,

Ville banke dommer: ‘Hvad fanden i helvede!?’

Mark Clattenburg giver nu sin version af, hvad der præcist skete i omklædningsrummet mellem ham og John Obi Mikel tilbage i 2012.



Det dramatiske efterspil trak mange overskrifter.

Og nu fortæller den tidligere topdommer Mark Clattenburg, hvad der egentlig skete i omklædningsrummet den dag mellem ham og John Obi Mikel.

Det var så voldsomt, at han havde lyst til at stoppe karrieren som dommer efter episoden i 2012, hvor den tidligere Chelsea-stjerne stormede ind i omklædningsrummet efter en ophedet kamp mod Manchester United.

Her var John Obi Mikel flere gange henne ved dommeren for at brokke sig, og da Manchester United i det 75. minut scorede sejrsmålet, løb Chelsea-stjernen op til Clattenburg for at sige, at dommerens kendelser kostede Chelsea sejren.

Noget, der resulterede i et gult kort, og ifølge David Luiz og Ramires er det i den forbindelse, Mark Clattenburg skulle have kaldt John Obi Mikel for ‘abe’.

Efter kampen eskalerede hele situationen, da de to Chelsea-spillere fortalte deres holdkammerat, hvad de angiveligt havde hørt.

-Der var noget tumult ude foran omklædningsrummet. Jeg åbnede døren og tænkte: ‘Hvad fanden i helvede foregår der her?’ Da jeg åbnede døren, kom John Obi Mikel bragende igennem og begyndte at slå ud. Jeg dukkede mig. Han prøvede at presse mig op mod væggen og sagde: ‘Fucking hell!‘ fortæller Mark Clattenburg til Undr The Cosh.

Han vidste ikke, hvad der var sket i minutterne forinden, men den voldsomme oplevelse satte sig i ham mentalt.

Bølgerne gik højt den dag i 2012. Foto: Alamy

-Den episode med John Obi Mikel gjorde, at jeg ikke havde lyst til at komme tilbage. Jeg ville stoppe som dommer efter den. Det, der skete, var en skændsel, siger han om både optrinnet efter kampen og racisme-anklagerne.

Mark Clattenburg blev efter hele episoden frifundet af FA, mens John Obi Mikel fik en kæmpe bøde og flere spilledages karantæne. Det tog dog adskillige uger, før sagen blev undersøgt til bunds.

-De første dage kunne jeg hverken spise eller drikke. Du tvivler pludselig på dig selv – gjorde jeg det? Hvordan kunne jeg dømme? Jeg var ødelagt. Jeg var mentalt helt væk. Vi truede med at strejke, fordi vi følte, klubben handlede forkert. At efterlade os helt hængt til tørre med medierne ude foran mit hus hver dag, fordi jeg var anklaget for noget, jeg ikke havde gjort, var hårdt, siger Clattenburg.

Han kritiserer desuden sikkerhedsvagterne, da John Obi Mikel slet ikke skulle have været i nærheden af dommernes omklædningsrum.

Efter episoden fortsatte Mark Clattenburg som dommer i Premier League indtil 2017.





United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

David Nielsen: – Det er et helvede

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Thomas Frank og Tottenham i comeback



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Blæst bagover af dansk stjerne

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Nu topper AC Horsens 1. division

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Rigtig skidt for Hermansen

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

En fynsk kongetransfer!

– Jeg vil vinde Champions League

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Dansker i stort kinesisk eventyr



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

Randers FC – FC Nordsjælland

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Engelsk legende til Wrexham?

Nedtur for Mattias Skjelmose

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Real Madrid vinder igen

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

FC Midtjylland – Viborg FF

Her er trupperne til midtjysk derby

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’