Beæret Michael Laudrup: En kæmpe cadeau

Michael Laudrup er særdeles stolt af, at Andrés Iniesta ser ham som et af sine største idoler.



Efter en lang og glorværdig karriere har Andrés Iniesta angiveligt besluttet at indstille karrieren. 

Ifølge flere spanske medier har den tidligere FC Barcelona-stjerne tænkt sig at meddele beslutningen ved et arrangement den 8. oktober, og i Viaplays optakt til tirsdagens Champions League-opgør mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev Andrés Iniesta lovprist af Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta har tidligere udråbt Michael Laudrup som et af sine største idoler, og det er selvfølgelig noget, som den danske legende er meget stolt af. 

– Det er jo en kæmpe ting at få at vide, at man har været en stor inspiration for så store spillere som Iniesta og andre fra den generation i Spanien. Det er jo en kæmpe cadeau til mig. Hvad kan jeg sige om Iniesta, som ikke er blevet sagt? Du (Luna Christofi, red.) nævnte meget af det, som handler om det, han har vundet. Men der er også det, han har bidraget med.

– Han har spillet på et af de bedste hold, på en af de bedste midtbaner, der måske nogensinde har været. Det var jo en nydelse at sidde og se det Barcelona-hold under Guardiola, specielt med ham og Xavi og Messi på midten. Når man tænker tilbage, så er det jo de glæder, man har fået som fodboldtilhænger og fodboldseer, lød det fra Michael Laudrup. 

Michael Laudrup, der selv tørnede ud for FC Barcelona fra 1989 til 1994, er ikke kun begejstret over Andrés Iniestas kvaliteter som fodboldspiller.  

– Det var også en af de ting, jeg skrev til ham, da han skrev til mig og spurgte, om jeg kunne komme ned den ottende, hvilket jeg desværre ikke kunne. Jeg skrev tilbage til ham: 'Tillykke med en flot karriere', men jeg skrev også om den måde, han havde opført sig på, både på banen og uden for, fordi jeg synes, at han har været en spiller, som altid har udvist kæmpe respekt, også overfor modstandere.

– Og det har jo også gjort, at han måske ikke ligefrem var elsket på alle stadioner, men han har i hvert fald været utroligt respekteret og er blevet klappet ud mange steder. Og det synes jeg også er vigtigt, for det er fint at være en topspiller, en verdensklassespiller, men han havde også en god personlighed. Et utroligt godt menneske og respektfuld overfor alle, lød det fra Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta, der i dag er 40 år, spillede for FC Barcelonas førstehold fra 2002 og frem til 2018. Efterfølgende har spanieren repræsenteret japanske Vissel Kobe og Emirates Club fra De Forenede Arabiske Emirater.  





VM-LIVE: Stærkt Lukaku-indhop rakte ikke




LIVE

TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?

Her er Tunesiens nye VM-træner

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Uruguay slider sig til uafgjort 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Iran og New Zealand deler



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Østrig – Jordan

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet