”Det lakker mod enden,” som manden sagde, da hans kone havde hældt fernis ned ad ryggen på ham.
En sjov sætning, ikke? Gammeldags, fordi ordet fernis aldrig mere bliver brugt. Grotesk, fordi koner kun meget sjældent hælder fernis ad ryggen på deres mænd. Og overdrevet lakonisk, fordi mænd aldrig blot konstaterer det helt bogstavelige i handlingen, når deres koner hælder fernis ned ad ryggen på dem. Tilmed er sætningen overraskende, fordi den første del – altså mandens udsagn – tilhører en kategori af velkendte floskler, som vi ofte bruger, mens den anden halvdel af sætningen sætter udsagnets betydning ind i en (hvis ikke man har hørt den før) helt ny kontekst.
Men hvorfor sidder vi nu og laver sproganalyse? Er der andre årsager, end at det kan være morsomt i sig selv? Måske, måske ikke. Det vil vise sig, når resten af teksten falder på plads, for jeg erkender, at jeg ikke ved, hvor jeg vil hen. Kun at jeg sad helt for mig selv og sukkede ”Ak ja, det lakker mod enden,” mens jeg på min sidste VM-rejse i toget til Berlin betragtede det fine landskab med de små prydelige landsbyer.
Og så tænkte jeg på den gamle vittighed. Der er også en anden en i genren:
”Det jævner sig,” som manden sagde, da han havde skidt i bukserne og kørte sin traktor henover plovfurerne. Også sjov, gammeldags, grotesk, lakonisk og overraskende, men til gengæld uden sammenhæng med VM.
Bortset fra, hvis man lige griber tråden og konstaterer, at det snart overståede VM jævnede sig på samme måde som mandens pølser. For egentlig var det vel meget underholdende under gruppespillet. Det syntes jeg da i hvert fald. Spanien og Argentina sprudlede. Brasilien skulle nok komme, tænkte man. Ghana og Elfenbenskysten var sjove. Og Togo, men det havde nu ikke noget med fodbold at gøre.
Men da så det blev knockout-tid jævnede det sig og blev fodbold på taktikkens præmisser. De bedste taktikere vinder. Ingen andre end Italien kan slå Frankrig. Og ingen andre end Frankrig kan slå Italien, der ganske imponerende og røvhamrende kedeligt er det eneste hold, der nogensinde har nået en VM-finale efter kun at have lukket et eneste mål ind.
Det er nu engang lettere at forsvare og kræver mindre tid, end det tager at bygge en offensiv stil op, som Birger Peitersen påpegede, mens vi sad og evaluerede slutrunden i toget. Og vi er blevet forvent. For vi kender jo spillerne fra Champions League, hvor spillet som regel er meget sjovere, fordi klubholdene kan håndplukke de rigtige spillere og bruge oceaner af tid på træningsbanen til at øve nye offensive mønstre.
Ja, ja… Men nu lakker det så mod enden, og det har jævnet sig en hel del. Men det har nu stadig været meget fedt. Kom nu Frankrig! Vis de italienere, at I trods alt er de mest spændende.
Skriv til [email protected], hvis du har noget på hjerte.
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
En kæmpe sejr
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL