Storstilet svindelnummer

Christian Eriksens ansigt misbruges i et svindelnummer på Facebook, som rigtig mange danskere hopper i med begge ben. Ekspert forklarer til Tipsbladet, at der er tale om en svimlende million-forretning, som tjener styrtende med penge på Christian Eriksens og andre kendtes person og ansigt.



Christian Eriksen har i øjeblikket travlt med at finde en ny arbejdsgiver, men kan i mellemtiden se sig selv blive misbrugt i et storstilet svindelnummer.

Det foregår i en annonce på Facebook, hvor svindlere misbruger Christian Eriksens ansigt og person.

Det har Tjekdet.dk, der er et uafhængigt politisk faktatjekmedie, afdækket.

Hos mediet fremgår det, at man som bruger bliver mødt af det, der til forveksling ligner en artikel fra B.T., hvor man kan læse et interview med Christian Eriksen.

Det sker, når man trykker ind på Facebook-annoncen.

Svindlerne har fået interviewet til at ligne et, der er lavet i Go’ Morgen Danmark.

I svindelinterviewet fremgår det, at Christian Eriksen taler om sin nye villa, ursamling og Lamborghini, men også at han undervejs kommer til at tale over sig. Han fortæller, at han har tjent penge på investeringsplatformen Kronix Pulseva, beskriver faktatjek.dk.

Artiklen fortsætter med at forklare, hvordan Christian Eriksen er røget i problemer hos Skattestyrelsen på grund af manglende dokumentation af indkomsten fra Kronix Pulseva, der skal kunne generere penge via kunstig intelligens.

Seks millioner kroner har han tjent på det, lyder det videre.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Svindlere bruger Christian Eriksen som ansigtet på et stort fupnummer, som mange danskere desværre falder i, fortæller ekspert. Foto: Facebook.

For at få det til at ligne en ægte artikel på B.T. er der et element, hvor den falske redaktion bag artiklen er gået sammen med Politiken og 47 danske journalister om at afdække, hvem der ellers har nydt godt af investeringsplatformen.

Her beskrives det i den falske artikel, at det gælder tidligere Venstre-formand Jakob Ellemann-Jensen, Inger Støjberg, der er formand for Danmarksdemokraterne, udenrigsminister og formand for Moderaterne, Lars Løkke Rasmussen, Alex Vanopslagh, der er formand for Liberal Alliance og Pia Olsen Dyhr, der er det for Socialistisk Folkeparti.

Alle har de tjent flere 100 millioner kroner, lyder det.

Afslutningsvis findes der en guide, hvor man som privatperson selv kan registrere sig hos Kronix Pulseva, hvilket man selvsagt ikke skal gøre.

LÆS OGSÅ: Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

En gigantisk millionforretning

Peter Kruse, der har over 20 års erfaring indenfor it-sikkerhed og har beskæftiget sig med netop svindel-annoncer på Facebook, er slet ikke overrasket over at høre, at Christian Eriksens ansigt er på en af dem.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Christian Eriksen er en person, alle kender og kan forholde sig til, så han er nøje udvalgt på grund af sin appel og tillid til den almindelige dansker. Så man bliver på en måde lokket via et kendt ansigt til at investere sine penge hos en platform, som man aldrig kan få dem ud af igen.

Og lige netop brugen af Christian Eriksen er ganske oplagt, forklarer Peter Kruse.

– Det er ikke tilfældigt, at man vælger sportstjerner, meningsdannere eller entertainere, da de prøver at ramme forskellige målgrupper. De er snu og har et klart mønster i, hvordan de målretter de her annoncer.

Peter Kruse er en af landets førende eksperter indenfor it-sikkerhed og cybercrime og har mere end 20 års erfaring indenfor området. Foto: peter-kruse.dk.

Peter Kruse forklarer, at svindelnummeret har eksisteret de seneste par år og er blevet en gigantisk forretning styret fra udlandet i blandt andet Israel og Mellem- og Sydamerika med samarbejdspartnere i Danmark.

– De har genereret så mange penge, at det er blevet en professionaliseret og veldrevet forretning, som tjener millioner på svindel. Det foregår ikke bare i Danmark, men mange steder, hvor annoncerne bliver målrettet brugerne i det enkelte land. Svindlerne har gennem de sidste par år raffineret det så meget, at det er svært at gennemskue svindelnummeret.

I udgangspunktet er der ikke meget at stille op for kendisserne, der tidligere har forsøgt at stå sammen i et opråb til Facebook om at fjerne svindelannoncerne.

– Man kunne ønske sig, at Facebook gjorde mere, men det tager bare tid for Facebook at adressere. Det er blandt andet forenings- og virksomhedskontoer, som svindlerne hacker, og dernæst bruger de kontoernes kreditkort til at oprette annoncerne på Facebook. Inden Facebook opdager, at den er gal, kan annoncen have kørt i ugevis, og så er skaden sket.

Peter Kruse opfordrer afslutningsvis til, at man bruger sin sunde fornuft og stiller spørgsmålstegn ved, hvis en kendis pludselig har tjent en masse hurtige penge på en ukendt investeringsplatform.

Christian Eriksens rådgiver, Martin Schoots, har ikke besvaret Tipsbladet henvendelse i forhold til, at hans klients ansigt bliver brugt i et storstilet fupnummer.



Dorgu blev helten for Manchester United

Fælder dom over Norwich-danskere

FC København misser denne midtbane-stjerne

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Raser over dansk stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

‘Den værste transfer nogensinde’

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Det har taget røven på Steve Cooper

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Her er planen for januars transfervindue

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

City-ejer sælger klub

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Brøndby-stjerne med stor donation

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Eriksen med kontant udmelding

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen