Erkender fejltagelse: Den var ikke helt god

Philip Billing drømmer om at slå igennem på det danske landshold, og linket til det nigerianske landshold er helt lukket.



Artiklen er fra Tipsbladet fredag den 24. december – du køber Tipsbladet hver fredag sammen med Ekstra Bladet.

Philip Billing er ofte et af samtaleemnerne, når Kasper Hjulmand udtager sine landsholdstrupper. Den 193 centimeter høje dansker er en nøglespiller for Bournemouth i den næstbedste engelske række, men det har hidtil ikke udmøntet sig i mange landskampe.

Hidtil står han blot noteret for én kamp i den rød-hvide trikot – en venskabskamp mod Færøerne i efteråret 2020. 

I november indikerede Kasper Hjulmand dog, at Philip Billing var blevet udtaget til Danmarks to sidste landskampe i 2021, hvis ikke for nogle knæproblemer. Og selv føler midtbanemanden også, at han står på tærsklen til landsholdet.

– Jeg føler, jeg står i en god position. Der er et VM rundt om hjørnet, og jeg håber, jeg kan være en del af det. Det er en kæmpe drøm. Drømmen er at spille på det danske landshold, det har været min drøm, siden jeg var et lille barn. Nu hvor jeg spiller så godt og spiller hver gang, tror jeg, at jeg er tæt på. Jeg er sikker på, at min chance på det danske landshold kommer en dag, og så er det op til mig selv at gribe den, når det sker, siger Billing til Tipsbladet.

Og det er kun det danske landshold, der er fokus på.

I sommer luftede Philip Billing, der har en nigeriansk far, ellers selv muligheden for et landsholdsskifte til Nigeria, efter at han ikke blev udtaget af Danmark til EM. Det har han siden snakket med Kasper Hjulmand om.

– Vi har snakket en del sammen. Det, jeg sagde i sommer, var en fejltagelse og noget, jeg også var ude at undskylde for. Mine følelser sad uden på tøjet på det tidspunkt. Når man bliver skuffet, fordi man gerne vil med til noget, kan man godt blive irriteret, hvilket jeg selvfølgelig var på det tidspunkt. Men det har jeg for lang tid siden lagt bag mig. Jeg har snakket med Hjulmand, og det er også derfor, at jeg håber, jeg er tæt på. Vi har begge to lagt det bag os. Der er slet ikke dårlig stemning overhovedet.

– Det var egentlig mig selv, der gik ud og undskyldte, for jeg kunne godt se, den ikke var helt god. Og pludselig var det alle steder, så jeg blev nødt til at sige noget. Han kunne godt forstå, jeg var skuffet, siger Billing og lukker linket til Nigeria:

– Det har sgu egentlig været lukket længe. Men med medierne i dag er det nemt. Alt, det kræver, er, at én person siger et eller andet, og så er der rigtig mange, der hopper på den. Jeg kan huske et par gange, hvor jeg er vågnet op til beskeder og har tænkt: ‘Hvad fanden – jeg har ikke engang sagt noget?’ Folk ved, at jeg er halvt nigeriansk og ikke er blevet udtaget til Danmark, og så starter de et eller andet rygte om, at ‘det kan være, at han overvejer at skifte,’ og pludselig fortolker folk det, som om det er noget jeg overvejer. Det er sjovt – men nej nej, jeg fokuserer på Danmark, 100 procent.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_24-12-2021_Lands_1udg-page-001_1





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Viaplay hæver priserne



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Han kan blive en topspiller for Brøndby



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen