Martin Braithwaite tiltrak en del fokus, da han tidligere på ugen forlod klubbens træningslejr i Marbella. Han vendte dog tilbage, men det stod klart, at tilliden til den danske landsholdsspiller var væk.
Det kunne man også se ved deres testkamp lørdag mod Al Wakrah, som var den sidste i deres træningslejr. Her var det med Braithwaite i skammekrogen, oplyser den Barcelona-baserede sportsavis Mundo Deportivo.
I løbet af hele kampen måtte danskeren sidde på bænken, som var en beslutning af cheftræner Luis Garcia, melder avisen.
Dermed er det ikke rare dage for Braithwaite for tiden, som ikke ligefrem er blevet modtaget med åbne arme, da han valgte at vende tilbage til holdet – og det vil nu være interessant at se, hvornår træneren lader ham spille igen.
Martin Braithwaite kom til klubben for et år siden fra FC Barcelona, hvor han mere eller mindre var blevet frosset ud til at flytte væk fra klubben. Nu kan et nyt skifte være på vej, da Espanyol også har den skæbne, at de i den kommende sæson skal spille i den næstbedste række.
Selv har danskeren tidligere på sommeren peget på, at der ikke ville være mangel på interesserede klubber.
– Jeg har haft en sindssygt god sæson, så selvfølgelig er der ingen tvivl om, at en masse klubber vil være interesserede i mig. Jeg har ikke givet det mange tanker, for jeg respekterer klubben og præsidenten, som tog godt imod mig fra starten, lød det til Tipsbladet i midten af juni.
Der er desuden kommet et billede frem, som viser, at Braithwaite er isoleret på træningslejren. Se mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE