Erkender fejltagelse: Den var ikke helt god

Philip Billing drømmer om at slå igennem på det danske landshold, og linket til det nigerianske landshold er helt lukket.



Artiklen er fra Tipsbladet fredag den 24. december – du køber Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet.

Philip Billing er ofte et af samtaleemnerne, når Kasper Hjulmand udtager sine landsholdstrupper. Den 193 centimeter høje dansker er en nøglespiller for Bournemouth i den næstbedste engelske række, men det har hidtil ikke udmøntet sig i mange landskampe.

Hidtil står han blot noteret for én kamp i den rød-hvide trikot – en venskabskamp mod Færøerne i efteråret 2020. 

I november indikerede Kasper Hjulmand dog, at Philip Billing var blevet udtaget til Danmarks to sidste landskampe i 2021, hvis ikke for nogle knæproblemer. Og selv føler midtbanemanden også, at han står på tærsklen til landsholdet.

– Jeg føler, jeg står i en god position. Der er et VM rundt om hjørnet, og jeg håber, jeg kan være en del af det. Det er en kæmpe drøm. Drømmen er at spille på det danske landshold, det har været min drøm, siden jeg var et lille barn. Nu hvor jeg spiller så godt og spiller hver gang, tror jeg, at jeg er tæt på. Jeg er sikker på, at min chance på det danske landshold kommer en dag, og så er det op til mig selv at gribe den, når det sker, siger Billing til Tipsbladet.

Og det er kun det danske landshold, der er fokus på.

I sommer luftede Philip Billing, der har en nigeriansk far, ellers selv muligheden for et landsholdsskifte til Nigeria, efter at han ikke blev udtaget af Danmark til EM. Det har han siden snakket med Kasper Hjulmand om.

– Vi har snakket en del sammen. Det, jeg sagde i sommer, var en fejltagelse og noget, jeg også var ude at undskylde for. Mine følelser sad uden på tøjet på det tidspunkt. Når man bliver skuffet, fordi man gerne vil med til noget, kan man godt blive irriteret, hvilket jeg selvfølgelig var på det tidspunkt. Men det har jeg for lang tid siden lagt bag mig. Jeg har snakket med Hjulmand, og det er også derfor, at jeg håber, jeg er tæt på. Vi har begge to lagt det bag os. Der er slet ikke dårlig stemning overhovedet.

– Det var egentlig mig selv, der gik ud og undskyldte, for jeg kunne godt se, den ikke var helt god. Og pludselig var det alle steder, så jeg blev nødt til at sige noget. Han kunne godt forstå, jeg var skuffet, siger Billing og lukker linket til Nigeria:

– Det har sgu egentlig været lukket længe. Men med medierne i dag er det nemt. Alt, det kræver, er, at én person siger et eller andet, og så er der rigtig mange, der hopper på den. Jeg kan huske et par gange, hvor jeg er vågnet op til beskeder og har tænkt: ‘Hvad fanden – jeg har ikke engang sagt noget?’ Folk ved, at jeg er halvt nigeriansk og ikke er blevet udtaget til Danmark, og så starter de et eller andet rygte om, at ‘det kan være, at han overvejer at skifte,’ og pludselig fortolker folk det, som om det er noget jeg overvejer. Det er sjovt – men nej nej, jeg fokuserer på Danmark, 100 procent.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_24-12-2021_Lands_1udg-page-001_1







LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

United eller Liverpool? Køb billetter her

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Målmand på boligjagt i København

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Han kan erstatte Patrick Dorgu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Ingen kontakt med AGF

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

– Et kanon sted for ham

Kontant transfermelding fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

West Ham forventer Hermansen-skifte

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Engelsk dominans i toppen af Champions League

FCK færdige i Champions League

Han var HELT væk – men så stak det af!

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille