Zidanes værste nederlag som Real Madrid-boss: Jobbet hænger i en tynd tråd

Onsdagens nederlag til Alcoyano var Zinedine Zidanes mest chokerende nederlag som Real Madrid-cheftræner, lyder det fra avisen AS.



Real Madrid blev onsdag slået ud af Copa del Rey af Alcoyano fra den tredjebedste spanske række, og i den Madrid-baserede avis AS bliver nederlaget beskrevet som Zinedine Zidanes værste øjeblik i franskmandens tid som cheftræner for madrilenerne. 

Under overskriften 'Zidanes fremtid blæser i vinden' analyserer avisen således det chokerende exit, hvor Real Madrid tabte med 2-1 efter forlænget spilletid, selvom man var en mand i overtal. 

– Zidane har tidligere overlevet lignende situationer. Vi skriver 'lignende' og ikke 'præcis den samme slags', for sandt at sige har han aldrig før oplevet, at hans Madrid-mandskab blev slået ud af pokalturneringen af et hold, der ikke optræder i den bedste række. Og da slet ikke af et hold fra den tredjebedste række, skriver AS.

Avisen peger på, at Zidanes Real Madrid-hold tidligere er blevet slået ud af Copa del Rey af Celta Vigo, Leganés og Real Sociedad. Og i Champions League er det kun Pep Guardiolas Manchester City-hold, der har formået at eliminere Zidanes Real Madrid-hold. 

Vaklen i Europa
AS peger på, at Zinedine Zidanes anden periode som Real Madrid-cheftræner har været mere problematisk end den første.

– I løbet af hans første periode formåede han, på trods af mindre skuffelser og svære tider i ligaen, at holde skibet på ret kurs. Især i Europa, hvor han vandt Champions League tre gange i træk. Men den anden periode har været svingende for træneren fra Marseille. 

– Mourinhos navn blev bragt i spil flere gange i begyndelsen af sidste sæson, efter nederlagene til PSG og Mallorca. I denne sæson har han været under pres på grund af Madrids vaklen i Champions League. En fyring blev overvejet, hvis han ikke formåede at føre holdet videre fra gruppespillet (hvilket først blev sikret i sidste spillerunde, hvor Zidane – med sit typiske held – klarede frisag i skæbnekampen). 

Under voldsomt pres
AS peger på, at Real Madrid-ledelsen i forvejen er godt trætte af, at Zinedine Zidane lader alle klubbens dyrt indkøbte stortalenter blive siddende på bænken, mens franskmanden foretrækker at satse på den gamle garde. 

Avisen peger på, at der nu er maksimalt pres på Zidane inden lørdagens udekamp mod Alavés, som Real Madrid tidligere på sæsonen tabte til på hjemmebane. 





Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne



EKSKLUSIVT

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant


Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter



Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

Jess Thorup færdig?

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Daniel Agger rejser til England

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel



Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark 

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma