Valur fik skidt optakt

Brøndbys modstander smed sejr i overtiden



Islandske Valur fik en skidt optakt til torsdagens UEFA Cup-møde i Brøndby, da man søndag eftermiddag måtte nøjes med 1-1 hjemme mod bundholdet Breidablik, som fik lov til at udligne i det fjerde overtidsminut efter at Valurs målmand med en stor fejl havde foræret gæsterne et hjørnespark.

Valurs føringsmål i kampen faldt også efter hjørnespark, og det fortæller lidt om at dødboldene altså også i islandsk fodbold har stor betydning. Valur-målet kom lige efter et brændt straffespark og blev sat ind af synderen Gardar Bergmann Gunnlaugsson, der sammen med Gudmundur Benediktsson udgør en ganske god angrebsduo og holder klubbens 23-årige dansker Jakob Spangsberg udenfor startopstillingen.

Spangsberg blev skiftet ind i søndagens kamp mod Breidablik, og ærgrede sig bagefter godt over den foræring, som førte til holdets tredje uafgjorte resultat på stribe.

“Det var ikke godt, og sådan noget må ikke ske,” konstaterer danskeren.

Valurs kamp mod Breidablik på den islandske nationalarena i Reykjavik blev overværet af Brøndbys assistenttræner Peder Siggaard, der i Brøndbys hektiske optakt skal samle sine indtryk af modstanderen sammenholdt med et videobånd fra en tidligere kamp.

“Valur spiller meget direkte og fysisk som det kendes fra islandsk fodbold. Der bliver gået til stålet,” siger Peder Siggaard, der returnerede fra Island mandag og i dag skal drøfte modstanderen med cheftræner René Meulensteen.

Søn og far som stolthederne

“Vi har gode individualister, hurtige spillere, som kan noget på egen hånd,” siger Jakob Spangsberg om Valur og erkender at fysikken betyder meget både på hans hold og i islandsk fodbold generelt.

Han kæmper om en af de to angrebspladser i et 4-4-2-system, hvor man forleden nærmest spillede med en såkaldt “diamant” på midtbanen. Udover de to i front skal Brøndby være opmærksom på Valurs højrekant, som er god til at udfordre, mens man næppe skal gå for meget efter at lægge høje bolde frem mod de to stoppere og en høj målmand.

Efter 10 kampe er Valur placeret på en delt femteplads i Landsbankadeildin, der føres af FH Hafnarfjördur med danskerne Allan Dyring og Tommy Nielsen i staben.

Valur sikrede sig adgang til UEFA Cup’en, da man vandt pokalen sidste år for niende gang i klubbens historie, hvor det er blevet til hele 19 islandske mesterskaber. Det seneste dog helt tilbage i 1987.

Drengene i Valurs ungdomsafdeling kan drømme om en karriere som klubbens aktuelle stolthed Eidur Gudjohnsen, der som bekendt netop er skiftet fra Chelsea til FC Barcelona.

Eidur Gudjohnsen debuterede for Valur som bare 15-årig, inden hans vej gik til PSV Eindhoven og videre i europæisk topfodbold. Også Eidurs far Arnor Gudjohnsen spillede for Valur inden han kom til bl.a. Anderlecht.

Arnor blev far som bare 17-årig til Eidur, og den 24. april 1996 blev der skrevet islandsk landsholdshistorie, da begge var med i truppen til kampen mod Estland i Tallinn og Eidur blev skiftet ind undervejs som afløser for faderen.

Da Valur trak Brøndby i UEFA-kvalifikationen udtalte træner Willum Thor Thorsson, at man havde trukket de stærkeste hold, man kunne møde, men at det givet ville blive lærerigt.

Valur Reykjaviks spil og resultater senest bidrager ikke til meget større optimisme.

“På Brøndby stadion bliver det næsten en umulig opgave,” lyder det da også fra Jakob Spangsberg, som dog alligevel konstatere at det ser bedre ud end for nogle uger siden med henvisning til Brøndbys salg af Johan Elmander og formentlig også Jonas Kamper samt klubbens skadesproblemer.







LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham præsenterer ny træner

Rasmus Højlund har ikke set det før



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Sverige skal til VM

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Tjekkiet – Danmark

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Han er også færdig i FC København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Spår flere træner-ændringer i FC København

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Scoringer på Stamford Bridge

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job