Real snublende tæt på fiasko mod bundhold

Real Madrid måtte arbejde hårdt for at slå bundholdet Elche med 2-1. Karim Benzema blev helt med to mål.



Det holdt hårdt, da Real Madrid lørdag tog en sejr i La Liga.

Modstanderen var på papiret ellers overkommelig for de forsvarende mestre, men Elche – der ligger lige over nedrykningspladserne – kæmpede bravt, samtidig med at Real langt fra spillede sin bedste kamp.

Men det endte altså med tre point til Zinedine Zidanes tropper efter en 2-1-sejr, der kom i stand efter to mål af Karim Benzema. Det sidste faldt i kampens tillægstid.

Real Madrid har nu seks point op til Atlético Madrid, efter at ligaens førerhold lørdag spillede 0-0 med Getafe.

Det er fjerde gang inden for de seneste otte ligakampe, at Atlético blot får et enkelt point. Kun tre af kampene er blevet vundet, og Diego Simeones mandskab må siges at have mistet pusten en smule i jagten på mesterskabet.

Sergio Ramos var lørdag for første gang tilbage i aktion for Real Madrid efter en næsten to måneder lang skadespause.

Men forsvarsgeneralens comeback ændrede af gode grunde ikke ret meget på, at Real Madrids offensiv for tiden ikke er specielt frygtindgydende.

Det var også tydeligt mod Elche. For selv om Real Madrid tog teten fra start, kæmpede hjemmeholdet med at komme til chancer.

Hver gang Real nærmede sig Elches mål, gik spillet lidt i stå, så det aldrig for alvor blev farligt.

Først efter lidt over en halv time kom Real til en reel chance, da en tværaflevering efter en omstilling endte ved Karim Benzema. Franskmanden fik dog ikke et ordentligt træf på bolden, som røg forbi stolpen.

Kampen fortsatte i samme rille umiddelbart efter pausen.

Real sad tungt på bolden, men skød med løst krudt foran mål. I takt med at hjemmeholdet blev mere desperat efter at score, opstod der plads for Elche.

Det udnyttede gæsterne til fulde. Efter en lille times spil kom Elche frem til en stor chance, som dog ikke blev til noget, men lidt efter var der mål, da Dani Calvo pandede bolden ind til 1-0 via overliggeren efter et hjørnespark.

Målet fik Real til at hanke op i sig selv.

Ti minutter senere fulgte Karim Benzema nogenlunde samme opskrift, som Dani Calvo havde brugt, da han udlignede til 1-1 med hovedet efter et hjørnespark. Denne gang var overliggeren dog ikke involveret.

Real fortsatte med at presse på, men det var altså først i kampens tillægstid, at det forløsende føringsmål blev lavet, da Benzema med en flot halvflugter bankede bolden i mål og blev den store helt.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten