Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Slutrundedebutanterne Nanna Hinnerfeldt og Sofie Bardrum er de to stregspillere i Helle Thomsens VM-trup.



Det bliver en i landsholdssammenhæng næsten uprøvet besætning, der skal sørge for stærkt stregspil ved håndboldkvindernes VM-slutrunde i november og december.

Mandag har landstræner Helle Thomsen udtaget slutrundedebutanterne Nanna Hinnerfeldt og Sofie Bardrum som sine eneste to stregspillere i truppen til mesterskabet i Holland og Tyskland.

De har spillet henholdsvis syv og tre landskampe for Danmark efter begge at have landsholdsdebuteret tidligere i år.

– Nanna Hinnerfeldt har styrken til både at være med i midterforsvaret og angrebet, mens Sofie Bardrum er en offensiv kraft og kan dække en back i forsvaret, siger Helle Thomsen.

Danmarks nye landstræner havde allerede inden udtagelsen erkendt, at Danmark aktuelt er udfordret på positionen.

Både Sarah og Rikke Iversen er ude på grund af graviditeter, mens rutinerede Kathrine Heindahl er fravalgt, selv om hun har fået comeback på håndboldbanen efter at have født en søn i juli.

Også Kaja Kamp er i første omgang fravalgt på positionen, men hun er blandt de fem træningsspillere, der er indkaldt til at supplere truppen i VM-forberedelserne.

Der kan nå at blive tilføjet en stregspiller mere til den danske VM-trup. I første omgang har Helle Thomsen kun udtaget spillere til 16 ud af 18 pladser i VM-truppen.

Hun vil se, hvem der stråler i de kommende uger, ligesom hun også vil give sig selv de bedste vilkår til at kunne håndtere eventuelle skader.

– Vi starter med 16 spillere, fordi vi vil have fleksibilitet. Jeg vil ikke låses fast, hvis vi får skader. Det kan ske, at én skade kræver to nye spillere ind. Det her handler om at være klar til alt, og vi skal kunne reagere hurtigt. Det er en del af at bygge et stærkt hold til et mesterskab, siger Helle Thomsen.

Foruden de to slutrundedebutanter på stregen skal også Viborg-bagspilleren Laura Borg med til sin første slutrunde.

– Laura Borg er med på grund af sin fysik og evne til at stå i midterforsvaret. Det får vi brug for mod de bedste hold, som lægger et stort fysisk tryk, siger Helle Thomsen.

Landstræneren må til gengæld se bort fra stjernen Mie Højlund, der for halvanden uge siden brækkede en knogle i underbenet.

Danmark åbner VM med en gruppekamp mod Japan 27. november i Rotterdam. Danmarks indledende gruppe tæller også Rumænien og Kroatien.

Danmarks VM-trup ser ud som følger:

* Målvogtere: Althea Reinhardt og Anna Kristensen.

* Fløjspillere: Emma Friis, Elma Halilcevic, Trine Østergaard og Andrea Aagot.

* Bagspillere: Mette Tranborg, Kristina Jørgensen, Laura Borg, Helena Elver, Line Haugsted, Michala Møller, Anne Mette Hansen og Julia Scaglione.

* Stregspillere: Nanna Hinnerfeldt og Sofie Bardrum.

* Indkaldt som træningsspillere, men ikke VM-udtaget i første omgang: Simone Petersen, Sarah Poulsen, Clara Bang, Helene Kindberg og Kaja Kamp.

Kilde: DanskHåndbold





– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK


Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Aflyser pressemøde i Parken

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

To Premier League-klubber vil have Froholdt

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Superliga-profil får trænerlicens

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Chok i OB – siger op efter seks dage

Clement Bischoff på tavlen

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

AGF straffet med stor bøde

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Han er uden tvivl utilfreds

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’