Det er i øjeblikket svært at blive helt klog på Frenkie de Jongs situation, efter at hollænderen for få uger siden så ud til at være tæt på et Manchester United-skifte.
En lang række fremtrædende medier har skrevet om den engelske storklubs forhandlinger med Barcelona, men det er tilsyneladende ikke helt ligetil at finde en løsning, der tilfredsstiller alle tre parter.
Således har den spanske avis Marca nu givet et indblik i Frenkie de Jongs kontrakt med Barcelona.
– Barcelona forhandler i øjeblikket med Manchester United om Frenkie de Jong. Salget af hollænderen sker ikke af sportslige årsager, men af økonomiske, idet den catalanske klub ellers vil skulle betale mange penge til spilleren, der stadig har fire år tilbage af sin kontrakt. Alt i alt skal Barcelona betale 88,58 millioner euro [659 millioner kroner, red.] i grundløn og loyalitetsbonusser til De Jong, skriver Marca.
Marca peger på, at beløbet kan blive endnu højere, afhængigt af Frenkie de Jongs antal spillede kampe og afhængig af, om Barcelona vinder trofæer. Der er således om en gigantisk lønudgift, som Barcelona kan komme af med, hvis man kan få solgt Frenkie de Jong.
Ifølge Marca er der dog en væsentlig forhindring, på grund af en særlig aftale, som Frenkie de Jong angiveligt indgik med Barcelona under coronapandemien. Her accepterede hollænderen således at give afkald på en del af sin løn, som han så til gengæld ville få udbetalt på et senere tidspunkt i løbet af sin kontraktperiode i Barcelona.
Ifølge Marca var Frenkie de Jongs løn i sidste sæson således 67 millioner kroner, mens den i næste sæson stiger til 156 millioner kroner. I 2023/24-sæsonen stiger midtbanespillerens løn så til 206 millioner kroner, skriver Marca.
I 2020/21-sæsonen gik Frenkie de Jong angiveligt med til at reducere sin løn fra 104 millioner kroner til 22 millioner kroner.
Ifølge Marca er det denne situation, der gør, at Barcelona meget gerne vil sælge Frenkie de Jong nu, inden hollænderens løn begynder at stige voldsomt.
De Jong's Barca contract issue https://t.co/slClld5qzl via @BBCSport
— Simon Stone (@sistoney67) July 6, 2022
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
NYHEDER
Harry Maguire i chok
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT