Beæret Michael Laudrup: En kæmpe cadeau

Michael Laudrup er særdeles stolt af, at Andrés Iniesta ser ham som et af sine største idoler.



Efter en lang og glorværdig karriere har Andrés Iniesta angiveligt besluttet at indstille karrieren. 

Ifølge flere spanske medier har den tidligere FC Barcelona-stjerne tænkt sig at meddele beslutningen ved et arrangement den 8. oktober, og i Viaplays optakt til tirsdagens Champions League-opgør mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev Andrés Iniesta lovprist af Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta har tidligere udråbt Michael Laudrup som et af sine største idoler, og det er selvfølgelig noget, som den danske legende er meget stolt af. 

– Det er jo en kæmpe ting at få at vide, at man har været en stor inspiration for så store spillere som Iniesta og andre fra den generation i Spanien. Det er jo en kæmpe cadeau til mig. Hvad kan jeg sige om Iniesta, som ikke er blevet sagt? Du (Luna Christofi, red.) nævnte meget af det, som handler om det, han har vundet. Men der er også det, han har bidraget med.

– Han har spillet på et af de bedste hold, på en af de bedste midtbaner, der måske nogensinde har været. Det var jo en nydelse at sidde og se det Barcelona-hold under Guardiola, specielt med ham og Xavi og Messi på midten. Når man tænker tilbage, så er det jo de glæder, man har fået som fodboldtilhænger og fodboldseer, lød det fra Michael Laudrup. 

Michael Laudrup, der selv tørnede ud for FC Barcelona fra 1989 til 1994, er ikke kun begejstret over Andrés Iniestas kvaliteter som fodboldspiller.  

– Det var også en af de ting, jeg skrev til ham, da han skrev til mig og spurgte, om jeg kunne komme ned den ottende, hvilket jeg desværre ikke kunne. Jeg skrev tilbage til ham: 'Tillykke med en flot karriere', men jeg skrev også om den måde, han havde opført sig på, både på banen og uden for, fordi jeg synes, at han har været en spiller, som altid har udvist kæmpe respekt, også overfor modstandere.

– Og det har jo også gjort, at han måske ikke ligefrem var elsket på alle stadioner, men han har i hvert fald været utroligt respekteret og er blevet klappet ud mange steder. Og det synes jeg også er vigtigt, for det er fint at være en topspiller, en verdensklassespiller, men han havde også en god personlighed. Et utroligt godt menneske og respektfuld overfor alle, lød det fra Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta, der i dag er 40 år, spillede for FC Barcelonas førstehold fra 2002 og frem til 2018. Efterfølgende har spanieren repræsenteret japanske Vissel Kobe og Emirates Club fra De Forenede Arabiske Emirater.  





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Randers vinder Gudenå-derby

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København – FC Fredericia

Protesterer efter dansk drømmekamp

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Topchef får nyt job i FCK

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Afslører vild transfer-historie

“Ingen er uerstattelige”

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Millionregn over FC Midtjylland

Barcelona – Rayo Vallecano

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Randers FC – Silkeborg IF

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Så blev det officielt