Artiklen er fra Tipsbladet fredag den 24. december – du køber Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet.
Philip Billing er ofte et af samtaleemnerne, når Kasper Hjulmand udtager sine landsholdstrupper. Den 193 centimeter høje dansker er en nøglespiller for Bournemouth i den næstbedste engelske række, men det har hidtil ikke udmøntet sig i mange landskampe.
Hidtil står han blot noteret for én kamp i den rød-hvide trikot – en venskabskamp mod Færøerne i efteråret 2020.
I november indikerede Kasper Hjulmand dog, at Philip Billing var blevet udtaget til Danmarks to sidste landskampe i 2021, hvis ikke for nogle knæproblemer. Og selv føler midtbanemanden også, at han står på tærsklen til landsholdet.
– Jeg føler, jeg står i en god position. Der er et VM rundt om hjørnet, og jeg håber, jeg kan være en del af det. Det er en kæmpe drøm. Drømmen er at spille på det danske landshold, det har været min drøm, siden jeg var et lille barn. Nu hvor jeg spiller så godt og spiller hver gang, tror jeg, at jeg er tæt på. Jeg er sikker på, at min chance på det danske landshold kommer en dag, og så er det op til mig selv at gribe den, når det sker, siger Billing til Tipsbladet.
Og det er kun det danske landshold, der er fokus på.
I sommer luftede Philip Billing, der har en nigeriansk far, ellers selv muligheden for et landsholdsskifte til Nigeria, efter at han ikke blev udtaget af Danmark til EM. Det har han siden snakket med Kasper Hjulmand om.
– Vi har snakket en del sammen. Det, jeg sagde i sommer, var en fejltagelse og noget, jeg også var ude at undskylde for. Mine følelser sad uden på tøjet på det tidspunkt. Når man bliver skuffet, fordi man gerne vil med til noget, kan man godt blive irriteret, hvilket jeg selvfølgelig var på det tidspunkt. Men det har jeg for lang tid siden lagt bag mig. Jeg har snakket med Hjulmand, og det er også derfor, at jeg håber, jeg er tæt på. Vi har begge to lagt det bag os. Der er slet ikke dårlig stemning overhovedet.
– Det var egentlig mig selv, der gik ud og undskyldte, for jeg kunne godt se, den ikke var helt god. Og pludselig var det alle steder, så jeg blev nødt til at sige noget. Han kunne godt forstå, jeg var skuffet, siger Billing og lukker linket til Nigeria:
– Det har sgu egentlig været lukket længe. Men med medierne i dag er det nemt. Alt, det kræver, er, at én person siger et eller andet, og så er der rigtig mange, der hopper på den. Jeg kan huske et par gange, hvor jeg er vågnet op til beskeder og har tænkt: ‘Hvad fanden – jeg har ikke engang sagt noget?’ Folk ved, at jeg er halvt nigeriansk og ikke er blevet udtaget til Danmark, og så starter de et eller andet rygte om, at ‘det kan være, at han overvejer at skifte,’ og pludselig fortolker folk det, som om det er noget jeg overvejer. Det er sjovt – men nej nej, jeg fokuserer på Danmark, 100 procent.

LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
