Barcelona sejrer i lokalopgør

FC Barcelona vandt 2-0 over Espanyol i La Liga, og målmanden Joan Garcia diskede op med flere klasseredninger.



På to meget sene scoringer vandt FC Barcelona 2-0 ude over Espanyol i lørdagens lokalderby i La Liga.

De indskiftede offensivspillere Dani Olmo og Robert Lewandowski scorede de to mål for Barcelona i de sidste minutter af opgøret.

Med sejren er Barcelona nu syv point foran Real Madrid, der har spillet en kamp færre og søndag tager imod Real Betis.

Espanyol lurede længere på en overraskelse og kunne med lidt mere held og dygtighed sagtens have fået noget ud af kampen.

Men Barcelona endte med alle tre point, da udeholdet slog til, da det gjaldt.

Espanyol vil ærgre sig over en række brændte chancer inden den hektiske slutfase.

I første halvleg lykkedes det Espanyol at snyde Barcelonas høje bagkæde flere gange, men det førte ikke til mål.

I slutningen af første halvleg fik Espanyol en god mulighed for at gå til pause med en føring, men Barcelona-keeperen Joan Garcia diskede op med en refleksredning i de højere luftlag.

Det var Carlos Romero, som headede mod mål, men Joan Garcia fik på utrolig vis verfet bolden over mål. Det var en redning i ren verdensklasse af den tidligere Espanyol-keeper.

Også i anden halvleg havde Espanyol held til at komme frem til store chancer alene med Joan Garcia, som hver gang endte som den stærkeste i duellerne.

Espanyol-spillerne traf også de forkerte beslutninger i et par overtalssituationer inde i feltet. Derfor slap Barcelona med skrækken.

I stedet slog Barcelona til, som det tophold det er.

Indskiftede Dani Olmo viste god sparketeknik, da han efter 86 minutter fandt vej til det lange hjørne og gjorde det til 1-0.

I det 90. minut cementerede den polske landsholdsangriber Robert Lewandowski sejren med målet til 2-0. Oplægget stod Fermin Lopez for.

/ritzau/





Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Millionregn over ‘PC’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Tv-vært stopper på Viaplay

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli