Artiklen er fra Tipsbladet fredag den 24. december – du køber Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet.
Philip Billing er ofte et af samtaleemnerne, når Kasper Hjulmand udtager sine landsholdstrupper. Den 193 centimeter høje dansker er en nøglespiller for Bournemouth i den næstbedste engelske række, men det har hidtil ikke udmøntet sig i mange landskampe.
Hidtil står han blot noteret for én kamp i den rød-hvide trikot – en venskabskamp mod Færøerne i efteråret 2020.
I november indikerede Kasper Hjulmand dog, at Philip Billing var blevet udtaget til Danmarks to sidste landskampe i 2021, hvis ikke for nogle knæproblemer. Og selv føler midtbanemanden også, at han står på tærsklen til landsholdet.
– Jeg føler, jeg står i en god position. Der er et VM rundt om hjørnet, og jeg håber, jeg kan være en del af det. Det er en kæmpe drøm. Drømmen er at spille på det danske landshold, det har været min drøm, siden jeg var et lille barn. Nu hvor jeg spiller så godt og spiller hver gang, tror jeg, at jeg er tæt på. Jeg er sikker på, at min chance på det danske landshold kommer en dag, og så er det op til mig selv at gribe den, når det sker, siger Billing til Tipsbladet.
Og det er kun det danske landshold, der er fokus på.
I sommer luftede Philip Billing, der har en nigeriansk far, ellers selv muligheden for et landsholdsskifte til Nigeria, efter at han ikke blev udtaget af Danmark til EM. Det har han siden snakket med Kasper Hjulmand om.
– Vi har snakket en del sammen. Det, jeg sagde i sommer, var en fejltagelse og noget, jeg også var ude at undskylde for. Mine følelser sad uden på tøjet på det tidspunkt. Når man bliver skuffet, fordi man gerne vil med til noget, kan man godt blive irriteret, hvilket jeg selvfølgelig var på det tidspunkt. Men det har jeg for lang tid siden lagt bag mig. Jeg har snakket med Hjulmand, og det er også derfor, at jeg håber, jeg er tæt på. Vi har begge to lagt det bag os. Der er slet ikke dårlig stemning overhovedet.
– Det var egentlig mig selv, der gik ud og undskyldte, for jeg kunne godt se, den ikke var helt god. Og pludselig var det alle steder, så jeg blev nødt til at sige noget. Han kunne godt forstå, jeg var skuffet, siger Billing og lukker linket til Nigeria:
– Det har sgu egentlig været lukket længe. Men med medierne i dag er det nemt. Alt, det kræver, er, at én person siger et eller andet, og så er der rigtig mange, der hopper på den. Jeg kan huske et par gange, hvor jeg er vågnet op til beskeder og har tænkt: ‘Hvad fanden – jeg har ikke engang sagt noget?’ Folk ved, at jeg er halvt nigeriansk og ikke er blevet udtaget til Danmark, og så starter de et eller andet rygte om, at ‘det kan være, at han overvejer at skifte,’ og pludselig fortolker folk det, som om det er noget jeg overvejer. Det er sjovt – men nej nej, jeg fokuserer på Danmark, 100 procent.

LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
OPTAKT
PSG – Liverpool
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Mathias Zanka går viralt
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
