Van Gaal er bekymret over PSG-stjernes situation

Louis van Gaal er ikke specielt begejstret for, at Georginio Wijnaldum på det seneste er gledet ud af Paris Saint-Germains startopstilling.



Georginio Wijnaldum er en af de helt store profiler på Hollands landshold, men i Paris Saint-Germain har den tidligere Liverpool-stjerne varmet bænken en del på det seneste. 

I de seneste tre kampe mod Montpellier, Manchester City og Rennes har den 30-årige Wijnaldum således blot fået sammenlagt 35 minutter på banen, idet Mauricio Pochettino har foretrukket folk som Marco Verratti, Idrissa Gueye, Ander Herrera og Leandro Paredes. 

Og forud for Hollands VM-kvalifikationskampe mod Letland og Gibraltar har landstræner Louis van Gaal da også givet udtryk for, at Wijnaldums situation ikke er den mest betryggende, med tanke på, at der er VM om lidt over et år.

– Jeg er bekymret, og jeg talte om det, da han var samlet med de øvrige spillere i landsholdslejren. Alarmklokkerne er ikke begyndt at ringe endnu, jeg har fortsat tillid til ham og andre spillere i hans situation. Men nu, hvor han er kommet tilbage fra en skade, er han nødt til at spille, lyder det således, ifølge Tuttomercatoweb, fra Louis van Gaal.

Holland ligger aktuelt på førstepladsen i pulje G, selvom hollænderne indledte VM-kvalifikationen med et 4-2-nederlag til Tyrkiet. Holland har dog kun to point ned til tyrkerne, der ligger på tredjepladsen, mens Norge indtager andenpladsen med samme antal point som Holland. 





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Atletico Madrid – Arsenal

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Bo Svensson svært utilfreds