Andreas Christensen har fået en langtidsskade på det værst tænkelige tidspunkt.
En knæskade pådraget til træning holder ham ude i omkring fire måneder, hvilket ser ham misse Danmarks playoff til VM og samtidig afgørende kampe på klubplan for FC Barcelona.
Samtidig skaber det udfordringer for catalanerne, da forsvaret foruden ‘AC’ også lider under, at Ronald Araujo er ved at kæmpe sig retur fra en skade.
La Liga tilbyder imidlertid et smuthul.
FC Barcelona skal indsende og kunne dokumentere, at Andreas Christensens skadesfravær vil vare fire måneder. Det er skillelinjen.
Er det tilfældet, kan FC Barcelona af La Liga blive godkendt til at bruge 80 procent af danskerens løn på en ny spiller, skriver Sport. Samme finte lavede catalanerne sidste sommer, da Marc-André ter Stegen var langtidsskadet.
Sport beretter samtidig, at FC Barcelona skal indsende dokumentation for AC’s skade inden fredag den 9. januar – altså om seks dage.

Barcelona er i markedet
Allerede før jul, da det stod klart, at FC Barcelona havde muligheden for at gøre brug af den ovennævnte La Liga-regel, rakte Tipsbladet ud til FC Barcelona for at få svar på, om de ville gøre netop det.
– Der er ikke taget andre beslutninger, og derfor kan vi ikke kommentere potentielle nye tilgange eller trupregistrering. FC Barcelona handler som altid i overensstemmelse med La Ligas regler. Vi vil give en opdatering, når der er relevante og bekræftede oplysninger at dele, lød det i en besked til Tipsbladet.
LÆS MERE: FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Siden har klubbens cheftræner, Hansi Flick, valgt at være noget mere konkret omkring transferplanerne.
– Hvis vi kigger på vores bagkæde, synes jeg, at vi mangler en spiller mere. Men det er ikke nemt i dette transfervindue. Vi må vente og se. Jeg tror, at vi vil gøre noget, men det skal også give mening, siger tyskeren ifølge Sport.
Desuden har FC Barcelona 20 dage til at finde en afløser for 29-årige Andreas Christensen, hvor de altså kan bruge dele af hans løn på tilføjelsen, skriver Sport.
Den danske landsholdsstjerne har i øvrigt kontraktudløb denne sommer. Det har Tipsbladet talt med ham om nedenfor.
LÆS MERE: Andreas Christensen med spændende Brøndby-melding
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED
Tysk VM-chok
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
KARAKTERER