Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

I Italien er der allerede stor begejstring over Rasmus Højlunds indtog i Napoli.



Efter et tungt år i Manchester United, hvor kritikken haglede ned over ham, ser virkeligheden nu ganske anderledes ud for Rasmus Højlund.

Den danske landsholdsangriber fik lørdag en drømmedebut for Napoli, da han scorede efter blot 14 minutter i 3-1-sejren over Fiorentina og efterfølgende høstede topkarakterer i de italienske medier.

Og meget tyder allerede nu på, at Rasmus Højlund kan blive en fanfavorit hos de italienske mestre.

Under overskriften ‘Det er allerede Højlunds Napoli’ peger avisen Il Roma på, at den danske angriber blot skulle bruge 73 minutter til at vise sine ‘enorme kvaliteter’.

– Efter blot et par træningssessioner og 73 minutters spilletid har han allerede erobret Napoli og napolitanernes fans. Det er allerede tydeligt klart, at de 50 millioner euro, som De Laurentiis (Napolis ejer, red.) kommer til at betale for at hente ham permanent, er alle pengene værd.

– Hans fysik, positionering, løb, presspil og kliniske tilgang foran målet er afgørende, skriver Il Roma, der samtidig roser sportsdirektør Giovanni Manna og cheftræner Antonio Conte for at identificere Rasmus Højlund som den rette erstatning, da Romelu Lukaku løb ind i en alvorlig skade.

Sky Sport har journalisten Paolo Condó peget på, at Rasmus Højlund bør starte i torsdagens Champions League-brag mod Manchester City.

– Jeg tror, at Højlund bliver den startende angriber i Champions League, hvor alle hold bevæger sig fremad, hvilket betyder, at en spiller, der er i stand til at angribe i dybden, er uvurderlig.

– I ligaen, hvis jeg tænker på Cagliari-kampen inden landskampspausen, der kunne Lukakus fravær mærkes. Der ville Højlund også kunne have sine problemer, med den manglende plads til at løbe, og der ville Lucca, takket være hans fysik, måske være et bedre valg, lyder det fra Condó.

Rasmus Højlund er kommet flyvende fra start i Napoli (Foto: Alamy).

Ros fra Conte

Den napolitanske avis Il Mattino skriver, at det ikke er overraskende, at Rasmus Højlund kom på tavlen i sin Napoli-debut.

Avisen peger på, at Højlund tidligere har scoret i sin debut for Sturm Graz, i sin startdebut i Serie A for Atalanta, i sin Champions League-debut for Manchester United mod Bayern München og i sin startdebut for landsholdet.

Efter debuten mod Fiorentina var Napoli-cheftræner Antonio Conte da også klar med rosende ord til Rasmus Højlund.

– Knægten gik direkte ind og forstod situationen. Vi havde fortalt ham hvilke bevægelser, han skulle lave. Mine valg er altid baseret ud fra det, jeg ser i træning, lød det ifølge Rai fra Antonio Conte, der havde foretrukket Rasmus Højlund foran konkurrenten Lorenzo Lucca.

Corriere dello Sport peger på, at Rasmus Højlund har vist sig som ‘den rette mand på det rette tidspunkt’ for Antonio Conte, ‘en europæisk angriber, der er køreklar og kan dirke en defensiv op’.

Avisen fremhæver samtidig Højlunds dybdeløb, fysik, evnen til at holde på bolden og skarpheden foran mål.






Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

FC København jagter Neestrup-erstatning

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danmark – Nordmakedonien

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Av, FCK! Her er de værst af alle

Riemer melder stjerne klar

Kæmpe nyhed i udlandet

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Klar besked til danske debutanter

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Helt på røven over Victor Froholdt

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Nu flytter anfører til Danmark

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg