Valur fik skidt optakt

Brøndbys modstander smed sejr i overtiden



Islandske Valur fik en skidt optakt til torsdagens UEFA Cup-møde i Brøndby, da man søndag eftermiddag måtte nøjes med 1-1 hjemme mod bundholdet Breidablik, som fik lov til at udligne i det fjerde overtidsminut efter at Valurs målmand med en stor fejl havde foræret gæsterne et hjørnespark.

Valurs føringsmål i kampen faldt også efter hjørnespark, og det fortæller lidt om at dødboldene altså også i islandsk fodbold har stor betydning. Valur-målet kom lige efter et brændt straffespark og blev sat ind af synderen Gardar Bergmann Gunnlaugsson, der sammen med Gudmundur Benediktsson udgør en ganske god angrebsduo og holder klubbens 23-årige dansker Jakob Spangsberg udenfor startopstillingen.

Spangsberg blev skiftet ind i søndagens kamp mod Breidablik, og ærgrede sig bagefter godt over den foræring, som førte til holdets tredje uafgjorte resultat på stribe.

“Det var ikke godt, og sådan noget må ikke ske,” konstaterer danskeren.

Valurs kamp mod Breidablik på den islandske nationalarena i Reykjavik blev overværet af Brøndbys assistenttræner Peder Siggaard, der i Brøndbys hektiske optakt skal samle sine indtryk af modstanderen sammenholdt med et videobånd fra en tidligere kamp.

“Valur spiller meget direkte og fysisk som det kendes fra islandsk fodbold. Der bliver gået til stålet,” siger Peder Siggaard, der returnerede fra Island mandag og i dag skal drøfte modstanderen med cheftræner René Meulensteen.

Søn og far som stolthederne

“Vi har gode individualister, hurtige spillere, som kan noget på egen hånd,” siger Jakob Spangsberg om Valur og erkender at fysikken betyder meget både på hans hold og i islandsk fodbold generelt.

Han kæmper om en af de to angrebspladser i et 4-4-2-system, hvor man forleden nærmest spillede med en såkaldt “diamant” på midtbanen. Udover de to i front skal Brøndby være opmærksom på Valurs højrekant, som er god til at udfordre, mens man næppe skal gå for meget efter at lægge høje bolde frem mod de to stoppere og en høj målmand.

Efter 10 kampe er Valur placeret på en delt femteplads i Landsbankadeildin, der føres af FH Hafnarfjördur med danskerne Allan Dyring og Tommy Nielsen i staben.

Valur sikrede sig adgang til UEFA Cup’en, da man vandt pokalen sidste år for niende gang i klubbens historie, hvor det er blevet til hele 19 islandske mesterskaber. Det seneste dog helt tilbage i 1987.

Drengene i Valurs ungdomsafdeling kan drømme om en karriere som klubbens aktuelle stolthed Eidur Gudjohnsen, der som bekendt netop er skiftet fra Chelsea til FC Barcelona.

Eidur Gudjohnsen debuterede for Valur som bare 15-årig, inden hans vej gik til PSV Eindhoven og videre i europæisk topfodbold. Også Eidurs far Arnor Gudjohnsen spillede for Valur inden han kom til bl.a. Anderlecht.

Arnor blev far som bare 17-årig til Eidur, og den 24. april 1996 blev der skrevet islandsk landsholdshistorie, da begge var med i truppen til kampen mod Estland i Tallinn og Eidur blev skiftet ind undervejs som afløser for faderen.

Da Valur trak Brøndby i UEFA-kvalifikationen udtalte træner Willum Thor Thorsson, at man havde trukket de stærkeste hold, man kunne møde, men at det givet ville blive lærerigt.

Valur Reykjaviks spil og resultater senest bidrager ikke til meget større optimisme.

“På Brøndby stadion bliver det næsten en umulig opgave,” lyder det da også fra Jakob Spangsberg, som dog alligevel konstatere at det ser bedre ud end for nogle uger siden med henvisning til Brøndbys salg af Johan Elmander og formentlig også Jonas Kamper samt klubbens skadesproblemer.







Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– En gigantisk nedtur!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Vild spådom om FC Midtjylland

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

De må have mareridt om ham i nat!

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

United overvejer disse fem managers

AGF-fans raser over Superliga-klub

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

OB – FC København

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Markant transfermelding om Højlund

Supercomputer spår FCM-nedtur

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros