Vandt over to mio. på travbanen

32-årige Poul-Erik Jensen fra Skive har tilbragt halvdelen af sit liv på travbanen, og det har åbenbart kunnet betale sig. I den forløbne uge vandt Jensen, med kælenavnet “Grønært”, over to mio. kroner, da han ramte syv vinderheste. “Det var rart at prøve”, lød den beskedne kommentar fra den nybagte millionær, da Danske Spil fiskede…



32-årige Poul-Erik Jensen fra Skive har tilbragt halvdelen af sit liv på travbanen, og det har åbenbart kunnet betale sig.

I den forløbne uge vandt Jensen, med kælenavnet “Grønært”, over to mio. kroner, da han ramte syv vinderheste.

“Det var rart at prøve”, lød den beskedne kommentar fra den nybagte millionær, da Danske Spil fiskede efter en udtalelse..

Han havde spillet en såkaldt Harry Boy, som er hestesportens svar på en LynLotto, men Poul-Erik Jensen udpegede selv seks af de syv vindere på kuponen.

“Maskinen valgte nogle af hestene, men det var faktisk kun i sjette afdeling, at jeg ikke selv havde valgt den rigtige hest. Det gjorde maskinen så for mig”, fortæller den tilfredse vinder, der kunne stikke 2.421.779 kroner i lommen, penge som ikke overraskende skal investeres i noget med heste.

“Jeg regner med at købe en lille ejendom, som jeg kan have mine heste på. Og så skal jeg nok også have en ny vogn til min løbshest. Det er nok første gang i mit liv, at jeg gør noget fornuftigt i forbindelse med penge”, griner Poul-Erik Jensen, der sad og fulgte løbene på TV.

“Da det gik op for mig, at jeg havde vundet, tænkte jeg ingenting. Jeg sad med en kammerat, og jeg kiggede bare på ham og sagde, at nu skulle vi ud og spise. Det var alt”, fortæller vinderen.

“Grønært” viste også sidste år, at han har blik for de firebenede, da han ramte årets højeste “Dagens Dubbel” med en gevinst på 135.000 kroner til følge. På trods af nuvunden status af millionær, fortsætter Poul-Erik Jensen i sit civile erhverv, hvor lægger bredbånd ind hos private.

“Hestene er mit et og alt, men det er altså kun en hobby for mig”, slår han fast.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Han er VM’s bedste spiller

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

‘Spanien var det bedste hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig