Zidanes ærkefjende stikker til Eriksen: Derfor havde han et handicap

Ifølge den italienske verdensmester Marco Materazzi gjorde Christian Eriksen ikke sig selv en tjeneste, da han i januar skiftede klub midtvejs gennem sæsonen.



Inter røg i sidste uge ud af Champions League i gruppespillet, men i den hjemlige liga er det i den seneste tid gået ganske glimrende for Antonio Contes tropper.

Med onsdagens 1-0-sejr over Napoli har Inter nu vundet fem ligakampe på stribe, og klubben indtager nu andenpladsen i Serie A-tabellen, ét point efter AC Milan. Og ifølge Inter-legenden Marco Materazzi kan Inters manglende deltagelse i europæisk fodbold gå hen og blive en fordel i mesterskabskampen. 

– Jeg vil sige, at med den måde, som Conte arbejder på, så vil det være en fordel at kunne træne en hel uge, lyder det ifølge La Gazzetta dello Sport fra Materazzi. 

Den tidligere verdensmester tror på, at Contes Inter kan overhale Stefano Piolis AC Milan-mandskab inden jul. 

– Jeg tror på Conte. Er mesterskabet en pligt for Inter? Det var det allerede før den europæiske elimination, lyder det fra Materazzi. 

Stikker til Eriksen
I interviewet blev Marco Materazzi også spurgt til Christian Eriksens situation i Inter, hvor danskeren for det meste har varmet bænken. Og ifølge Materazzi var det muligvis ikke voldsomt smart af Eriksen at foretage et klubskifte midt i sæsonen, som danskeren gjorde tilbage i januar, hvor han forlod Tottenham. 

– Jeg har to ting at sige: Hvis du kan vise din kvalitet i Premier League, så skal du også kunne gøre det i Serie A. Og den anden ting er, at klubskifter i januar altid er en ukendt størrelse. Eriksen startede med et handicap. Og jeg tror, at han kan være på vej væk igen til januar, selvom det afhænger af hans muligheder. Og af klubbens planer, lød det fra Materazzi. 

Er ikke i stand til at ændre kampe
Ifølge Materazzi, der af de fleste nok huskes for sin kontrovers med Zidane under VM-finalen i 2006, er Christian Eriksen ikke en spiller, der ændrer alt, når han bliver skiftet ind. 

– Det kan være en styrke at have en bænk med kvalitet, hvis træneren forstår at udnytte det. Mandskabsbehandling er lige så vigtigt som taktik og teknik. 

– Mod Napoli havde Conte ikke en angriber på bænken, som han kunne sætte ind. Og Eriksen er typen, der ikke kører særligt hurtigt, når han bliver sat ind. 





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Trist Mikael Uhre-besked

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Påpeger Conrad Harders problem

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Den helt rigtige Højlund-beslutning

FC Barcelona forsøger sig med dansker

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.



Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Kreativ transfer-løsning?

FC Barcelona-stjerner i chok

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Dansker færdig i Galatasaray


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Megatransfer på vej?

På vej mod retur?

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard



Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Femkløver vil væk fra Manchester United

– Jeg er stærkere end nogensinde

– Han kan blive vigtig

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM



Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?