Beæret Michael Laudrup: En kæmpe cadeau

Michael Laudrup er særdeles stolt af, at Andrés Iniesta ser ham som et af sine største idoler.



Efter en lang og glorværdig karriere har Andrés Iniesta angiveligt besluttet at indstille karrieren. 

Ifølge flere spanske medier har den tidligere FC Barcelona-stjerne tænkt sig at meddele beslutningen ved et arrangement den 8. oktober, og i Viaplays optakt til tirsdagens Champions League-opgør mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev Andrés Iniesta lovprist af Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta har tidligere udråbt Michael Laudrup som et af sine største idoler, og det er selvfølgelig noget, som den danske legende er meget stolt af. 

– Det er jo en kæmpe ting at få at vide, at man har været en stor inspiration for så store spillere som Iniesta og andre fra den generation i Spanien. Det er jo en kæmpe cadeau til mig. Hvad kan jeg sige om Iniesta, som ikke er blevet sagt? Du (Luna Christofi, red.) nævnte meget af det, som handler om det, han har vundet. Men der er også det, han har bidraget med.

– Han har spillet på et af de bedste hold, på en af de bedste midtbaner, der måske nogensinde har været. Det var jo en nydelse at sidde og se det Barcelona-hold under Guardiola, specielt med ham og Xavi og Messi på midten. Når man tænker tilbage, så er det jo de glæder, man har fået som fodboldtilhænger og fodboldseer, lød det fra Michael Laudrup. 

Michael Laudrup, der selv tørnede ud for FC Barcelona fra 1989 til 1994, er ikke kun begejstret over Andrés Iniestas kvaliteter som fodboldspiller.  

– Det var også en af de ting, jeg skrev til ham, da han skrev til mig og spurgte, om jeg kunne komme ned den ottende, hvilket jeg desværre ikke kunne. Jeg skrev tilbage til ham: 'Tillykke med en flot karriere', men jeg skrev også om den måde, han havde opført sig på, både på banen og uden for, fordi jeg synes, at han har været en spiller, som altid har udvist kæmpe respekt, også overfor modstandere.

– Og det har jo også gjort, at han måske ikke ligefrem var elsket på alle stadioner, men han har i hvert fald været utroligt respekteret og er blevet klappet ud mange steder. Og det synes jeg også er vigtigt, for det er fint at være en topspiller, en verdensklassespiller, men han havde også en god personlighed. Et utroligt godt menneske og respektfuld overfor alle, lød det fra Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta, der i dag er 40 år, spillede for FC Barcelonas førstehold fra 2002 og frem til 2018. Efterfølgende har spanieren repræsenteret japanske Vissel Kobe og Emirates Club fra De Forenede Arabiske Emirater.  







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

I svime over Højlund

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Samler informationer om FCK’er

Medie peger på FC København



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Superliga-stortalenter topper international liste

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Manchester United jagter Liverpool-profil



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Trods krise: Freder Superliga-træner

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

– Det er absolut bekymrende!

Brøndby henter stort målmandstalent



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Han skal jo være Brøndby-mand

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Forlænger med stortalent

‘Det var forfærdeligt at se på!’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Benfica – Real Madrid

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz