Efter en lang og glorværdig karriere har Andrés Iniesta angiveligt besluttet at indstille karrieren.
Ifølge flere spanske medier har den tidligere FC Barcelona-stjerne tænkt sig at meddele beslutningen ved et arrangement den 8. oktober, og i Viaplays optakt til tirsdagens Champions League-opgør mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev Andrés Iniesta lovprist af Michael Laudrup.
Andrés Iniesta har tidligere udråbt Michael Laudrup som et af sine største idoler, og det er selvfølgelig noget, som den danske legende er meget stolt af.
– Det er jo en kæmpe ting at få at vide, at man har været en stor inspiration for så store spillere som Iniesta og andre fra den generation i Spanien. Det er jo en kæmpe cadeau til mig. Hvad kan jeg sige om Iniesta, som ikke er blevet sagt? Du (Luna Christofi, red.) nævnte meget af det, som handler om det, han har vundet. Men der er også det, han har bidraget med.
– Han har spillet på et af de bedste hold, på en af de bedste midtbaner, der måske nogensinde har været. Det var jo en nydelse at sidde og se det Barcelona-hold under Guardiola, specielt med ham og Xavi og Messi på midten. Når man tænker tilbage, så er det jo de glæder, man har fået som fodboldtilhænger og fodboldseer, lød det fra Michael Laudrup.
Michael Laudrup, der selv tørnede ud for FC Barcelona fra 1989 til 1994, er ikke kun begejstret over Andrés Iniestas kvaliteter som fodboldspiller.
– Det var også en af de ting, jeg skrev til ham, da han skrev til mig og spurgte, om jeg kunne komme ned den ottende, hvilket jeg desværre ikke kunne. Jeg skrev tilbage til ham: 'Tillykke med en flot karriere', men jeg skrev også om den måde, han havde opført sig på, både på banen og uden for, fordi jeg synes, at han har været en spiller, som altid har udvist kæmpe respekt, også overfor modstandere.
– Og det har jo også gjort, at han måske ikke ligefrem var elsket på alle stadioner, men han har i hvert fald været utroligt respekteret og er blevet klappet ud mange steder. Og det synes jeg også er vigtigt, for det er fint at være en topspiller, en verdensklassespiller, men han havde også en god personlighed. Et utroligt godt menneske og respektfuld overfor alle, lød det fra Michael Laudrup.
Andrés Iniesta, der i dag er 40 år, spillede for FC Barcelonas førstehold fra 2002 og frem til 2018. Efterfølgende har spanieren repræsenteret japanske Vissel Kobe og Emirates Club fra De Forenede Arabiske Emirater.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER