Avis: Særlig situation spænder ben for kæmpeskifte

Den spanske avis Marca har nu afsløret nogle særlige forhold i Frenkie de Jongs kontrakt med Barcelona, der kan forklare, hvorfor hollænderens skifte til Manchester United kompliceres af, at den spanske storklub angiveligt skylder ham et meget stort millionbeløb, efter at han accepterede en omstrukturering af sin løn under coronapandemien.



Det er i øjeblikket svært at blive helt klog på Frenkie de Jongs situation, efter at hollænderen for få uger siden så ud til at være tæt på et Manchester United-skifte. 

En lang række fremtrædende medier har skrevet om den engelske storklubs forhandlinger med Barcelona, men det er tilsyneladende ikke helt ligetil at finde en løsning, der tilfredsstiller alle tre parter.

Således har den spanske avis Marca nu givet et indblik i Frenkie de Jongs kontrakt med Barcelona.  

– Barcelona forhandler i øjeblikket med Manchester United om Frenkie de Jong. Salget af hollænderen sker ikke af sportslige årsager, men af økonomiske, idet den catalanske klub ellers vil skulle betale mange penge til spilleren, der stadig har fire år tilbage af sin kontrakt. Alt i alt skal Barcelona betale 88,58 millioner euro [659 millioner kroner, red.] i grundløn og loyalitetsbonusser til De Jong, skriver Marca. 

Marca peger på, at beløbet kan blive endnu højere, afhængigt af Frenkie de Jongs antal spillede kampe og afhængig af, om Barcelona vinder trofæer. Der er således om en gigantisk lønudgift, som Barcelona kan komme af med, hvis man kan få solgt Frenkie de Jong. 

Ifølge Marca er der dog en væsentlig forhindring, på grund af en særlig aftale, som Frenkie de Jong angiveligt indgik med Barcelona under coronapandemien. Her accepterede hollænderen således at give afkald på en del af sin løn, som han så til gengæld ville få udbetalt på et senere tidspunkt i løbet af sin kontraktperiode i Barcelona. 

Ifølge Marca var Frenkie de Jongs løn i sidste sæson således 67 millioner kroner, mens den i næste sæson stiger til 156 millioner kroner. I 2023/24-sæsonen stiger midtbanespillerens løn så til 206 millioner kroner, skriver Marca. 

I 2020/21-sæsonen gik Frenkie de Jong angiveligt med til at reducere sin løn fra 104 millioner kroner til 22 millioner kroner. 

Ifølge Marca er det denne situation, der gør, at Barcelona meget gerne vil sælge Frenkie de Jong nu, inden hollænderens løn begynder at stige voldsomt. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Viborg FF – Brøndby IF

FC København – OB

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vil have dansk stjerne til Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent