Foto: IMAGO
La Liga

Braithwaites træner: Han er et forbillede for os

Martin Braithwaites drive er noget, som Espanyol-cheftræner Luis Miguel Ramis er imponeret over.

Espanyols danske angriber Martin Braithwaite er i denne sæson blevet klubbens helt store spiller i kampen om at vende tilbage til La Liga efter sidste sæsons nedrykning. Det er noget, som han har taget på sig, og i de seneste tre kampe er det blevet til fem mål fra hans side.

Det er nu noget, som klubbens cheftræner Luis Miguel Ramis hylder danskeren ifølge spanske AS.

- Han er meget engageret, og hans engagement er maksimalt. Han er en afgørende spiller. Han holder os i kampen, og når han har chancer foran målet, misser han ikke, siger han og fortsætter:

- Vi skal lade os inspirere af hans drive, han er et forbillede for mange spillere, lyder det fra Espanyol-træneren.

Derudover er han bevidst om det potentiale, der er hos Braithwaite, når det kommer til lederegenskaber, ligesom det er en spiller, der scorer et mål hvert 144. minut - og at de uden danskerens scoringer ville være langt fra oprykningspladserne.

I øjeblikket er Espanyol på fjerdepladsen, som vil give adgang til semifinalerne ved playoff-kampe efter selve turneringen er færdigspillet, som man kender det fra den næstbedste engelske række.

Braithwaite er desuden på 14 liga-mål i denne sæson, som er en tangering af hans målrekord på én sæson fra 2015/16-sæsonen med Toulouse. Med de mål er han også i øjeblikket på førstepladsen på topscorerlisten.

Selvom det går godt for Braithwaite, så har han dog ikke været spillet for det danske landshold i denne sæson, selvom han dog var udtaget i oktober. Flere af kampene falder dog også sammen med programmet i den næstbedste spanske række.