VM-Blog: Får han lak i enden?

Og mon der fortsætter med at jævne sig? Spørgsmålene er mange før en VM-finale.



”Det lakker mod enden,” som manden sagde, da hans kone havde hældt fernis ned ad ryggen på ham.

En sjov sætning, ikke? Gammeldags, fordi ordet fernis aldrig mere bliver brugt. Grotesk, fordi koner kun meget sjældent hælder fernis ad ryggen på deres mænd. Og overdrevet lakonisk, fordi mænd aldrig blot konstaterer det helt bogstavelige i handlingen, når deres koner hælder fernis ned ad ryggen på dem. Tilmed er sætningen overraskende, fordi den første del – altså mandens udsagn – tilhører en kategori af velkendte floskler, som vi ofte bruger, mens den anden halvdel af sætningen sætter udsagnets betydning ind i en (hvis ikke man har hørt den før) helt ny kontekst.

Men hvorfor sidder vi nu og laver sproganalyse? Er der andre årsager, end at det kan være morsomt i sig selv? Måske, måske ikke. Det vil vise sig, når resten af teksten falder på plads, for jeg erkender, at jeg ikke ved, hvor jeg vil hen. Kun at jeg sad helt for mig selv og sukkede ”Ak ja, det lakker mod enden,” mens jeg på min sidste VM-rejse i toget til Berlin betragtede det fine landskab med de små prydelige landsbyer.

Og så tænkte jeg på den gamle vittighed. Der er også en anden en i genren:
”Det jævner sig,” som manden sagde, da han havde skidt i bukserne og kørte sin traktor henover plovfurerne. Også sjov, gammeldags, grotesk, lakonisk og overraskende, men til gengæld uden sammenhæng med VM.

Bortset fra, hvis man lige griber tråden og konstaterer, at det snart overståede VM jævnede sig på samme måde som mandens pølser. For egentlig var det vel meget underholdende under gruppespillet. Det syntes jeg da i hvert fald. Spanien og Argentina sprudlede. Brasilien skulle nok komme, tænkte man. Ghana og Elfenbenskysten var sjove. Og Togo, men det havde nu ikke noget med fodbold at gøre.

Men da så det blev knockout-tid jævnede det sig og blev fodbold på taktikkens præmisser. De bedste taktikere vinder. Ingen andre end Italien kan slå Frankrig. Og ingen andre end Frankrig kan slå Italien, der ganske imponerende og røvhamrende kedeligt er det eneste hold, der nogensinde har nået en VM-finale efter kun at have lukket et eneste mål ind.

Det er nu engang lettere at forsvare og kræver mindre tid, end det tager at bygge en offensiv stil op, som Birger Peitersen påpegede, mens vi sad og evaluerede slutrunden i toget. Og vi er blevet forvent. For vi kender jo spillerne fra Champions League, hvor spillet som regel er meget sjovere, fordi klubholdene kan håndplukke de rigtige spillere og bruge oceaner af tid på træningsbanen til at øve nye offensive mønstre.

Ja, ja… Men nu lakker det så mod enden, og det har jævnet sig en hel del. Men det har nu stadig været meget fedt. Kom nu Frankrig! Vis de italienere, at I trods alt er de mest spændende.

Skriv til [email protected], hvis du har noget på hjerte.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Fik blackout på Brøndby Stadion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chelsea – Manchester United

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

OB siger farvel til seks spillere

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Steve Cooper storroser stjerne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Kan koste Brøndby flere millioner



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nu klager FC Barcelona igen

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Ringet op af Brøndby-træner

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig