Barcelona fortsætter sin direkte kurs mod det spanske mesterskab, og efter kampen mod Celta lørdag eftermiddag kan det efterhånden være svært at se, hvem og hvad der skal stoppe Hansi Flicks mænd.
Hjemme på det olympiske stadion leverede Barcelona nemlig en præstation fyldt med fejl og hasarderet forsvarsspil, men vandt alligevel 4-3 efter at have scoret sejrsmålet på et straffespark i syv minutters overtid.
Kort forinden havde Celta brændt på et tomt mål og burde nok have fået noget ud af kampen, hvor Barcelona viste sig fra en sjældent gæstfri side.
Celtas Borja Iglesias tog for sig i gaveboden, scorede hattrick og lignede en matchvinder, inden hjemmeholdet strammede grebet i slutfasen.
Det begyndte ellers helt efter planen for catalonierne, der bragte sig foran efter 12 minutter, første gang holdet truede gæsternes mål.
Manden bag fuldtræfferen var Ferrán Torres, der driblede ind i banen fra venstre side og scorede fra kanten af feltet med fladt, velplaceret skud.
Føringen holdt dog kun et par minutter, inden Barcelonas defensiv for første gang slog store sprækker.
Med to afleveringer lykkedes det Celta at splitte hjemmeholdet for alle vinde, og Barcelona-keeper Wojciech Szczesny fik ikke fat i Pablo Durans indlæg, så fremstormende Borja Iglesias kunne sende bolden i et tomt mål.
Kort inde i anden halvleg var Barcelona gavmild igen. Denne gang var det Frenkie de Jong, der sparkede helt forbi bolden og dermed forærede Iglesias en chance, som den rutinerede forward udnyttede til at bringe gæsterne foran.
Efter lidt over en time var den igen helt gal med Barcelonas fremskudte forsvar, der tillod Celta at øge føringen med den simpleste opskrift.
Forsvareren Sergio Carreira kom i vejen for et Barcelona-angreb og øste bolden væk fra eget felt. Det var formentlig en blind clearing, men endte som en frispilning af Iglesias, der fik frit løb fra midterlinjen og scorede sikkert.
Men Barcelona svarede hurtigt igen, og i løbet af seks minutter var Celta-føringen forsvundet.
Først lagde Raphinha op til Dani Olmos reducering til 2-3, og kort efter headede brasilianeren selv udligningen ind efter forarbejde fra Lamine Yamal.
Barcelona havde mere end 20 minutter til at score et sejrsmål, men det lod vente på sig, og i slutfasen var Celta tæt på at snuppe alle point.
Fra få meters afstand headede Oscar Mingueza dog bolden forbi et tomt mål, og det blev kostbart.
Dybt inde i overtiden blev Dani Olmo skubbet i ryggen i feltet, og Raphinha sikrede Barcelona tre point fra straffesparkspletten.
Med sejren øgede Barcelona afstanden til Real Madrid til syv point i toppen af tabellen. Real Madrid har dog en kamp til gode og møder søndag Athletic fra Bilbao.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Færdig i Manchester City
Moukoko vækker opsigt i udlandet
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW