Raphaël Varane har længe været rygtet væk fra Real Madrid, og særligt Manchester United bejler alvorligt til den franske midtstopper.
Men nu bønfaldes der internt i Real Madrid om, at Varane tænker sig om, inden han smutter. Det er nyindkøbet David Alaba, som ifølge Goal.com fortæller, at han beundrer franskmanden og håber at starte et langvarigt stærkt makkerskab med netop ham.
– Selvfølgelig vil jeg elske at spille med Varane. Han har spillet fantastisk fodbold i mange år og ikke kun i øjeblikket, fortæller Alaba og konkluderer:
– Han er en vidunderlig forsvarsspiller med stærke kvaliteter.
Varanes kontrakt udløber næste sommer, så Real Madrid kan risikere at miste den franske landsholdsspiller kvit og frit, hvis Varane ikke forlænger.
Selv har han ikke været ude og kommentere på sin fremtid, men det ventes ifølge flere medier, at Manchester United inden længe sender et officielt tilbud afsted mod franskmanden, som angiveligt også ønsker at teste sig selv af i Premier League.
I så fald vil Real Madrid have mistet begge sine faste midtstoppere, i og med Sergio Ramos også er fortid i klubben. Netop Sergio Ramos’ ikoniske nummer fire er overtaget af David Alaba, som har skrevet under på en femårig kontrakt med Real Madrid. Det var ellers ikke fordi, at Alaba specifikt bad om legendens Ramos’ nummer.
– De havde kun dette nummer tilgængeligt, men jeg ved, hvad det her nummer betyder for klubben. Det er en ære at bære det, og jeg vil ære nummeret. Det motiverer mig meget, og det er et nummer, som repræsenterer styrke og lederskab.
– Jeg er ikke kommet hertil for at sammenligne mig selv med andre spilere. Jeg er kommet for at være Alaba og fortsætte med at være Alaba. Jeg vil vise holdet mine kvaliteter, og jeg er en fleksibel spiller, som kan spille forskellige positioner, fortæller den 29-årige østriger, som er kommet til efter 13 år i Bayern München.
Det var ventet, at Alaba ville underskrive med Real Madrid, og derfor overraskede det ikke mange, da klubben gjorde aftalen officiel. Men de var ikke den eneste klub, som var inde i billedet.
– Selvølgelig modtog jeg andre tilbud, men for mig var der kun en mulighed, og det var Real Madrid. Det er en drøm, som går i opfyldelse.
– Det er verdens største klub, og det er en udfordring, jeg ser frem til. Jeg har valgt at tage et nyt skridt i min karriere og gro som spiller og som person, siger den østrigste landsholdsspiller, som altså håber på, at hans drøm indebærer et partnerskab med Raphaël Varane.
David Alaba nåede at spille 431 kampe for Bayern München.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
