– Jeg har været ude for, at der har været dopingtest et par gange til unglandskampe, senest da U/19 spillede EM-kvalifikation mod Ukraine sidste år, og der er også blevet testet til træningssamlinger, siger Per Andersen.
Ved EM-slutrunden for U/17 i 2003 i Portugal måtte man undlade at bruge KB-spilleren Mathias Gravesen i den første kamp fordi man ikke havde fået de papirer frem, der gjorde hans brug af astma-medicin lovlig i UEFA-sammenhæng.
Læge Gunnar Holm er også særdeles forbavset over, at så mange af de unge elitespillere ikke har sørget for at have tingene i orden og vurderer at tallet er langt større på lidt lavere niveau, hvor dopingkontrollen også kan dukke op.
I det hele taget er de tal, Gunnar Holm har afdækket for allergi, høfeber og astma blandt de unge spillere ganske forbavsende.
– Andelen af personer i den danske befolkning med allergi stiger stadig uden at der er nogen egentlig forklaring på det. Måske skulle man tro, at der var færre blandt de unge elitefodboldspillere, da græs-allergikere måske var sorteret fra, men det forholder sig faktisk modsat, konstaterer Gunnar Holm. I befolkningen som helhed regner man med, at 25 procent lider af en form for allergi, her er det altså over en tredjedel.
Gunnar Holms initiativ til undersøgelsen har altså allerede ført til, at man forhindrer en halv snes spillere i at blive taget i en dopingkontrol. Dermed er et mål allerede nået i forebyggelsen fordi meget medicin mod høfeber og astma er på dopinglisten. Videre er det med projektet planen at afdække om de allergiske lidelser hos nogle af spillerne kan udvikle sig til astma og sikre dem en bedre behandling og medicinering.
Samtlige 180 deltagere ved unionsstævnerne i Gunnar Holms pilotundersøgelse havde på forhånd udfyldt et spørgeskema, hvor de skulle redegøre for om de led af allergi, høfeber eller astma eller havde mistanke om det. Det viste sig at hele 27 af de 80 U/15-spillere og 22 fra U/16-gruppen svarede positivt, og de fik i Vejle foretaget en lungefunktionsundersøgelse, ligesom der blev taget blodprøver af samtlige.
Resultaterne analyseres nu af Gunnar Holm i samarbejde med lungespecialisten, dr.med Flemming Madsen fra Helsingør. Næste år er det planen at samtlige deltagere ved unionsstævnet skal gennemgå testen som led i et tre-årigt projekt, der skal kortlægge problematikken og hjælpe til at forebygge problemerne for landets kommende fodbold-elite.
– Mange med høfeber har også astma i en grad, og andre kan udvikle en astma. Mange får ikke tilstrækkelig medicin og dermed ikke den optimale behandling, der kan øge deres fysiske formåen, siger Gunnar Holm.
Mens antallet af allergikere i den danske befolkning skønnes til at ligge omkring 25 procent var tallet altså større blandt de unge fodboldspillere i Vejle. Antallet er størst i storbyer og det passede med at hele 10 af spillerne på KBUs U/15-hold var på listen, som til gengæld kun talte to fra det københavnske U/16-hold, hvor Fyn var topscorer.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub jubler over storsalg
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
– Han leder efter et sted at eksplodere
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
AVIS
Storklub har taget kontakt
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
MEDIE
Choktransfer på vej?
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER