Avis: De Jong og agent er rasende på Barcelona

Ifølge den spanske avis Marca er der lagt op til et hastemøde mellem Frenkie de Jong og Barcelona, hvor midtbanespilleren kræver at få klarhed om sin situation.



Frenkie de Jong genoptager i dag træningen i Barcelona efter endt sommerferie, men hollænderens situation i den catalanske storklub fremstår kompliceret. 

Sådan lyder det nu fra den spanske avis Marca, der skriver, at Barcelona fortsat ønsker at sælge Frenkie de Jong, mens midtbanespilleren selv ønsker at blive. 

– Der vil blive arrangeret et hastemøde mellem parterne, nu hvor spilleren er tilbage i Barcelona. Spilleren og hans agent, Ali Dursun, ønsker få at vide direke, hvad klubbens standpunkt er. De er meget vrede over den måde, som bestyrelsen har håndteret sagen. De bryder sig ikke om, at nyheder om forhandlingerne med United er blevet lækket, samt at detaljerne i spillerens kontrakt er blevet afsløret. De mistænker endda, at der køres en propagandakampagne mod den hollandske midtbanespiller, skriver Marca således. 

Fra Barcelonas side har man ikke hensigt om at ændre kurs, forlyder det. 

– Den catalanske storklub er meget tydelig i forhold til deres standpunkt, og de har ikke tænkt sig at give sig. Deres første udspil vil være at bede om en markant lønnedgang, idet spilleren står til at få udbetalt 21 millioner euro i næste sæson og 28 millioner euro i sæsonen efter. Dertil kommer diverse bonusser, som er afhængige af det antal kampe, spilleren opnår. Klubben befinder sig midt i en større omstrukturering, skriver Marca således. 

Ifølge Marca er Barcelonas plan at sælge Frenkie de Jong, såfremt hollænderen ikke accepterer en lønnedgang. Det kan dog blive svært at sælge spilleren, der angiveligt ikke har lyst til at skifte væk. 

Ifølge den engelske avis The Telegraph er Manchester United stadig optimistiske i forhold til at hente Frenkie de Jong denne sommer. Ifølge avisen er den primære udfordring i øjeblikket, at Barcelona skylder hollænderen omtrent 150 millioner kroner i løn. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Gaveregn over FC Midtjylland

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører Brøndbys transferplaner

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Horsens kæmpede sig til point mod FCN