Beæret Michael Laudrup: En kæmpe cadeau

Michael Laudrup er særdeles stolt af, at Andrés Iniesta ser ham som et af sine største idoler.



Efter en lang og glorværdig karriere har Andrés Iniesta angiveligt besluttet at indstille karrieren. 

Ifølge flere spanske medier har den tidligere FC Barcelona-stjerne tænkt sig at meddele beslutningen ved et arrangement den 8. oktober, og i Viaplays optakt til tirsdagens Champions League-opgør mellem Arsenal og Paris Saint-Germain blev Andrés Iniesta lovprist af Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta har tidligere udråbt Michael Laudrup som et af sine største idoler, og det er selvfølgelig noget, som den danske legende er meget stolt af. 

– Det er jo en kæmpe ting at få at vide, at man har været en stor inspiration for så store spillere som Iniesta og andre fra den generation i Spanien. Det er jo en kæmpe cadeau til mig. Hvad kan jeg sige om Iniesta, som ikke er blevet sagt? Du (Luna Christofi, red.) nævnte meget af det, som handler om det, han har vundet. Men der er også det, han har bidraget med.

– Han har spillet på et af de bedste hold, på en af de bedste midtbaner, der måske nogensinde har været. Det var jo en nydelse at sidde og se det Barcelona-hold under Guardiola, specielt med ham og Xavi og Messi på midten. Når man tænker tilbage, så er det jo de glæder, man har fået som fodboldtilhænger og fodboldseer, lød det fra Michael Laudrup. 

Michael Laudrup, der selv tørnede ud for FC Barcelona fra 1989 til 1994, er ikke kun begejstret over Andrés Iniestas kvaliteter som fodboldspiller.  

– Det var også en af de ting, jeg skrev til ham, da han skrev til mig og spurgte, om jeg kunne komme ned den ottende, hvilket jeg desværre ikke kunne. Jeg skrev tilbage til ham: 'Tillykke med en flot karriere', men jeg skrev også om den måde, han havde opført sig på, både på banen og uden for, fordi jeg synes, at han har været en spiller, som altid har udvist kæmpe respekt, også overfor modstandere.

– Og det har jo også gjort, at han måske ikke ligefrem var elsket på alle stadioner, men han har i hvert fald været utroligt respekteret og er blevet klappet ud mange steder. Og det synes jeg også er vigtigt, for det er fint at være en topspiller, en verdensklassespiller, men han havde også en god personlighed. Et utroligt godt menneske og respektfuld overfor alle, lød det fra Michael Laudrup. 

Andrés Iniesta, der i dag er 40 år, spillede for FC Barcelonas førstehold fra 2002 og frem til 2018. Efterfølgende har spanieren repræsenteret japanske Vissel Kobe og Emirates Club fra De Forenede Arabiske Emirater.  





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Nedtur for Højlund og Napoli

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Så brænder hele København ned’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Chelsea – Manchester United

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Det er aldrig sket før

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Ringet op af Brøndby-træner

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

OB siger farvel til seks spillere

Steve Cooper storroser stjerne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Helt vild med Brøndby-profil

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Nu klager FC Barcelona igen

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske