”Det lakker mod enden,” som manden sagde, da hans kone havde hældt fernis ned ad ryggen på ham.
En sjov sætning, ikke? Gammeldags, fordi ordet fernis aldrig mere bliver brugt. Grotesk, fordi koner kun meget sjældent hælder fernis ad ryggen på deres mænd. Og overdrevet lakonisk, fordi mænd aldrig blot konstaterer det helt bogstavelige i handlingen, når deres koner hælder fernis ned ad ryggen på dem. Tilmed er sætningen overraskende, fordi den første del – altså mandens udsagn – tilhører en kategori af velkendte floskler, som vi ofte bruger, mens den anden halvdel af sætningen sætter udsagnets betydning ind i en (hvis ikke man har hørt den før) helt ny kontekst.
Men hvorfor sidder vi nu og laver sproganalyse? Er der andre årsager, end at det kan være morsomt i sig selv? Måske, måske ikke. Det vil vise sig, når resten af teksten falder på plads, for jeg erkender, at jeg ikke ved, hvor jeg vil hen. Kun at jeg sad helt for mig selv og sukkede ”Ak ja, det lakker mod enden,” mens jeg på min sidste VM-rejse i toget til Berlin betragtede det fine landskab med de små prydelige landsbyer.
Og så tænkte jeg på den gamle vittighed. Der er også en anden en i genren:
”Det jævner sig,” som manden sagde, da han havde skidt i bukserne og kørte sin traktor henover plovfurerne. Også sjov, gammeldags, grotesk, lakonisk og overraskende, men til gengæld uden sammenhæng med VM.
Bortset fra, hvis man lige griber tråden og konstaterer, at det snart overståede VM jævnede sig på samme måde som mandens pølser. For egentlig var det vel meget underholdende under gruppespillet. Det syntes jeg da i hvert fald. Spanien og Argentina sprudlede. Brasilien skulle nok komme, tænkte man. Ghana og Elfenbenskysten var sjove. Og Togo, men det havde nu ikke noget med fodbold at gøre.
Men da så det blev knockout-tid jævnede det sig og blev fodbold på taktikkens præmisser. De bedste taktikere vinder. Ingen andre end Italien kan slå Frankrig. Og ingen andre end Frankrig kan slå Italien, der ganske imponerende og røvhamrende kedeligt er det eneste hold, der nogensinde har nået en VM-finale efter kun at have lukket et eneste mål ind.
Det er nu engang lettere at forsvare og kræver mindre tid, end det tager at bygge en offensiv stil op, som Birger Peitersen påpegede, mens vi sad og evaluerede slutrunden i toget. Og vi er blevet forvent. For vi kender jo spillerne fra Champions League, hvor spillet som regel er meget sjovere, fordi klubholdene kan håndplukke de rigtige spillere og bruge oceaner af tid på træningsbanen til at øve nye offensive mønstre.
Ja, ja… Men nu lakker det så mod enden, og det har jævnet sig en hel del. Men det har nu stadig været meget fedt. Kom nu Frankrig! Vis de italienere, at I trods alt er de mest spændende.
Skriv til [email protected], hvis du har noget på hjerte.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Osula slår alle andre
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
FCM ansætter ny topboss
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
‘Tottenham er i overhængende fare’
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Nu svarer David Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER