Barcelona fortsætter sin direkte kurs mod det spanske mesterskab, og efter kampen mod Celta lørdag eftermiddag kan det efterhånden være svært at se, hvem og hvad der skal stoppe Hansi Flicks mænd.
Hjemme på det olympiske stadion leverede Barcelona nemlig en præstation fyldt med fejl og hasarderet forsvarsspil, men vandt alligevel 4-3 efter at have scoret sejrsmålet på et straffespark i syv minutters overtid.
Kort forinden havde Celta brændt på et tomt mål og burde nok have fået noget ud af kampen, hvor Barcelona viste sig fra en sjældent gæstfri side.
Celtas Borja Iglesias tog for sig i gaveboden, scorede hattrick og lignede en matchvinder, inden hjemmeholdet strammede grebet i slutfasen.
Det begyndte ellers helt efter planen for catalonierne, der bragte sig foran efter 12 minutter, første gang holdet truede gæsternes mål.
Manden bag fuldtræfferen var Ferrán Torres, der driblede ind i banen fra venstre side og scorede fra kanten af feltet med fladt, velplaceret skud.
Føringen holdt dog kun et par minutter, inden Barcelonas defensiv for første gang slog store sprækker.
Med to afleveringer lykkedes det Celta at splitte hjemmeholdet for alle vinde, og Barcelona-keeper Wojciech Szczesny fik ikke fat i Pablo Durans indlæg, så fremstormende Borja Iglesias kunne sende bolden i et tomt mål.
Kort inde i anden halvleg var Barcelona gavmild igen. Denne gang var det Frenkie de Jong, der sparkede helt forbi bolden og dermed forærede Iglesias en chance, som den rutinerede forward udnyttede til at bringe gæsterne foran.
Efter lidt over en time var den igen helt gal med Barcelonas fremskudte forsvar, der tillod Celta at øge føringen med den simpleste opskrift.
Forsvareren Sergio Carreira kom i vejen for et Barcelona-angreb og øste bolden væk fra eget felt. Det var formentlig en blind clearing, men endte som en frispilning af Iglesias, der fik frit løb fra midterlinjen og scorede sikkert.
Men Barcelona svarede hurtigt igen, og i løbet af seks minutter var Celta-føringen forsvundet.
Først lagde Raphinha op til Dani Olmos reducering til 2-3, og kort efter headede brasilianeren selv udligningen ind efter forarbejde fra Lamine Yamal.
Barcelona havde mere end 20 minutter til at score et sejrsmål, men det lod vente på sig, og i slutfasen var Celta tæt på at snuppe alle point.
Fra få meters afstand headede Oscar Mingueza dog bolden forbi et tomt mål, og det blev kostbart.
Dybt inde i overtiden blev Dani Olmo skubbet i ryggen i feltet, og Raphinha sikrede Barcelona tre point fra straffesparkspletten.
Med sejren øgede Barcelona afstanden til Real Madrid til syv point i toppen af tabellen. Real Madrid har dog en kamp til gode og møder søndag Athletic fra Bilbao.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
MEDIE