Ligatopscorer Jude Bellingham viste endnu en gang sit værd for Real Madrid i sæsonens første El Clasico.
Med en scoring i overtiden og et langskudsmål midtvejs i anden halvleg sikrede det 20-årige engelske stjerneskud lørdag madrilenerne en sejr på 2-1 på udebane mod FC Barcelona.
På Barcelonas midlertidige hjemmebane på Montjuic-bakken, det olympiske stadion fra legene i 1992, dominerede hjemmeholdet i lange perioder mødet mod arvefjenderne fra hovedstaden.
Bellingham ville det dog anderledes, og efter 67 minutter tog han chancen med et knaldhårdt spark fra omkring 20 meters afstand.
Selv om Marc-Andre ter Stegen i Barcelona-målet fik fingerspidserne på, så var det ikke nok til at stoppe skuddet, der sejlede ind i netmaskerne til 1-1.
Det var Jude Bellinghams 10. mål for Real Madrid i den spanske liga, siden han i sommer blev hentet i Borussia Dortmund. Ingen havde formentlig forventet, at englænderen ville score mål på samlebånd.
I overtiden sikrede Bellingham tilmed gæsterne sejren og alle tre point, da han prikkede et indlæg over stregen.
Første halvleg blev domineret totalt af Barcelona, der ret beset kunne have lukket affæren i de første 45 minutter.
Ilkay Gündogan gjorde det efter seks minutter til 1-0 for catalonierne, og der var mange muligheder for at øge føringen. Efter et kvarter knaldede Fermin Lopez bolden på stolpen.
Real Madrid bød ikke ind med det store, og gæsterne havde svært ved at få skabt de helt åbne målchancer.
Tættest på var Antonio Rüdiger med et langskud, der gik snert forbi stolpen.
Andreas Christensen startede i Barcelonas midterforsvar, og den 27-årige dansker leverede flere fine indgreb. Danskeren kan ikke klandres for, at det gik galt.
Christensen leverede også en sylespids aflevering, der åbnede Madrid-forsvaret, uden at det endte med scoring.
Med sejren slår Real Madrid et hul på fire point til FC Barcelona i toppen af La Liga. Madrilenerne har ligesom Girona 28 point, mens FC Barcelona på tredjepladsen har 24 point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back