Frenkie de Jong genoptager i dag træningen i Barcelona efter endt sommerferie, men hollænderens situation i den catalanske storklub fremstår kompliceret.
Sådan lyder det nu fra den spanske avis Marca, der skriver, at Barcelona fortsat ønsker at sælge Frenkie de Jong, mens midtbanespilleren selv ønsker at blive.
– Der vil blive arrangeret et hastemøde mellem parterne, nu hvor spilleren er tilbage i Barcelona. Spilleren og hans agent, Ali Dursun, ønsker få at vide direke, hvad klubbens standpunkt er. De er meget vrede over den måde, som bestyrelsen har håndteret sagen. De bryder sig ikke om, at nyheder om forhandlingerne med United er blevet lækket, samt at detaljerne i spillerens kontrakt er blevet afsløret. De mistænker endda, at der køres en propagandakampagne mod den hollandske midtbanespiller, skriver Marca således.
Fra Barcelonas side har man ikke hensigt om at ændre kurs, forlyder det.
– Den catalanske storklub er meget tydelig i forhold til deres standpunkt, og de har ikke tænkt sig at give sig. Deres første udspil vil være at bede om en markant lønnedgang, idet spilleren står til at få udbetalt 21 millioner euro i næste sæson og 28 millioner euro i sæsonen efter. Dertil kommer diverse bonusser, som er afhængige af det antal kampe, spilleren opnår. Klubben befinder sig midt i en større omstrukturering, skriver Marca således.
Ifølge Marca er Barcelonas plan at sælge Frenkie de Jong, såfremt hollænderen ikke accepterer en lønnedgang. Det kan dog blive svært at sælge spilleren, der angiveligt ikke har lyst til at skifte væk.
Ifølge den engelske avis The Telegraph er Manchester United stadig optimistiske i forhold til at hente Frenkie de Jong denne sommer. Ifølge avisen er den primære udfordring i øjeblikket, at Barcelona skylder hollænderen omtrent 150 millioner kroner i løn.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT