Det dramatiske efterspil trak mange overskrifter.
Og nu fortæller den tidligere topdommer Mark Clattenburg, hvad der egentlig skete i omklædningsrummet den dag mellem ham og John Obi Mikel.
Det var så voldsomt, at han havde lyst til at stoppe karrieren som dommer efter episoden i 2012, hvor den tidligere Chelsea-stjerne stormede ind i omklædningsrummet efter en ophedet kamp mod Manchester United.
Her var John Obi Mikel flere gange henne ved dommeren for at brokke sig, og da Manchester United i det 75. minut scorede sejrsmålet, løb Chelsea-stjernen op til Clattenburg for at sige, at dommerens kendelser kostede Chelsea sejren.
Noget, der resulterede i et gult kort, og ifølge David Luiz og Ramires er det i den forbindelse, Mark Clattenburg skulle have kaldt John Obi Mikel for ‘abe’.
Efter kampen eskalerede hele situationen, da de to Chelsea-spillere fortalte deres holdkammerat, hvad de angiveligt havde hørt.
-Der var noget tumult ude foran omklædningsrummet. Jeg åbnede døren og tænkte: ‘Hvad fanden i helvede foregår der her?’ Da jeg åbnede døren, kom John Obi Mikel bragende igennem og begyndte at slå ud. Jeg dukkede mig. Han prøvede at presse mig op mod væggen og sagde: ‘Fucking hell!‘ fortæller Mark Clattenburg til Undr The Cosh.
Han vidste ikke, hvad der var sket i minutterne forinden, men den voldsomme oplevelse satte sig i ham mentalt.

-Den episode med John Obi Mikel gjorde, at jeg ikke havde lyst til at komme tilbage. Jeg ville stoppe som dommer efter den. Det, der skete, var en skændsel, siger han om både optrinnet efter kampen og racisme-anklagerne.
Mark Clattenburg blev efter hele episoden frifundet af FA, mens John Obi Mikel fik en kæmpe bøde og flere spilledages karantæne. Det tog dog adskillige uger, før sagen blev undersøgt til bunds.
-De første dage kunne jeg hverken spise eller drikke. Du tvivler pludselig på dig selv – gjorde jeg det? Hvordan kunne jeg dømme? Jeg var ødelagt. Jeg var mentalt helt væk. Vi truede med at strejke, fordi vi følte, klubben handlede forkert. At efterlade os helt hængt til tørre med medierne ude foran mit hus hver dag, fordi jeg var anklaget for noget, jeg ikke havde gjort, var hårdt, siger Clattenburg.
Han kritiserer desuden sikkerhedsvagterne, da John Obi Mikel slet ikke skulle have været i nærheden af dommernes omklædningsrum.
Efter episoden fortsatte Mark Clattenburg som dommer i Premier League indtil 2017.

TransferLIVE: Chelsea køber stortalent

Jens Stryger Larsen sang med på ‘vi hader FCK’

Afsløring: Nathan Trott til lægetjek

Vilde oprykkere: Har brugt næsten en milliard

Birks største pligt: ‘Husk på, at han er ung’

Her er prisen på brandvarm Jakob Breum

‘Vil være et virkelig markant køb af Tottenham’

Knuser Magnus Mattssons rekordtransfer

Transferbombe? Jeg hører, FCM vil overveje 300 mio

Rekord – danske fans i kæmpe undertal

‘Messi, du er simpelthen nødt til at blive voksen’

Daniel Wass glæder sig: ‘Rigtig, rigtig fint cv’

Her tørner Malmö og FCK sammen

‘Jeg hører, det er Mads Hermansen, de vil have’

Flere transfers i Brøndby?

Spelmann scorer nyt job: ‘Sindssygt spændende’

AGF ændrer i bestyrelsen

Storklub bekræfter exit – stjerne til Superligaen?

Ola Solbakken på vej til Superligaen

Diant Ramaj-transfer skaber stor ballade

‘Fornemmelsen er, at stjerne skal til Man Utd’

Wrexham klar til at sprænge banken

‘Hvis danskerne er smarte, skriver de med ham’

Derfor var han fraværende til Brøndby-træning

Stor danskertransfer – ikke sket siden Lindegaard

Som at servere en stor, fed ribeye for en vegetar

Sådan præsterede Rasmus Højlund i nat

Legende fyret fra tv-station: ‘Jeg er ikke idiot’

Fantastisk nyt fra Lauge: ‘Endelig!’

Konkrete forhandlinger – på vej væk

Stort slagsmål i Kosovo – flere anholdt

AGF har to spillere til prøvetræning

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Ville banke dommer: ‘Hvad fanden i helvede!?’

Suverænt nyt for Vingegaard: Slipper for Pogacar

‘Nogle vil sige, man skal holde sig væk’

Eriksen-flirt: ‘Han er meget respekteret’

Dommerekspert: FC Nordsjælland snydt mod Brøndby

Højlund og flop kan afløse hinanden

Kæmpe gyser: ‘Altafgørende for dansk fodbold’

Instagram sladrede om stor Brøndby-transfer

Rasmus Falk overrasket over Roony Bardghji

Godt nyt: Stort FC København-talent på vej tilbage

Måber over Vingegaard: ‘Fucking vanvittigt!’

Solide slovenere snupper point på Cypern

Dansk ishockey-stjerne køber klub

Liverpool sælger Luis Diaz

Granatchok til pilsnerklub i Genève

Cornelius matchvinder – FCK videre i Europa

Jacob Neestrup giver status på Dominik Sarapata

FC København i ny formation i Kosovo

Hylder Gabriel Pereira: ‘Fantastisk udvikling’

Luis Binks på plads i Brøndby IF

Træt af FCK-spørgsmål: ‘Så forbandet’

Stortalent fik debut i FC København-sejr