Vildt FC Barcelona-comeback

Barcelona holdt åbent hus mod Celta og var bagud 1-3, inden det lykkedes at vende kampen med vild slutspurt.



Barcelona fortsætter sin direkte kurs mod det spanske mesterskab, og efter kampen mod Celta lørdag eftermiddag kan det efterhånden være svært at se, hvem og hvad der skal stoppe Hansi Flicks mænd.

Hjemme på det olympiske stadion leverede Barcelona nemlig en præstation fyldt med fejl og hasarderet forsvarsspil, men vandt alligevel 4-3 efter at have scoret sejrsmålet på et straffespark i syv minutters overtid.

Kort forinden havde Celta brændt på et tomt mål og burde nok have fået noget ud af kampen, hvor Barcelona viste sig fra en sjældent gæstfri side.

Celtas Borja Iglesias tog for sig i gaveboden, scorede hattrick og lignede en matchvinder, inden hjemmeholdet strammede grebet i slutfasen.

Det begyndte ellers helt efter planen for catalonierne, der bragte sig foran efter 12 minutter, første gang holdet truede gæsternes mål.

Manden bag fuldtræfferen var Ferrán Torres, der driblede ind i banen fra venstre side og scorede fra kanten af feltet med fladt, velplaceret skud.

Føringen holdt dog kun et par minutter, inden Barcelonas defensiv for første gang slog store sprækker. 

Med to afleveringer lykkedes det Celta at splitte hjemmeholdet for alle vinde, og Barcelona-keeper Wojciech Szczesny fik ikke fat i Pablo Durans indlæg, så fremstormende Borja Iglesias kunne sende bolden i et tomt mål.

Kort inde i anden halvleg var Barcelona gavmild igen. Denne gang var det Frenkie de Jong, der sparkede helt forbi bolden og dermed forærede Iglesias en chance, som den rutinerede forward udnyttede til at bringe gæsterne foran.

Efter lidt over en time var den igen helt gal med Barcelonas fremskudte forsvar, der tillod Celta at øge føringen med den simpleste opskrift.

Forsvareren Sergio Carreira kom i vejen for et Barcelona-angreb og øste bolden væk fra eget felt. Det var formentlig en blind clearing, men endte som en frispilning af Iglesias, der fik frit løb fra midterlinjen og scorede sikkert.

Men Barcelona svarede hurtigt igen, og i løbet af seks minutter var Celta-føringen forsvundet.

Først lagde Raphinha op til Dani Olmos reducering til 2-3, og kort efter headede brasilianeren selv udligningen ind efter forarbejde fra Lamine Yamal.

Barcelona havde mere end 20 minutter til at score et sejrsmål, men det lod vente på sig, og i slutfasen var Celta tæt på at snuppe alle point.

Fra få meters afstand headede Oscar Mingueza dog bolden forbi et tomt mål, og det blev kostbart.

Dybt inde i overtiden blev Dani Olmo skubbet i ryggen i feltet, og Raphinha sikrede Barcelona tre point fra straffesparkspletten.

Med sejren øgede Barcelona afstanden til Real Madrid til syv point i toppen af tabellen. Real Madrid har dog en kamp til gode og møder søndag Athletic fra Bilbao.

/ritzau/





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Færdig i FC Midtjylland?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Superliga-klub tæt på dansk stortalent



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Samler informationer om FCK’er

Den første i næsten 40 år



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bo Svensson i spil til stort job

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Vild udtalelse om Nathan Trott

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

I svime over Højlund

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

FC København-stjerne straffes af UEFA

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Sæsonens hurtigste hattrick

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Manchester United jagter Liverpool-profil

Medie peger på FC København



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Superliga-stortalenter topper international liste

Choktransfer?

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Han skal jo være Brøndby-mand

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!