Zidanes værste nederlag som Real Madrid-boss: Jobbet hænger i en tynd tråd

Onsdagens nederlag til Alcoyano var Zinedine Zidanes mest chokerende nederlag som Real Madrid-cheftræner, lyder det fra avisen AS.



Real Madrid blev onsdag slået ud af Copa del Rey af Alcoyano fra den tredjebedste spanske række, og i den Madrid-baserede avis AS bliver nederlaget beskrevet som Zinedine Zidanes værste øjeblik i franskmandens tid som cheftræner for madrilenerne. 

Under overskriften ‘Zidanes fremtid blæser i vinden’ analyserer avisen således det chokerende exit, hvor Real Madrid tabte med 2-1 efter forlænget spilletid, selvom man var en mand i overtal. 

– Zidane har tidligere overlevet lignende situationer. Vi skriver ‘lignende’ og ikke ‘præcis den samme slags’, for sandt at sige har han aldrig før oplevet, at hans Madrid-mandskab blev slået ud af pokalturneringen af et hold, der ikke optræder i den bedste række. Og da slet ikke af et hold fra den tredjebedste række, skriver AS.

Avisen peger på, at Zidanes Real Madrid-hold tidligere er blevet slået ud af Copa del Rey af Celta Vigo, Leganés og Real Sociedad. Og i Champions League er det kun Pep Guardiolas Manchester City-hold, der har formået at eliminere Zidanes Real Madrid-hold. 

Vaklen i Europa
AS peger på, at Zinedine Zidanes anden periode som Real Madrid-cheftræner har været mere problematisk end den første.

– I løbet af hans første periode formåede han, på trods af mindre skuffelser og svære tider i ligaen, at holde skibet på ret kurs. Især i Europa, hvor han vandt Champions League tre gange i træk. Men den anden periode har været svingende for træneren fra Marseille. 

– Mourinhos navn blev bragt i spil flere gange i begyndelsen af sidste sæson, efter nederlagene til PSG og Mallorca. I denne sæson har han været under pres på grund af Madrids vaklen i Champions League. En fyring blev overvejet, hvis han ikke formåede at føre holdet videre fra gruppespillet (hvilket først blev sikret i sidste spillerunde, hvor Zidane – med sit typiske held – klarede frisag i skæbnekampen). 

Under voldsomt pres
AS peger på, at Real Madrid-ledelsen i forvejen er godt trætte af, at Zinedine Zidane lader alle klubbens dyrt indkøbte stortalenter blive siddende på bænken, mens franskmanden foretrækker at satse på den gamle garde. 

Avisen peger på, at der nu er maksimalt pres på Zidane inden lørdagens udekamp mod Alavés, som Real Madrid tidligere på sæsonen tabte til på hjemmebane. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Mexico – Ecuador

Elfenbenskysten – Norge

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Stort drama: Brasilien er videre!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Frankrig – Sverige

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Tyskland – Paraguay