– Vi er ikke på julekort

Der bliver nok ikke mange fælles juleferier til det varme udland for spillerne fra Brøndby IF og AGF.



ÅRHUS (Tipsbladet): Der gik ikke mange minutter af pokalkampen mellem AGF og Brøndby IF, før dommer Mads Kristoffer Kristoffersen havde Mikael Anderson fra AGF og gæsternes Jacob Rasmussen til en kammeratlig samtale.

Det var den første af flere situationer, hvor der var god tænding på pokalkampen, der ikke var velspillet og slet ikke chancerig, men til gengæld bød på en lang række hårde fysiske dueller og påmindelser om, at AGF’s og Brøndbys rivalisering lever og har det ganske godt.

Det følger efter et intenst år mellem de to klubber (læs mere her), og kampens og rivaliseringens bertydning var bestemt heller ikke tabt på spillerne efterfølgende.

– Jeg tror ikke, vi er på julekort for at være ærlig. Men sådan er det jo, når du spiller fodbold. Man gør alt for at vinde. Og hvis folk begynder at gøre ting ved ens holdkammerater, som man ikke synes er acceptabelt, så skal man stå op på dem, siger Brøndbys stopper Jacob Rasmussen.

– Jeg tror, der sker det, at vi står op for vores holdkammerater, og det samme gør de. Så det er jo det, der sker nogle gange, når der er lidt testosteron i luften, og man måske koger lidt over nogle gange. Men det er også en del af fodbold, siger Jacob Rasmussen.

Brøndby havde meget få store tilbud i Århus, så der er noget at rette til returkampen om en uge i Brøndby, hvor Brøndby også spiller foran færre tilskuere end vanligt på grund af en lukket Sydsiden, ligesom dagens kamp i Århus var på et Ceres Park på halvt kapacitet af tidligere tider forud for, at nedrivningen for alvor begynder i den kommende uge.

– Vi mangler at få afslutninger på. Jeg synes, vi kommer i nogle okay positioner, hvor det lige er det sidste, der mangler. Det er tit det, der skal til i sådan nogle kampe, at man vinder sine individuelle dueller og kommer igennem både offensivt og defensivt. Det er vi desværre ikke helt gode nok til i dag, siger Jacob Rasmussen.

– De har fordelen nu. Det er klart, at de fører 1-0 og kan måske spille kampen på en anden måde. Det er til vores held, at det skal afgøres over to kampe. Nu har vi en kamp på Brøndby Stadion næste weekend, hvor vi skal ud og give den max gas og sørge for, at vi kommer videre, siger Brøndby-forsvarsspilleren.

Læs også denne historie med Jesper Sørensen, der på tv blev forholdt til sin fremtid som Brøndby-cheftræner.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Stor hyldest af Mike Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’