Valur fik skidt optakt

Brøndbys modstander smed sejr i overtiden



Islandske Valur fik en skidt optakt til torsdagens UEFA Cup-møde i Brøndby, da man søndag eftermiddag måtte nøjes med 1-1 hjemme mod bundholdet Breidablik, som fik lov til at udligne i det fjerde overtidsminut efter at Valurs målmand med en stor fejl havde foræret gæsterne et hjørnespark.

Valurs føringsmål i kampen faldt også efter hjørnespark, og det fortæller lidt om at dødboldene altså også i islandsk fodbold har stor betydning. Valur-målet kom lige efter et brændt straffespark og blev sat ind af synderen Gardar Bergmann Gunnlaugsson, der sammen med Gudmundur Benediktsson udgør en ganske god angrebsduo og holder klubbens 23-årige dansker Jakob Spangsberg udenfor startopstillingen.

Spangsberg blev skiftet ind i søndagens kamp mod Breidablik, og ærgrede sig bagefter godt over den foræring, som førte til holdets tredje uafgjorte resultat på stribe.

“Det var ikke godt, og sådan noget må ikke ske,” konstaterer danskeren.

Valurs kamp mod Breidablik på den islandske nationalarena i Reykjavik blev overværet af Brøndbys assistenttræner Peder Siggaard, der i Brøndbys hektiske optakt skal samle sine indtryk af modstanderen sammenholdt med et videobånd fra en tidligere kamp.

“Valur spiller meget direkte og fysisk som det kendes fra islandsk fodbold. Der bliver gået til stålet,” siger Peder Siggaard, der returnerede fra Island mandag og i dag skal drøfte modstanderen med cheftræner René Meulensteen.

Søn og far som stolthederne

“Vi har gode individualister, hurtige spillere, som kan noget på egen hånd,” siger Jakob Spangsberg om Valur og erkender at fysikken betyder meget både på hans hold og i islandsk fodbold generelt.

Han kæmper om en af de to angrebspladser i et 4-4-2-system, hvor man forleden nærmest spillede med en såkaldt “diamant” på midtbanen. Udover de to i front skal Brøndby være opmærksom på Valurs højrekant, som er god til at udfordre, mens man næppe skal gå for meget efter at lægge høje bolde frem mod de to stoppere og en høj målmand.

Efter 10 kampe er Valur placeret på en delt femteplads i Landsbankadeildin, der føres af FH Hafnarfjördur med danskerne Allan Dyring og Tommy Nielsen i staben.

Valur sikrede sig adgang til UEFA Cup’en, da man vandt pokalen sidste år for niende gang i klubbens historie, hvor det er blevet til hele 19 islandske mesterskaber. Det seneste dog helt tilbage i 1987.

Drengene i Valurs ungdomsafdeling kan drømme om en karriere som klubbens aktuelle stolthed Eidur Gudjohnsen, der som bekendt netop er skiftet fra Chelsea til FC Barcelona.

Eidur Gudjohnsen debuterede for Valur som bare 15-årig, inden hans vej gik til PSV Eindhoven og videre i europæisk topfodbold. Også Eidurs far Arnor Gudjohnsen spillede for Valur inden han kom til bl.a. Anderlecht.

Arnor blev far som bare 17-årig til Eidur, og den 24. april 1996 blev der skrevet islandsk landsholdshistorie, da begge var med i truppen til kampen mod Estland i Tallinn og Eidur blev skiftet ind undervejs som afløser for faderen.

Da Valur trak Brøndby i UEFA-kvalifikationen udtalte træner Willum Thor Thorsson, at man havde trukket de stærkeste hold, man kunne møde, men at det givet ville blive lærerigt.

Valur Reykjaviks spil og resultater senest bidrager ikke til meget større optimisme.

“På Brøndby stadion bliver det næsten en umulig opgave,” lyder det da også fra Jakob Spangsberg, som dog alligevel konstatere at det ser bedre ud end for nogle uger siden med henvisning til Brøndbys salg af Johan Elmander og formentlig også Jonas Kamper samt klubbens skadesproblemer.







LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Det skal blive bedre, Isaksen!

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Ser I med, Brøndby?

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Det er et møghold!

‘Det er en gave for Danmark’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Sendt hjem fra FC København-træning

Landstræner håber på Messi

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Dansk klub i salg – lægetjek booket

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘Vil du være multimillionær?’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

To spillere frasorteret af Brian Riemer

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’