Artiklen er fra Tipsbladet fredag den 24. december – du køber Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet.
Philip Billing er ofte et af samtaleemnerne, når Kasper Hjulmand udtager sine landsholdstrupper. Den 193 centimeter høje dansker er en nøglespiller for Bournemouth i den næstbedste engelske række, men det har hidtil ikke udmøntet sig i mange landskampe.
Hidtil står han blot noteret for én kamp i den rød-hvide trikot – en venskabskamp mod Færøerne i efteråret 2020.
I november indikerede Kasper Hjulmand dog, at Philip Billing var blevet udtaget til Danmarks to sidste landskampe i 2021, hvis ikke for nogle knæproblemer. Og selv føler midtbanemanden også, at han står på tærsklen til landsholdet.
– Jeg føler, jeg står i en god position. Der er et VM rundt om hjørnet, og jeg håber, jeg kan være en del af det. Det er en kæmpe drøm. Drømmen er at spille på det danske landshold, det har været min drøm, siden jeg var et lille barn. Nu hvor jeg spiller så godt og spiller hver gang, tror jeg, at jeg er tæt på. Jeg er sikker på, at min chance på det danske landshold kommer en dag, og så er det op til mig selv at gribe den, når det sker, siger Billing til Tipsbladet.
Og det er kun det danske landshold, der er fokus på.
I sommer luftede Philip Billing, der har en nigeriansk far, ellers selv muligheden for et landsholdsskifte til Nigeria, efter at han ikke blev udtaget af Danmark til EM. Det har han siden snakket med Kasper Hjulmand om.
– Vi har snakket en del sammen. Det, jeg sagde i sommer, var en fejltagelse og noget, jeg også var ude at undskylde for. Mine følelser sad uden på tøjet på det tidspunkt. Når man bliver skuffet, fordi man gerne vil med til noget, kan man godt blive irriteret, hvilket jeg selvfølgelig var på det tidspunkt. Men det har jeg for lang tid siden lagt bag mig. Jeg har snakket med Hjulmand, og det er også derfor, at jeg håber, jeg er tæt på. Vi har begge to lagt det bag os. Der er slet ikke dårlig stemning overhovedet.
– Det var egentlig mig selv, der gik ud og undskyldte, for jeg kunne godt se, den ikke var helt god. Og pludselig var det alle steder, så jeg blev nødt til at sige noget. Han kunne godt forstå, jeg var skuffet, siger Billing og lukker linket til Nigeria:
– Det har sgu egentlig været lukket længe. Men med medierne i dag er det nemt. Alt, det kræver, er, at én person siger et eller andet, og så er der rigtig mange, der hopper på den. Jeg kan huske et par gange, hvor jeg er vågnet op til beskeder og har tænkt: ‘Hvad fanden – jeg har ikke engang sagt noget?’ Folk ved, at jeg er halvt nigeriansk og ikke er blevet udtaget til Danmark, og så starter de et eller andet rygte om, at ‘det kan være, at han overvejer at skifte,’ og pludselig fortolker folk det, som om det er noget jeg overvejer. Det er sjovt – men nej nej, jeg fokuserer på Danmark, 100 procent.

TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Kæmpe nyhed i udlandet
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Senegal har appelleret vild dom
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
