. Tilbage i 2019 fik han stjålet et ur til en værdi af over en halv million kroner af en 18-årig holdkammerat i Nice, som stjal det i et pengeskab i klubbens omklædningsrum. Dolberg fik dog pengene tilbage, og holdkammeraten blev fyret i klubben.

Året efter var den så gal igen, da Kasper Dolbergs Porsche med nøgler til hjemmet blev stjålet i Nices lufthavn. Her fik han også stjålet 15.000 kroner og flere telefoner. 

Kasper Dolberg har ingen kommentar til, om det stjålne Hublot-ur er samme ur, som hans tidligere holdkammerat stjal i 2019.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

FC Midtjylland henter ny back

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus