Unge talenter i fare for dopingstraf

Hvis Anti Doping Danmark havde aflagt besøg ved de netop afsluttede unionsstævner i Vejle, kunne hele 10 af de unge talenter være blevet taget i dopingkontrollen med udsigt til en karriereødelæggende karantæne på to år. Fordi de tager medicin, som er på dopinglisten, uden at have meddelt det og fået den nødvendige godkendelse. Afsløringen har…



– Jeg har været ude for, at der har været dopingtest et par gange til unglandskampe, senest da U/19 spillede EM-kvalifikation mod Ukraine sidste år, og der er også blevet testet til træningssamlinger, siger Per Andersen.

Ved EM-slutrunden for U/17 i 2003 i Portugal måtte man undlade at bruge KB-spilleren Mathias Gravesen i den første kamp fordi man ikke havde fået de papirer frem, der gjorde hans brug af astma-medicin lovlig i UEFA-sammenhæng.

Læge Gunnar Holm er også særdeles forbavset over, at så mange af de unge elitespillere ikke har sørget for at have tingene i orden og vurderer at tallet er langt større på lidt lavere niveau, hvor dopingkontrollen også kan dukke op.

I det hele taget er de tal, Gunnar Holm har afdækket for allergi, høfeber og astma blandt de unge spillere ganske forbavsende.

– Andelen af personer i den danske befolkning med allergi stiger stadig uden at der er nogen egentlig forklaring på det. Måske skulle man tro, at der var færre blandt de unge elitefodboldspillere, da græs-allergikere måske var sorteret fra, men det forholder sig faktisk modsat, konstaterer Gunnar Holm. I befolkningen som helhed regner man med, at 25 procent lider af en form for allergi, her er det altså over en tredjedel.

Gunnar Holms initiativ til undersøgelsen har altså allerede ført til, at man forhindrer en halv snes spillere i at blive taget i en dopingkontrol. Dermed er et mål allerede nået i forebyggelsen fordi meget medicin mod høfeber og astma er på dopinglisten. Videre er det med projektet planen at afdække om de allergiske lidelser hos nogle af spillerne kan udvikle sig til astma og sikre dem en bedre behandling og medicinering.



Samtlige 180 deltagere ved unionsstævnerne i Gunnar Holms pilotundersøgelse havde på forhånd udfyldt et spørgeskema, hvor de skulle redegøre for om de led af allergi, høfeber eller astma eller havde mistanke om det. Det viste sig at hele 27 af de 80 U/15-spillere og 22 fra U/16-gruppen svarede positivt, og de fik i Vejle foretaget en lungefunktionsundersøgelse, ligesom der blev taget blodprøver af samtlige.

Resultaterne analyseres nu af Gunnar Holm i samarbejde med lungespecialisten, dr.med Flemming Madsen fra Helsingør. Næste år er det planen at samtlige deltagere ved unionsstævnet skal gennemgå testen som led i et tre-årigt projekt, der skal kortlægge problematikken og hjælpe til at forebygge problemerne for landets kommende fodbold-elite.

– Mange med høfeber har også astma i en grad, og andre kan udvikle en astma. Mange får ikke tilstrækkelig medicin og dermed ikke den optimale behandling, der kan øge deres fysiske formåen, siger Gunnar Holm.

Mens antallet af allergikere i den danske befolkning skønnes til at ligge omkring 25 procent var tallet altså større blandt de unge fodboldspillere i Vejle. Antallet er størst i storbyer og det passede med at hele 10 af spillerne på KBUs U/15-hold var på listen, som til gengæld kun talte to fra det københavnske U/16-hold, hvor Fyn var topscorer.









LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Tung torsdagskamp i Porto

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

‘De har grinet deres røv i laser’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

‘Thomas Delaney er fortid’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Han er Superligaens ringeste målmand!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Det betyder intet mod Liverpool

Superliga-klub bedst i hele verden

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Glem det, Leicester!

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Barcelona – Atletico

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Mathias Zanka går viralt

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Gift Links hylder FCK-legende

Nu åbner Wind op for fremtiden

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern