Vildt: Spillers mor “afpresser” USA’s landstræner

Sagen om Giovanni Rena er langt fra slut - spillerens mor har blandet sig med en vild historie om landstræner Gregg Berhalter.



En lille sag om manglende spilletid ved VM har udviklet sig til en stor og spektakulær sag.

Borussia Dortmund-spilleren Giovanni Reyna spillede en perifer rolle for USA ved VM, og faktisk var det tæt på at være slut, inden det begyndte.

For Reyna havde leveret dårligt i træning, og man overvejede at sende ham hjem fra slutrunden i Qatar, inden den var begyndt. Det kunne The Athletic fortælle i en stor historie efter VM, der baserede sig på anonyme kilder, efter at landstræner Gregg Berhalter havde udtalt det på en lederkonference efter VM.

Ifølge Reyna selv – der efterfølgende bekræftede historien – handlede det om, at han kort inden VM havde fået at vide, at han ikke skulle gøre sig forventninger om noget som helst, og at han ville spille en lille rolle. Det gjorde ondt, og han vedkendte sig, at han trænede ikke godt.

Siden har der været stille, men for et par dage siden tog USA's landstræner, Gregg Berhalter, bladet fra munden og tog til Twitter for at forklare sig. Her fortalte han i en udtalelse, at han var blevet forsøgt afpresset under VM-slutrunden.

– Under VM blev det amerikanske fodboldforbund kontaktet af en person, der påstod at være besiddelse af information, der ville 'fælde mig'. Tilsyneladende et forsøg på at gøre brug af noget meget personligt, der skete for meget lang tid siden, for at gøre en ende på mit forhold til det amerikanske fodboldforbund, skriver Gregg Berhalter i opslaget.

Og det er så her, at Giovanni Reynas mor kommer ind i billedet. For det var hende, der afpressede Gregg Berhalter. Det bekræfter hun selv.

– For at gøre det helt klart: Ja, det var mig, der ringede til (USA's sportsdirektør) Earnie Stewart den 11. december, efter det kom frem, at Gregg havde udtalt sig negativt om min søn "Gio" ved et lederskabsmøde. Jeg har kendt Earnie i mange år og set ham som en nær ven. Jeg ville gerne, at han skulle vide, at jeg var rasende og ulykkelig over, at "Gio" var blevet sat i så elendig en situation, og jeg følte, at jeg var blevet svigtet af en, som min familie i mange år har betragtet som en ven, siger Danielle Reyna blandt andet i en udtalelse.

Giovanni Reynas mor var også en dygtig fodboldspiller, og hun spillede på hold med Gregg Berhalters hustru.  Og det er hustruen og en voldsepsiode for mange år siden, som Danielle Reyna gjorde USA's sportsdirektør opmærksom på.

Gregg Berhalter beskriver i sit opslag på Twitter, at han i efteråret 1991 mødte sin nuværende kone, og at de to endte i et skænderi fire måneder inde i forholdet.

– En aften, hvor vi var ude at drikke på en bar, endte Rosalind og jeg i et ophedet skænderi, som fortsatte udenfor. Det udviklede sig fysisk, og jeg sparkede hende over benene, skriver landstræneren.

Gregg Berhalter skriver endvidere, at han fortryder sin handling inderligt, og at forholdet blev genoptaget syv måneder senere. De to er i dag gift.

USA's fodboldforbund har ansat et uafhængigt firma til at undersøge sagen omkring Gregg Berhalter.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

I chok over Manchester United

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Skræmmende Chido Obi-scener



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

631 millioner kroner

Nu er Dreyer historisk

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Bo Henriksen lander TV-job

‘Han tisser isterninger’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

‘Det er tæt på uforklarligt’

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’