DET VAR IKKE svært at se, hvor Ruud van Nistelrooy befandt sig henne i pressezonen under Franken-Stadion i Nürnberg. Det var der, hvor alle de hollandske journalister stod og stillede mere og mere irriterede spørgsmål. For hvorfor havde han siddet på bænken gennem hele den tabte 1/8-finale til Portugal? Hvorfor var han ikke blevet skiftet ind, når nu Holland så desperat havde brug for et mål?
Og van Nistelrooy gav sig god tid til at besvare spørgsmålene, lige så god tid som han havde taget sig inde på stadion, da det sidste gule kort var kommet op af dommer Ivanovs lomme og slaget var tabt. Den hollandske stjerneangriber var den første, der forlod bænken og gik ind til de kuldslåede holdkammerater på grønsværen, og han havde trøstende ord til dem alle, før han som den første gik ned i det orange hjørne på stadion for at sige tak for opbakningen.
Det endte med en mindre æresrunde for den bænkevarmende angriber, der undervejs havde taget sin overtrækstrøje af, så han nu gik rundt i den trøje nummer ni, der aldrig kom i kamp for Holland den aften. Han gav afløseren Dirk Kuyt et klap på skulderen, Arjen Robben fik et klem og ovre i hjørnet blev det også til en lille snak med klubkammeraten Edwin van der Sar, mens de slagne hollændere forlod arenaen.
Kun forbilledet og landstræneren Marco van Basten gik van Nistelrooy i en bue udenom, indtil han som den absolut sidste aktør vinkede farvel til VM efter en gestus, der om ikke andet kunne mane rygterne om en mulende reserve i jorden. De rygter var opstået nogle få måneder tidligere, da angriberen ikke brugte mange minutter på at fejre Liga Cup-trofæet med klubkammeraterne i Manchester United efter en kamp, der blev begyndelsen til en mulig ende i Manchester for den flittigt scorende hollænder, der nu pludselig var blevet henvist til bænken og blev der gennem det meste af foråret.
Men VM skulle være noget andet, og sådan begyndte det også.
Kindklap til Ronaldo
Faktisk er det ikke mere end en uge siden, at Ruud van Nistelrooy følte sig på toppen af karrieren, for den 29-årige hollænder befandt sig i det bedste og største udstillingsvindue overhovedet, hvis uoverensstemmelserne på Old Trafford skulle ende med et klubskifte, og han var kommet godt i gang med sin første VM-slutrunde. Holland havde vundet de første kampe med 2-1 og mod Elfenbenskysten havde van Nistelrooy scoret sit første VM-mål, som han kaldte det største gennem en karriere med mange hundrede af slagsen, inklusiv imponerende 28 i 53 kampe for Oranje.
Og så betød det mindre, at han var blevet skiftet ud i begge kampe, for landstræner van Basten kender om nogen en angribers lod, og derfor var van Nistelrooy også med i den tredje og på papiret ligegyldige gruppekamp mod Argentina. For den blev ikke ligegyldig for den hollandske topscorer, der leverede endnu en anonym indsats, og så fik van Basten nok.
Han snakkede om uopfyldte forventninger og tanker om et skifte på den centrale plads i angrebet, hvor kanterne Robin van Persie og Arjen Robben sendte indlæg hen, og selv om de færreste troede, at det var andet end motiverende snak fra landstræneren, tog van Basten skridtet fuldt ud og satte Feyenoords Dirk Kuyt på banen i stedet for van Nistelrooy til kampen mod Portugal.
Det var ikke nogen oplagt succes, men selv om Holland jagtede mål mere og mere desperat, blev van Nistelrooy siddende blandt reserverne, hvor man faktisk kun lagde mærke til ham en enkelt gang – og det var ikke for det gode. Midt i 1. halvleg greb han en vildfaren bold og kastede den hurtige tilbage til Costinha, der så kunne indkaste med det samme til Ronaldo og få sekunder senere lå bolden i nettet, sat ind af Maniche. Ikke fordi van Nistelrooys aktion havde betydning for målet, det så bare ikke heldigt ud.
Derudover blev det til en enkelt opvarmning bag målet, indtil ydmygelsen blev total og van Basten som den sidste indskiftning sendte tredjeangriber Jan Vennegoor of Hesselink på banen til de sidste 10 minutter, hvilket landstræneren efterfølgende forklarede således:
“Portugal forsvarede sig så massivt, at der var meget lidt plads at spille fodbold på. Så vi måtte lægge stilen om og sende mange høje bolde ind i feltet, og det er en stil, der passer Hesselink bedre,” sagde van Basten, der som den første sendte playmaker Rafael van der Vaart på banen for at støtte den offensive trio og siden blev tvunget til at sætte John Heitinga ind efter udvisningen af Khalid Boulahrouz, da Holland ellers ville have spillet i en 2-4-3 formation.
Så på den måde løb tiden og antallet af mulige indskiftninger ud for Ruud van Nistelrooy, og bagefter nægtede han at skælde ud.
“Jeg var ikke enig med træneren, men jeg respekterer hans beslutning fuldt ud, og det vigtigste for mig var derfor at være positiv overfor holdet,” sagde angriberen, mens han fik givet sin påståede uven og klubkammerat Cristiano Ronaldo et klap på kinden midt i mediemylderet.
Men det ændrer ikke på, at van Nistelrooys fremtid tegner mere og mere usikker, for målkongen er i løbet af seks korte måneder gået fra stjernestatus til en reserverolle for både Manchester United og Holland.
Det lyder ikke som en mand, der er 165 millioner kroner værd, det beløb som rygterne vil vide United forlanger for deres topscorer, hvis klubber som Bayern München og AC Milan skulle gøre alvor af deres interesse – en interesse der må være kølnet en anelse, mens Ruud van Nistelrooy fuldbyrdede sin nedtur med 90 minutter på bænken i Nürnberg.
LIVE
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
TOPNYHED
Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
MEDIE
Nu dukker første historie op
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
AVIS
Interessant afsløring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Manchester City – Real Madrid
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
NYHEDER