United-legende om kung fu-spark på fan: Jeg skulle have sparket hårdere

Eric Cantona fik i 1995 hele otte måneders karantæne, da han tildelte en Crystal Palace-fan et flyvespark i brystkassen. Franskmanden fortryder dog ikke situationen.



Eric Cantona var tilbage i halvfemserne en af de store profiler på Manchester Uniteds hold, men franskmanden var samtidig berygtet for sit voldsomme temperament.

Særligt opsigtsvækkende var det, da Cantona blev udvist under en udekamp mod Crystal Palace i januar 1995. På vej ud af banen blev teknikeren så tilmed svinet til af en Crystal Palace-fan, der angiveligt opfordrede Cantona til at ‘skride tilbage til Frankrig’. Og det ville Cantona ikke finde sig.

Franskmanden tog således tilløb, hvorefter han tildelte Crystal Palace-tilhængeren et kung fu-spark i brystkassen. Cantona tildelte derudover også den uheldige fan et par knytnæveslag. 

Angrer ikke
Den voldsomme episode kostede en karantæne på otte måneder til Cantona, men franskmanden angrer ikke ligefrem sin voldelige fremfærd i situationen.

I et interview med FourFourTwo blev Cantona således spurgt, hvad han ville have gjort, hvis han var landet på fødderne og ikke ryggen efter sit kung fu-spark.

– Jeg landede på fødderne, og ikke som du siger. Det var derfor, at jeg røg på ham igen. Men jeg ramte ham ikke hårdt nok. Jeg skulle have ramt ham hårdere, lød svaret således fra Cantona.

Eric Cantona spillede i Manchester United fra 1992 til 1997, hvor franskmanden lagde støvlerne på hylden.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen