Ung dansker skudt i sænk af Real Madrid

Danske Filip Jørgensen vogtede målet for Villarreal, der var foran 2-0 mod Real Madrid, men i sidste ende var det den spanske kongeklub, der vandt opgøret og avancerede i Copa del Rey.



Real Madrid og FC Barcelona er begge blandt de sidste otte hold i den spanske pokalturnering.

Med vidt forskellige udgangspunkter gik de to fodboldgiganter torsdag aften videre til kvartfinalerne.

Real Madrid var på den klart sværeste mission ude mod den velkendte La Liga-modstander Villarreal, mens FC Barcelona kiggede forbi hos Ceuta fra den tredjebedste række.

Det lykkedes det upåagtede hjemmehold at holde Barcelonas offensive profiler stangen i 40 minutter, før Raphinha scorede til 1-0.

Danske Andreas Christensen kom ind og var med til at køre den stensikre sejr på 5-0 hjem i anden halvleg, hvor polske Robert Lewandowski scorede to gange, og også Franck Kessie samt Ansu Fati kom på tavlen.

Real Madrid må have kigget misundeligt mod ærkerivalens gunstige arbejdsbetingelser.

Ligamestrene fra den spanske hovedstad havde i hvert fald deres hyr med at få bugt med Villarreal, der startede med den 20-årige dansker Filip Jørgensen på mål. 

Værterne kom på 1-0, da franskmanden Etienne Capoue på elegant vis lagde bolden til rette for sig selv, før han flugtede den ind bag Real Madrids Thibaut Courtois efter bare fire minutter.

Og det blev såmænd også 2-0 til hjemmeholdet før pausen.

Nigerianske Samuel Chukwueze afsluttede et flot angreb ved at banke bolden højt i målet, og så kunne Villarreal for alvor øjne næste runde.

Men man skal som bekendt aldrig afskrive Real Madrids stjernespækkede mandskab.

Den brasilianske VM-spiller Vinicius Junior gav værterne en ubehagelig forsmag på det, der ventede, da han reducerede efter 56 minutter.

Lidt over ti minutter senere udlignede landsmanden Eder Militão nemlig nemt på en nedfaldsbold, hvor han stod helt alene i feltet.

Og 2-2 blev til sidst til 3-2 for Real Madrid, da indskiftede Dani Ceballos med fem minutter tilbage afgjorde pokalbraget med et tørt hug langs jorden, som passerede Filip Jørgensen i kassen. 

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending