ÅRHUS (Tipsbladet): Der gik ikke mange minutter af pokalkampen mellem AGF og Brøndby IF, før dommer Mads Kristoffer Kristoffersen havde Mikael Anderson fra AGF og gæsternes Jacob Rasmussen til en kammeratlig samtale.
Det var den første af flere situationer, hvor der var god tænding på pokalkampen, der ikke var velspillet og slet ikke chancerig, men til gengæld bød på en lang række hårde fysiske dueller og påmindelser om, at AGF’s og Brøndbys rivalisering lever og har det ganske godt.
Det følger efter et intenst år mellem de to klubber (læs mere her), og kampens og rivaliseringens bertydning var bestemt heller ikke tabt på spillerne efterfølgende.
– Jeg tror ikke, vi er på julekort for at være ærlig. Men sådan er det jo, når du spiller fodbold. Man gør alt for at vinde. Og hvis folk begynder at gøre ting ved ens holdkammerater, som man ikke synes er acceptabelt, så skal man stå op på dem, siger Brøndbys stopper Jacob Rasmussen.
– Jeg tror, der sker det, at vi står op for vores holdkammerater, og det samme gør de. Så det er jo det, der sker nogle gange, når der er lidt testosteron i luften, og man måske koger lidt over nogle gange. Men det er også en del af fodbold, siger Jacob Rasmussen.
Brøndby havde meget få store tilbud i Århus, så der er noget at rette til returkampen om en uge i Brøndby, hvor Brøndby også spiller foran færre tilskuere end vanligt på grund af en lukket Sydsiden, ligesom dagens kamp i Århus var på et Ceres Park på halvt kapacitet af tidligere tider forud for, at nedrivningen for alvor begynder i den kommende uge.
– Vi mangler at få afslutninger på. Jeg synes, vi kommer i nogle okay positioner, hvor det lige er det sidste, der mangler. Det er tit det, der skal til i sådan nogle kampe, at man vinder sine individuelle dueller og kommer igennem både offensivt og defensivt. Det er vi desværre ikke helt gode nok til i dag, siger Jacob Rasmussen.
– De har fordelen nu. Det er klart, at de fører 1-0 og kan måske spille kampen på en anden måde. Det er til vores held, at det skal afgøres over to kampe. Nu har vi en kamp på Brøndby Stadion næste weekend, hvor vi skal ud og give den max gas og sørge for, at vi kommer videre, siger Brøndby-forsvarsspilleren.
Læs også denne historie med Jesper Sørensen, der på tv blev forholdt til sin fremtid som Brøndby-cheftræner.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
England – Argentina
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
Tuchel klarmelder stor profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW