Valur fik skidt optakt

Brøndbys modstander smed sejr i overtiden



Islandske Valur fik en skidt optakt til torsdagens UEFA Cup-møde i Brøndby, da man søndag eftermiddag måtte nøjes med 1-1 hjemme mod bundholdet Breidablik, som fik lov til at udligne i det fjerde overtidsminut efter at Valurs målmand med en stor fejl havde foræret gæsterne et hjørnespark.

Valurs føringsmål i kampen faldt også efter hjørnespark, og det fortæller lidt om at dødboldene altså også i islandsk fodbold har stor betydning. Valur-målet kom lige efter et brændt straffespark og blev sat ind af synderen Gardar Bergmann Gunnlaugsson, der sammen med Gudmundur Benediktsson udgør en ganske god angrebsduo og holder klubbens 23-årige dansker Jakob Spangsberg udenfor startopstillingen.

Spangsberg blev skiftet ind i søndagens kamp mod Breidablik, og ærgrede sig bagefter godt over den foræring, som førte til holdets tredje uafgjorte resultat på stribe.

“Det var ikke godt, og sådan noget må ikke ske,” konstaterer danskeren.

Valurs kamp mod Breidablik på den islandske nationalarena i Reykjavik blev overværet af Brøndbys assistenttræner Peder Siggaard, der i Brøndbys hektiske optakt skal samle sine indtryk af modstanderen sammenholdt med et videobånd fra en tidligere kamp.

“Valur spiller meget direkte og fysisk som det kendes fra islandsk fodbold. Der bliver gået til stålet,” siger Peder Siggaard, der returnerede fra Island mandag og i dag skal drøfte modstanderen med cheftræner René Meulensteen.

Søn og far som stolthederne

“Vi har gode individualister, hurtige spillere, som kan noget på egen hånd,” siger Jakob Spangsberg om Valur og erkender at fysikken betyder meget både på hans hold og i islandsk fodbold generelt.

Han kæmper om en af de to angrebspladser i et 4-4-2-system, hvor man forleden nærmest spillede med en såkaldt “diamant” på midtbanen. Udover de to i front skal Brøndby være opmærksom på Valurs højrekant, som er god til at udfordre, mens man næppe skal gå for meget efter at lægge høje bolde frem mod de to stoppere og en høj målmand.

Efter 10 kampe er Valur placeret på en delt femteplads i Landsbankadeildin, der føres af FH Hafnarfjördur med danskerne Allan Dyring og Tommy Nielsen i staben.

Valur sikrede sig adgang til UEFA Cup’en, da man vandt pokalen sidste år for niende gang i klubbens historie, hvor det er blevet til hele 19 islandske mesterskaber. Det seneste dog helt tilbage i 1987.

Drengene i Valurs ungdomsafdeling kan drømme om en karriere som klubbens aktuelle stolthed Eidur Gudjohnsen, der som bekendt netop er skiftet fra Chelsea til FC Barcelona.

Eidur Gudjohnsen debuterede for Valur som bare 15-årig, inden hans vej gik til PSV Eindhoven og videre i europæisk topfodbold. Også Eidurs far Arnor Gudjohnsen spillede for Valur inden han kom til bl.a. Anderlecht.

Arnor blev far som bare 17-årig til Eidur, og den 24. april 1996 blev der skrevet islandsk landsholdshistorie, da begge var med i truppen til kampen mod Estland i Tallinn og Eidur blev skiftet ind undervejs som afløser for faderen.

Da Valur trak Brøndby i UEFA-kvalifikationen udtalte træner Willum Thor Thorsson, at man havde trukket de stærkeste hold, man kunne møde, men at det givet ville blive lærerigt.

Valur Reykjaviks spil og resultater senest bidrager ikke til meget større optimisme.

“På Brøndby stadion bliver det næsten en umulig opgave,” lyder det da også fra Jakob Spangsberg, som dog alligevel konstatere at det ser bedre ud end for nogle uger siden med henvisning til Brøndbys salg af Johan Elmander og formentlig også Jonas Kamper samt klubbens skadesproblemer.







Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’




LIVE

LIVE: Kæmpe Liverpool-mavepuster

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Randers FC – Vejle Boldklub



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Melder Lindstrøm helt færdig

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Superliga-komet overgår flere monstersalg