Spansk fodboldchef vil lave drastiske ændringer i La Liga-formatet

La Liga kæmper med at følge med Premier League, hvad opmærksomhed og indtjening angår, og derfor ønsker præsidenten for det spanske fodboldforbund at gennemfører drastiske ændringer af La Liga-formatet.



Idéen om en europæisk Super League endte som bekendt i fiasko, men Luis Rubiales håber tilsyneladende på at få gennemtrumfet et lignende koncept i La Liga. 

Rubiales, der er præsident for det spanske fodboldforbund, ønsker således at gennemføre nogle drastiske ændringer af formatet i La Liga. Det skriver den spanske avis Marca. I øjeblikket består ligaen af 20 hold, der møder hinanden ude og hjemme. Men det format skal altså lægges i graven, lyder det fra Rubiales, der tidligere har ændret formatet i Copa del Rey, Supercopa de Espana og Segunda Division B.

– I løbet af de kommende dage vil jeg bede Tebas om at ændre formatet i La Liga. Vi befinder os et sted, hvor vi kan præsentere et nyt og mere attraktivt format med færre kampe og flere frie uger i kalenderen. Neutrale spillesteder, færre kampdage… og selvfølgelig kan vi undersøge muligheden for at spille en kamp i udlandet, lyder det således, ifølge Marca, fra Rubiales. 

Slutspil på neutral bane
Ifølge Marca ønsker Rubiales, at flere unge mennesker skal følge med i spansk fodbold, hvilket også var et de argumenter, som Super League-bagmændene fremførte. 

Rubiales ønsker angiveligt en form for slutspil, som skal afvikles på neutral bane. Især er det vigtigt, at der spilles flere end to El Clásico-opgør i løbet af hver sæson. Derudover skal La Liga også bestå af færre hold end de 20, som ligaen aktuelt består af.

La Liga-bossen Javier Tebas har dog udtalt til Marca, at han er en stor modstander af Luis Rubiales’ idéer, som han vil forsøge at få sat en stopper for.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FC København-spiller udtaget til VM

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

LIVE: Slutfløjt i Parken