Beæret Michael Laudrup: En kæmpe cadeau

Michael Laudrup er særdeles stolt af, at Andrés Iniesta ser ham som et af sine største idoler.



Efter en lang og glorværdig karriere har Andrés Iniesta angiveligt besluttet at indstille karrieren. 

Ifølge flere spanske medier har den tidligere FC Barcelona-stjerne tænkt sig at meddele beslutningen ved et arrangement den 8. oktober, og i Viaplays optakt til tirsdagens Champions League-opgør mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev Andrés Iniesta lovprist af Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta har tidligere udråbt Michael Laudrup som et af sine største idoler, og det er selvfølgelig noget, som den danske legende er meget stolt af. 

– Det er jo en kæmpe ting at få at vide, at man har været en stor inspiration for så store spillere som Iniesta og andre fra den generation i Spanien. Det er jo en kæmpe cadeau til mig. Hvad kan jeg sige om Iniesta, som ikke er blevet sagt? Du (Luna Christofi, red.) nævnte meget af det, som handler om det, han har vundet. Men der er også det, han har bidraget med.

– Han har spillet på et af de bedste hold, på en af de bedste midtbaner, der måske nogensinde har været. Det var jo en nydelse at sidde og se det Barcelona-hold under Guardiola, specielt med ham og Xavi og Messi på midten. Når man tænker tilbage, så er det jo de glæder, man har fået som fodboldtilhænger og fodboldseer, lød det fra Michael Laudrup. 

Michael Laudrup, der selv tørnede ud for FC Barcelona fra 1989 til 1994, er ikke kun begejstret over Andrés Iniestas kvaliteter som fodboldspiller.  

– Det var også en af de ting, jeg skrev til ham, da han skrev til mig og spurgte, om jeg kunne komme ned den ottende, hvilket jeg desværre ikke kunne. Jeg skrev tilbage til ham: 'Tillykke med en flot karriere', men jeg skrev også om den måde, han havde opført sig på, både på banen og uden for, fordi jeg synes, at han har været en spiller, som altid har udvist kæmpe respekt, også overfor modstandere.

– Og det har jo også gjort, at han måske ikke ligefrem var elsket på alle stadioner, men han har i hvert fald været utroligt respekteret og er blevet klappet ud mange steder. Og det synes jeg også er vigtigt, for det er fint at være en topspiller, en verdensklassespiller, men han havde også en god personlighed. Et utroligt godt menneske og respektfuld overfor alle, lød det fra Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta, der i dag er 40 år, spillede for FC Barcelonas førstehold fra 2002 og frem til 2018. Efterfølgende har spanieren repræsenteret japanske Vissel Kobe og Emirates Club fra De Forenede Arabiske Emirater.  







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Superligaen er knækket



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Scorer heftig lønstigning

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

Stor profil ude af Frankrig-brag