Mie Højlund står på toppen af sin karriere.
Hun har været toneangivende i Odense Håndbolds rejse mod toppen af håndboldpyramiden, hun er i sin bedste håndboldalder, og hun er en af de bærende figurer på det danske landshold.
Men de europæiske storklubber, der har haft snøren ude efter hende de seneste par år, har ikke fået bid. Og det får de heller ikke foreløbig.
For nylig skrev den 27-årige bagspiller under på en ny kontrakt i Odense og gik dermed i en helt anden retning end de mange landsholdskolleger, der har søgt udenlands for at finde håndboldlykken.
– Det var en meget svær beslutning at skulle tage, og det tog mig også lang tid at komme frem til den endelige beslutning. Det var overvejelser, der begyndte, allerede tre måneder før sidste sæson sluttede, siger Mie Højlund.
Det har i efterhånden en del år været kutyme for de danske landsholdsstjerner at drage udenlands. Bølgen blev sat i gang, da Klavs Bruun Jørgensen i sin tid som landstræner opfordrede spillerne til at søge vildskab og hårdhed uden for landets grænser, for det manglede han på landsholdet.
Siden har et hav af danske landsholdsspillere prøvet kræfter med de helt store europæiske klubber. Men Mie Højlund har afvist alle tilnærmelser.
– Udefra set har det at tage til udlandet været en meget naturlig del af en karriere, men det har været meget vigtigt for mig at mærke, om sådan et skifte ville være for min skyld eller for andres skyld.
– Jeg kom frem til, at det faktisk ikke er min drøm eller ambition at komme til udlandet. Jeg står i en så privilegeret situation, at jeg er i en klub, som bliver ved med at løfte barren og matche de ambitioner, som jeg har og drømmer om, siger Mie Højlund.
Hun medgiver, at et ophold i udlandet ville kunne give hende noget robusthed.
– Ja, for det er krævende. Man skal give afkald på meget i sit privatliv eller i forhold til ting, som er vigtige for en derhjemme. Men man får selvfølgelig lidt mere hår på brystet, siger Mie Højlund, som ikke frygter, at hun så kommer til at mangle den ballast, et udlandsophold kan give.
– Havde jeg frygtet det, tror jeg, at jeg var taget afsted. Men vi lever i Odense i en hverdag med så mange kampe på så højt niveau, hvor jeg har en stor rolle, og jeg er ikke er i tvivl om, at jeg fortsat får, hvad jeg har brug for i Odense, siger Mie Højlund.
Da Klavs Bruun Jørgensen begyndte at sparke spillere til udlandet, var den danske liga svagere end længe. Men det er anderledes nu. Med Team Esbjerg og Odense som spydspidser er den danske liga igen blev stærk og attraktiv.
Siden 2023 har Danmark været repræsenteret i Champions Leagues Final 4 hvert år, og det er afgørende for Mie Højlunds beslutning om at blive på Fyn.
– Vi står nu i en situation, hvor de danske hold konkurrerer på enormt højt niveau. Så den fordel, der var ved at komme tættere på sine drømme i udlandet, er blevet udlignet, siger hun.
Hun har underskrevet en ny kontrakt til 2028. Til den tid vil hun være 30 år. Så et udlandseventyr er trods alt ikke udelukket.
– Hvis det blev en mulighed, skulle det være for at opfylde behovet for at komme ud at opleve noget. Det skulle være et fedt sted at være, og det skulle være for de ting, der følger med uden for banen, siger Mie Højlund.
Odense er kommet overbevisende fra land i Champions League, hvor klubben har slået Jesper Jensens Ferencvaros og Ikast Håndbold. Lørdag venter Podravka fra Kroatien.
/ritzau/
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
Fælder dom over Victor Froholdt
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER