Barcelona havde et voldsomt transfervindue i sommer, hvor den spanske klub hentede Robert Lewandowski, Raphinha, Jules Koundé, Franck Kessié, Andreas Christensen, Marcos Alonso og Hector Bellerin.
De tre førstnævnte tiltrak sig mest opmærksomhed, idet de kostede over en milliard kroner til sammen, men ifølge Marca har Andreas Christensen vist sig som en af de bedste forstærkninger, selvom Barcelona ikke engang skulle betale en transfersum for den danske forsvarsspiller.
– Ud af alle de nye spillere var der kun én spiller, som alle var sikre på, nemlig Robert Lewandowski. Der var heller ikke den store tvivl om Jules Koundé, på grund af hans kendskab til spansk fodbold. Men der var næppe mange, der havde forudset, at Andreas Christensen skulle præstere på det niveau, vi har set fra ham i den første halvdel af sæsonen, skriver Marca.
Avisen peger på, at Andreas Christensens niveau har fjernet enhver ærgrelse over, at man ikke fik fingrene i Antonio Rüdiger, der i stedet rykkede til Real Madrid.
– Xavi har talt varmt om danskeren fra dag ét. Han har stor tiltro til forsvarsspilleren. Så stor, at han har valgt at finde plads til ham i hjertet af forsvaret, mens han har valgt at sende en stærk spiller som Koundé ud i højresiden. Det fungerer ganske godt. Christensens præstationer er forrygende, og Koundé har vist sig som mere end hæderlig på kanten, skriver Marca.
Marca peger på, at Andreas Christensen udover sine defensive kvaliteter også har vist sig særdeles stærk til at distribuere bolden, også markant stærkere end kollegaen Ronald Araujo. I Barcelonas midterforsvar vurderes Andreas Christensen til at være den spiller, der har overtaget arven fra Gerard Piqué, der ligeledes var stærk i det opbyggende spil.
– Med en succesrate på 94 procent i sine pasninger er han den slags spiller, som Xavi til enhver tid ønsker at have på banen, skriver Marca.
Avisen peger på, at Andreas Christensen i onsdagens 2-1-sejr over Real Betis blot havde én mislykket aflevering ud af i alt 50 afleveringer.
– I øjeblikket er fornemmelsen, at Christensen kommer til at blive Barcas bedste forsvarsspiller i et godt stykke tid, skriver Marca.
Andreas Christensen har i denne sæson spillet 16 kampe for Barcelona.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Harry Maguire ryger i skammekrogen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER