,

Ville banke dommer: ‘Hvad fanden i helvede!?’

Mark Clattenburg giver nu sin version af, hvad der præcist skete i omklædningsrummet mellem ham og John Obi Mikel tilbage i 2012.



Det dramatiske efterspil trak mange overskrifter.

Og nu fortæller den tidligere topdommer Mark Clattenburg, hvad der egentlig skete i omklædningsrummet den dag mellem ham og John Obi Mikel.

Det var så voldsomt, at han havde lyst til at stoppe karrieren som dommer efter episoden i 2012, hvor den tidligere Chelsea-stjerne stormede ind i omklædningsrummet efter en ophedet kamp mod Manchester United.

Her var John Obi Mikel flere gange henne ved dommeren for at brokke sig, og da Manchester United i det 75. minut scorede sejrsmålet, løb Chelsea-stjernen op til Clattenburg for at sige, at dommerens kendelser kostede Chelsea sejren.

Noget, der resulterede i et gult kort, og ifølge David Luiz og Ramires er det i den forbindelse, Mark Clattenburg skulle have kaldt John Obi Mikel for ‘abe’.

Efter kampen eskalerede hele situationen, da de to Chelsea-spillere fortalte deres holdkammerat, hvad de angiveligt havde hørt.

-Der var noget tumult ude foran omklædningsrummet. Jeg åbnede døren og tænkte: ‘Hvad fanden i helvede foregår der her?’ Da jeg åbnede døren, kom John Obi Mikel bragende igennem og begyndte at slå ud. Jeg dukkede mig. Han prøvede at presse mig op mod væggen og sagde: ‘Fucking hell!‘ fortæller Mark Clattenburg til Undr The Cosh.

Han vidste ikke, hvad der var sket i minutterne forinden, men den voldsomme oplevelse satte sig i ham mentalt.

Bølgerne gik højt den dag i 2012. Foto: Alamy

-Den episode med John Obi Mikel gjorde, at jeg ikke havde lyst til at komme tilbage. Jeg ville stoppe som dommer efter den. Det, der skete, var en skændsel, siger han om både optrinnet efter kampen og racisme-anklagerne.

Mark Clattenburg blev efter hele episoden frifundet af FA, mens John Obi Mikel fik en kæmpe bøde og flere spilledages karantæne. Det tog dog adskillige uger, før sagen blev undersøgt til bunds.

-De første dage kunne jeg hverken spise eller drikke. Du tvivler pludselig på dig selv – gjorde jeg det? Hvordan kunne jeg dømme? Jeg var ødelagt. Jeg var mentalt helt væk. Vi truede med at strejke, fordi vi følte, klubben handlede forkert. At efterlade os helt hængt til tørre med medierne ude foran mit hus hver dag, fordi jeg var anklaget for noget, jeg ikke havde gjort, var hårdt, siger Clattenburg.

Han kritiserer desuden sikkerhedsvagterne, da John Obi Mikel slet ikke skulle have været i nærheden af dommernes omklædningsrum.

Efter episoden fortsatte Mark Clattenburg som dommer i Premier League indtil 2017.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg

Jordan – Argentina