‘AC’ roses til skyerne: Ingen havde forudset det

Andreas Christensen har vist sig at være Barcelonas bedste forsvarsspiller, lyder det nu fra spansk avis.



Barcelona havde et voldsomt transfervindue i sommer, hvor den spanske klub hentede Robert Lewandowski, Raphinha, Jules Koundé, Franck Kessié, Andreas Christensen, Marcos Alonso og Hector Bellerin. 

De tre førstnævnte tiltrak sig mest opmærksomhed, idet de kostede over en milliard kroner til sammen, men ifølge Marca har Andreas Christensen vist sig som en af de bedste forstærkninger, selvom Barcelona ikke engang skulle betale en transfersum for den danske forsvarsspiller. 

– Ud af alle de nye spillere var der kun én spiller, som alle var sikre på, nemlig Robert Lewandowski. Der var heller ikke den store tvivl om Jules Koundé, på grund af hans kendskab til spansk fodbold. Men der var næppe mange, der havde forudset, at Andreas Christensen skulle præstere på det niveau, vi har set fra ham i den første halvdel af sæsonen, skriver Marca. 

Avisen peger på, at Andreas Christensens niveau har fjernet enhver ærgrelse over, at man ikke fik fingrene i Antonio Rüdiger, der i stedet rykkede til Real Madrid. 

– Xavi har talt varmt om danskeren fra dag ét. Han har stor tiltro til forsvarsspilleren. Så stor, at han har valgt at finde plads til ham i hjertet af forsvaret, mens han har valgt at sende en stærk spiller som Koundé ud i højresiden. Det fungerer ganske godt. Christensens præstationer er forrygende, og Koundé har vist sig som mere end hæderlig på kanten, skriver Marca. 

Marca peger på, at Andreas Christensen udover sine defensive kvaliteter også har vist sig særdeles stærk til at distribuere bolden, også markant stærkere end kollegaen Ronald Araujo. I Barcelonas midterforsvar vurderes Andreas Christensen til at være den spiller, der har overtaget arven fra Gerard Piqué, der ligeledes var stærk i det opbyggende spil. 

– Med en succesrate på 94 procent i sine pasninger er han den slags spiller, som Xavi til enhver tid ønsker at have på banen, skriver Marca. 

Avisen peger på, at Andreas Christensen i onsdagens 2-1-sejr over Real Betis blot havde én mislykket aflevering ud af i alt 50 afleveringer. 

– I øjeblikket er fornemmelsen, at Christensen kommer til at blive Barcas bedste forsvarsspiller i et godt stykke tid, skriver Marca. 

Andreas Christensen har i denne sæson spillet 16 kampe for Barcelona.





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

FC Midtjylland med politianmeldelse

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Dansk drømmehug i Serie A

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Tottenham straffes for nazihilsner

Henter kæmpe Superliga-flop

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Voldsomt skænderi i FC København

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues

‘Det er tæt på uforklarligt’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar