Et af sommerens helt store spørgsmål set med danske briller er hvor, Christian Eriksen fortsætter karrieren.
Danskeren er efter tre sæsoner færdig i Manchester United og har selv lukket døren for et comeback til hjerteklubben OB i denne omgang.
RCD Mallorca og Espanyol er blevet nævnt som muligheder, og det samme er Christian Eriksens tidligere klubber Ajax og Tottenham, hvor rygterne hos sidstnævnte er blusset op efter ansættelsen af landsmanden Thomas Frank.
Og så er der kultklubben Wrexham.
Anført af skuespilstjernerne Rob McElhenney og Ryan Reynolds meldes også de interesseret i den danske midtbanemaestro.
– Jeg håber, der kommer en dansker, så jeg hilser da Eriksen velkommen. Han har jo så været ude at sige, at han ikke kommer til at spille i England, men Wrexham ligger jo også i Wales, lyder det med et grin fra Brian Lyck Jørgensen, formand for Wrexhams officielle fanklub i Danmark, til Tipsbladet.
Wrexham har været på en helt vanvittig rejse de sidste par år, hvor man har skrevet engelsk fodboldhistorie ved som det første hold nogensinde at rykke op tre sæsoner i streg og skal nu spille Championship efter sommerpausen.

‘Eriksen bliver stjernen’
Wrexham har i forvejen et par veteraner i James McClean, Steven Fletcher og Jay Rodriguez, der til sammen har spillet et godt stykker over 500 Premier League-kampe.
Ifølge Brian Lyck Jørgensen vil Christian Eriksen, der er et par år yngre end trioen ovenfor, blive en nøglefigur i Wrexham.
– At kunne få en, der har spillet i de klubber, Eriksen har, så bliver han stjernen. Det er der ingen tvivl om. Han skal nok få masser af spilletid, og det er jo noget af det, han skal overveje, hvis han gerne vil med til VM, siger Brian Lyck Jørgensen.
Skal Eriksen tage til Wrexham?
0 Votes
Fanformanden ser også tidspunktet som det helt rette for at hente Christian Eriksen til Wales.
– Havde han været et år eller to ældre, så havde vi været ude i en case som (James) McClean, (Jay) Rodriguez eller (Steven) Fletcher, som har en alder, hvor det bliver svært. Skal man have Eriksen, skal det være nu og ikke om et år eller to.
Skal det lykkes Wrexham at hente Christian Eriksen, kræver det dog, at han går et par niveauer ned af lønstigen, selvom waliserne har hævet deres budget i Championship.
– Jeg tror, det er muligt, fordi der ikke skal smides et større beløb i en transfer. Det gør, at man måske er mere villig til at give lidt mere i lønposen, end man normalvis kan gøre.
Det tætteste Wrexham har været på en dansker er den færøske målmand Gunnar Nielsen, som har spillet i BK Frem og Silkeborg IF, men blev udlejet til waliserne under sine år i Manchester City.
LÆS OGSÅ: Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker
Taler varmt om Mileta Rajovic
Udover Christian Eriksen har Brian Lyck Jørgensen også en anden drøm om en dansker til Wrexham.
– Jeg har faktisk selv snakket varmt om (Mileta) Rajovic. Rygterne går også lidt på, at han skal væk fra Watford, og kigger man på Wrexhams historik, så er det høje spillere, de har oppe foran.
Mileta Rajovic var i seneste sæson udlejet til Brøndby IF, men skal altså nu retur til Watford, hvor han har kontrakt tre år mere.
Så er spørgsmålet, om han er tiltænkt en rolle der i den kommende sæson.

TransferLIVE: Thomas Frank får sin ønskespiller

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

På vej til Superligaen?

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Officielt: FC København henter Suzuki

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

FC København henter stortalent i Malmö FF

De henter Christian Gytkjær

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

HSV-boss: Han er her om et par dage

Arsenal køber Christian Nørgaard

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

EM-vært kan straffe finsk sisu

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Sejr til Brøndby