Unge talenter i fare for dopingstraf

Hvis Anti Doping Danmark havde aflagt besøg ved de netop afsluttede unionsstævner i Vejle, kunne hele 10 af de unge talenter være blevet taget i dopingkontrollen med udsigt til en karriereødelæggende karantæne på to år. Fordi de tager medicin, som er på dopinglisten, uden at have meddelt det og fået den nødvendige godkendelse. Afsløringen har…



– Jeg har været ude for, at der har været dopingtest et par gange til unglandskampe, senest da U/19 spillede EM-kvalifikation mod Ukraine sidste år, og der er også blevet testet til træningssamlinger, siger Per Andersen.

Ved EM-slutrunden for U/17 i 2003 i Portugal måtte man undlade at bruge KB-spilleren Mathias Gravesen i den første kamp fordi man ikke havde fået de papirer frem, der gjorde hans brug af astma-medicin lovlig i UEFA-sammenhæng.

Læge Gunnar Holm er også særdeles forbavset over, at så mange af de unge elitespillere ikke har sørget for at have tingene i orden og vurderer at tallet er langt større på lidt lavere niveau, hvor dopingkontrollen også kan dukke op.

I det hele taget er de tal, Gunnar Holm har afdækket for allergi, høfeber og astma blandt de unge spillere ganske forbavsende.

– Andelen af personer i den danske befolkning med allergi stiger stadig uden at der er nogen egentlig forklaring på det. Måske skulle man tro, at der var færre blandt de unge elitefodboldspillere, da græs-allergikere måske var sorteret fra, men det forholder sig faktisk modsat, konstaterer Gunnar Holm. I befolkningen som helhed regner man med, at 25 procent lider af en form for allergi, her er det altså over en tredjedel.

Gunnar Holms initiativ til undersøgelsen har altså allerede ført til, at man forhindrer en halv snes spillere i at blive taget i en dopingkontrol. Dermed er et mål allerede nået i forebyggelsen fordi meget medicin mod høfeber og astma er på dopinglisten. Videre er det med projektet planen at afdække om de allergiske lidelser hos nogle af spillerne kan udvikle sig til astma og sikre dem en bedre behandling og medicinering.



Samtlige 180 deltagere ved unionsstævnerne i Gunnar Holms pilotundersøgelse havde på forhånd udfyldt et spørgeskema, hvor de skulle redegøre for om de led af allergi, høfeber eller astma eller havde mistanke om det. Det viste sig at hele 27 af de 80 U/15-spillere og 22 fra U/16-gruppen svarede positivt, og de fik i Vejle foretaget en lungefunktionsundersøgelse, ligesom der blev taget blodprøver af samtlige.

Resultaterne analyseres nu af Gunnar Holm i samarbejde med lungespecialisten, dr.med Flemming Madsen fra Helsingør. Næste år er det planen at samtlige deltagere ved unionsstævnet skal gennemgå testen som led i et tre-årigt projekt, der skal kortlægge problematikken og hjælpe til at forebygge problemerne for landets kommende fodbold-elite.

– Mange med høfeber har også astma i en grad, og andre kan udvikle en astma. Mange får ikke tilstrækkelig medicin og dermed ikke den optimale behandling, der kan øge deres fysiske formåen, siger Gunnar Holm.

Mens antallet af allergikere i den danske befolkning skønnes til at ligge omkring 25 procent var tallet altså større blandt de unge fodboldspillere i Vejle. Antallet er størst i storbyer og det passede med at hele 10 af spillerne på KBUs U/15-hold var på listen, som til gengæld kun talte to fra det københavnske U/16-hold, hvor Fyn var topscorer.







På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”




LIVE

LIVE: Dansker sætter negativ rekord

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Laver aftale med Frederik Birk

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

– Han ender i Premier League

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Brøndby IF – FC Midtjylland

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Brøndby-fans sender åbent brev

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Randers FC – FC København

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Cooper gav hård og ærlig besked

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Tottenham under stregen

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Mål i Milano

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

AGF snubler i guldkampen

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt