– Vi er ikke på julekort

Der bliver nok ikke mange fælles juleferier til det varme udland for spillerne fra Brøndby IF og AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der gik ikke mange minutter af pokalkampen mellem AGF og Brøndby IF, før dommer Mads Kristoffer Kristoffersen havde Mikael Anderson fra AGF og gæsternes Jacob Rasmussen til en kammeratlig samtale.

Det var den første af flere situationer, hvor der var god tænding på pokalkampen, der ikke var velspillet og slet ikke chancerig, men til gengæld bød på en lang række hårde fysiske dueller og påmindelser om, at AGF’s og Brøndbys rivalisering lever og har det ganske godt.

Det følger efter et intenst år mellem de to klubber (læs mere her), og kampens og rivaliseringens bertydning var bestemt heller ikke tabt på spillerne efterfølgende.

– Jeg tror ikke, vi er på julekort for at være ærlig. Men sådan er det jo, når du spiller fodbold. Man gør alt for at vinde. Og hvis folk begynder at gøre ting ved ens holdkammerater, som man ikke synes er acceptabelt, så skal man stå op på dem, siger Brøndbys stopper Jacob Rasmussen.

– Jeg tror, der sker det, at vi står op for vores holdkammerater, og det samme gør de. Så det er jo det, der sker nogle gange, når der er lidt testosteron i luften, og man måske koger lidt over nogle gange. Men det er også en del af fodbold, siger Jacob Rasmussen.

Brøndby havde meget få store tilbud i Århus, så der er noget at rette til returkampen om en uge i Brøndby, hvor Brøndby også spiller foran færre tilskuere end vanligt på grund af en lukket Sydsiden, ligesom dagens kamp i Århus var på et Ceres Park på halvt kapacitet af tidligere tider forud for, at nedrivningen for alvor begynder i den kommende uge.

– Vi mangler at få afslutninger på. Jeg synes, vi kommer i nogle okay positioner, hvor det lige er det sidste, der mangler. Det er tit det, der skal til i sådan nogle kampe, at man vinder sine individuelle dueller og kommer igennem både offensivt og defensivt. Det er vi desværre ikke helt gode nok til i dag, siger Jacob Rasmussen.

– De har fordelen nu. Det er klart, at de fører 1-0 og kan måske spille kampen på en anden måde. Det er til vores held, at det skal afgøres over to kampe. Nu har vi en kamp på Brøndby Stadion næste weekend, hvor vi skal ud og give den max gas og sørge for, at vi kommer videre, siger Brøndby-forsvarsspilleren.

Læs også denne historie med Jesper Sørensen, der på tv blev forholdt til sin fremtid som Brøndby-cheftræner.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Morten Bruun med dyster spådom

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

I svime over Morten Hjulmand

Nu forklarer Noah Nartey

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Barcelona – Newcastle United

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ