Det er i øjeblikket svært at blive helt klog på Frenkie de Jongs situation, efter at hollænderen for få uger siden så ud til at være tæt på et Manchester United-skifte.
En lang række fremtrædende medier har skrevet om den engelske storklubs forhandlinger med Barcelona, men det er tilsyneladende ikke helt ligetil at finde en løsning, der tilfredsstiller alle tre parter.
Således har den spanske avis Marca nu givet et indblik i Frenkie de Jongs kontrakt med Barcelona.
– Barcelona forhandler i øjeblikket med Manchester United om Frenkie de Jong. Salget af hollænderen sker ikke af sportslige årsager, men af økonomiske, idet den catalanske klub ellers vil skulle betale mange penge til spilleren, der stadig har fire år tilbage af sin kontrakt. Alt i alt skal Barcelona betale 88,58 millioner euro [659 millioner kroner, red.] i grundløn og loyalitetsbonusser til De Jong, skriver Marca.
Marca peger på, at beløbet kan blive endnu højere, afhængigt af Frenkie de Jongs antal spillede kampe og afhængig af, om Barcelona vinder trofæer. Der er således om en gigantisk lønudgift, som Barcelona kan komme af med, hvis man kan få solgt Frenkie de Jong.
Ifølge Marca er der dog en væsentlig forhindring, på grund af en særlig aftale, som Frenkie de Jong angiveligt indgik med Barcelona under coronapandemien. Her accepterede hollænderen således at give afkald på en del af sin løn, som han så til gengæld ville få udbetalt på et senere tidspunkt i løbet af sin kontraktperiode i Barcelona.
Ifølge Marca var Frenkie de Jongs løn i sidste sæson således 67 millioner kroner, mens den i næste sæson stiger til 156 millioner kroner. I 2023/24-sæsonen stiger midtbanespillerens løn så til 206 millioner kroner, skriver Marca.
I 2020/21-sæsonen gik Frenkie de Jong angiveligt med til at reducere sin løn fra 104 millioner kroner til 22 millioner kroner.
Ifølge Marca er det denne situation, der gør, at Barcelona meget gerne vil sælge Frenkie de Jong nu, inden hollænderens løn begynder at stige voldsomt.
De Jong's Barca contract issue https://t.co/slClld5qzl via @BBCSport
— Simon Stone (@sistoney67) July 6, 2022
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
DAGENS SPILFORSLAG
Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED