Vildt FC Barcelona-comeback

Barcelona holdt åbent hus mod Celta og var bagud 1-3, inden det lykkedes at vende kampen med vild slutspurt.



Barcelona fortsætter sin direkte kurs mod det spanske mesterskab, og efter kampen mod Celta lørdag eftermiddag kan det efterhånden være svært at se, hvem og hvad der skal stoppe Hansi Flicks mænd.

Hjemme på det olympiske stadion leverede Barcelona nemlig en præstation fyldt med fejl og hasarderet forsvarsspil, men vandt alligevel 4-3 efter at have scoret sejrsmålet på et straffespark i syv minutters overtid.

Kort forinden havde Celta brændt på et tomt mål og burde nok have fået noget ud af kampen, hvor Barcelona viste sig fra en sjældent gæstfri side.

Celtas Borja Iglesias tog for sig i gaveboden, scorede hattrick og lignede en matchvinder, inden hjemmeholdet strammede grebet i slutfasen.

Det begyndte ellers helt efter planen for catalonierne, der bragte sig foran efter 12 minutter, første gang holdet truede gæsternes mål.

Manden bag fuldtræfferen var Ferrán Torres, der driblede ind i banen fra venstre side og scorede fra kanten af feltet med fladt, velplaceret skud.

Føringen holdt dog kun et par minutter, inden Barcelonas defensiv for første gang slog store sprækker. 

Med to afleveringer lykkedes det Celta at splitte hjemmeholdet for alle vinde, og Barcelona-keeper Wojciech Szczesny fik ikke fat i Pablo Durans indlæg, så fremstormende Borja Iglesias kunne sende bolden i et tomt mål.

Kort inde i anden halvleg var Barcelona gavmild igen. Denne gang var det Frenkie de Jong, der sparkede helt forbi bolden og dermed forærede Iglesias en chance, som den rutinerede forward udnyttede til at bringe gæsterne foran.

Efter lidt over en time var den igen helt gal med Barcelonas fremskudte forsvar, der tillod Celta at øge føringen med den simpleste opskrift.

Forsvareren Sergio Carreira kom i vejen for et Barcelona-angreb og øste bolden væk fra eget felt. Det var formentlig en blind clearing, men endte som en frispilning af Iglesias, der fik frit løb fra midterlinjen og scorede sikkert.

Men Barcelona svarede hurtigt igen, og i løbet af seks minutter var Celta-føringen forsvundet.

Først lagde Raphinha op til Dani Olmos reducering til 2-3, og kort efter headede brasilianeren selv udligningen ind efter forarbejde fra Lamine Yamal.

Barcelona havde mere end 20 minutter til at score et sejrsmål, men det lod vente på sig, og i slutfasen var Celta tæt på at snuppe alle point.

Fra få meters afstand headede Oscar Mingueza dog bolden forbi et tomt mål, og det blev kostbart.

Dybt inde i overtiden blev Dani Olmo skubbet i ryggen i feltet, og Raphinha sikrede Barcelona tre point fra straffesparkspletten.

Med sejren øgede Barcelona afstanden til Real Madrid til syv point i toppen af tabellen. Real Madrid har dog en kamp til gode og møder søndag Athletic fra Bilbao.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Wass: Hjulmand gav mig den største skuffelse

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Zorniger med klar besked til Brøndby

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Det kan ske mandag i FC København

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF



EKSKLUSIVT

Revser DBU-udmelding: ‘Jeg er alvorligt nervøs’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status



NYHEDER

Maxsøs investering: ‘Det er min klub i hjemlandet’

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

FCK-direktør bekræfter henvendelse



TOPNYHED

Barcelona-stjernes skade får betydning for Brøndby

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Brøndby præsenterer ny profil

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!



AVIS

Spekulerer i vildt rygte

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

AGF var klar med rekordbeløb

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Under i Udine

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen