‘AC’ roses til skyerne: Ingen havde forudset det

Andreas Christensen har vist sig at være Barcelonas bedste forsvarsspiller, lyder det nu fra spansk avis.



Barcelona havde et voldsomt transfervindue i sommer, hvor den spanske klub hentede Robert Lewandowski, Raphinha, Jules Koundé, Franck Kessié, Andreas Christensen, Marcos Alonso og Hector Bellerin. 

De tre førstnævnte tiltrak sig mest opmærksomhed, idet de kostede over en milliard kroner til sammen, men ifølge Marca har Andreas Christensen vist sig som en af de bedste forstærkninger, selvom Barcelona ikke engang skulle betale en transfersum for den danske forsvarsspiller. 

– Ud af alle de nye spillere var der kun én spiller, som alle var sikre på, nemlig Robert Lewandowski. Der var heller ikke den store tvivl om Jules Koundé, på grund af hans kendskab til spansk fodbold. Men der var næppe mange, der havde forudset, at Andreas Christensen skulle præstere på det niveau, vi har set fra ham i den første halvdel af sæsonen, skriver Marca. 

Avisen peger på, at Andreas Christensens niveau har fjernet enhver ærgrelse over, at man ikke fik fingrene i Antonio Rüdiger, der i stedet rykkede til Real Madrid. 

– Xavi har talt varmt om danskeren fra dag ét. Han har stor tiltro til forsvarsspilleren. Så stor, at han har valgt at finde plads til ham i hjertet af forsvaret, mens han har valgt at sende en stærk spiller som Koundé ud i højresiden. Det fungerer ganske godt. Christensens præstationer er forrygende, og Koundé har vist sig som mere end hæderlig på kanten, skriver Marca. 

Marca peger på, at Andreas Christensen udover sine defensive kvaliteter også har vist sig særdeles stærk til at distribuere bolden, også markant stærkere end kollegaen Ronald Araujo. I Barcelonas midterforsvar vurderes Andreas Christensen til at være den spiller, der har overtaget arven fra Gerard Piqué, der ligeledes var stærk i det opbyggende spil. 

– Med en succesrate på 94 procent i sine pasninger er han den slags spiller, som Xavi til enhver tid ønsker at have på banen, skriver Marca. 

Avisen peger på, at Andreas Christensen i onsdagens 2-1-sejr over Real Betis blot havde én mislykket aflevering ud af i alt 50 afleveringer. 

– I øjeblikket er fornemmelsen, at Christensen kommer til at blive Barcas bedste forsvarsspiller i et godt stykke tid, skriver Marca. 

Andreas Christensen har i denne sæson spillet 16 kampe for Barcelona.





Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– De skal skille sig af med ham!

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Thomas Frank afviser at tale om det

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Steve Cooper varsler store ændringer

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

AaB-talent prøver sig af i Italien

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview