Unge talenter i fare for dopingstraf

Hvis Anti Doping Danmark havde aflagt besøg ved de netop afsluttede unionsstævner i Vejle, kunne hele 10 af de unge talenter være blevet taget i dopingkontrollen med udsigt til en karriereødelæggende karantæne på to år. Fordi de tager medicin, som er på dopinglisten, uden at have meddelt det og fået den nødvendige godkendelse. Afsløringen har…



– Jeg har været ude for, at der har været dopingtest et par gange til unglandskampe, senest da U/19 spillede EM-kvalifikation mod Ukraine sidste år, og der er også blevet testet til træningssamlinger, siger Per Andersen.

Ved EM-slutrunden for U/17 i 2003 i Portugal måtte man undlade at bruge KB-spilleren Mathias Gravesen i den første kamp fordi man ikke havde fået de papirer frem, der gjorde hans brug af astma-medicin lovlig i UEFA-sammenhæng.

Læge Gunnar Holm er også særdeles forbavset over, at så mange af de unge elitespillere ikke har sørget for at have tingene i orden og vurderer at tallet er langt større på lidt lavere niveau, hvor dopingkontrollen også kan dukke op.

I det hele taget er de tal, Gunnar Holm har afdækket for allergi, høfeber og astma blandt de unge spillere ganske forbavsende.

– Andelen af personer i den danske befolkning med allergi stiger stadig uden at der er nogen egentlig forklaring på det. Måske skulle man tro, at der var færre blandt de unge elitefodboldspillere, da græs-allergikere måske var sorteret fra, men det forholder sig faktisk modsat, konstaterer Gunnar Holm. I befolkningen som helhed regner man med, at 25 procent lider af en form for allergi, her er det altså over en tredjedel.

Gunnar Holms initiativ til undersøgelsen har altså allerede ført til, at man forhindrer en halv snes spillere i at blive taget i en dopingkontrol. Dermed er et mål allerede nået i forebyggelsen fordi meget medicin mod høfeber og astma er på dopinglisten. Videre er det med projektet planen at afdække om de allergiske lidelser hos nogle af spillerne kan udvikle sig til astma og sikre dem en bedre behandling og medicinering.



Samtlige 180 deltagere ved unionsstævnerne i Gunnar Holms pilotundersøgelse havde på forhånd udfyldt et spørgeskema, hvor de skulle redegøre for om de led af allergi, høfeber eller astma eller havde mistanke om det. Det viste sig at hele 27 af de 80 U/15-spillere og 22 fra U/16-gruppen svarede positivt, og de fik i Vejle foretaget en lungefunktionsundersøgelse, ligesom der blev taget blodprøver af samtlige.

Resultaterne analyseres nu af Gunnar Holm i samarbejde med lungespecialisten, dr.med Flemming Madsen fra Helsingør. Næste år er det planen at samtlige deltagere ved unionsstævnet skal gennemgå testen som led i et tre-årigt projekt, der skal kortlægge problematikken og hjælpe til at forebygge problemerne for landets kommende fodbold-elite.

– Mange med høfeber har også astma i en grad, og andre kan udvikle en astma. Mange får ikke tilstrækkelig medicin og dermed ikke den optimale behandling, der kan øge deres fysiske formåen, siger Gunnar Holm.

Mens antallet af allergikere i den danske befolkning skønnes til at ligge omkring 25 procent var tallet altså større blandt de unge fodboldspillere i Vejle. Antallet er størst i storbyer og det passede med at hele 10 af spillerne på KBUs U/15-hold var på listen, som til gengæld kun talte to fra det københavnske U/16-hold, hvor Fyn var topscorer.







Neuers ord ramte Højbjerg


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Chok i OB – siger op efter seks dage

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Brøndby-stjerne skadet

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Jens Stage med overraskende transfer-melding

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Kæmpestjerne angrer

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Er det Chido Obis store chance?

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Superligaboss om FCK: Pas på med det

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Pernille Harder med perlemål

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner