Martin Braithwaite tiltrak en del fokus, da han tidligere på ugen forlod klubbens træningslejr i Marbella. Han vendte dog tilbage, men det stod klart, at tilliden til den danske landsholdsspiller var væk.
Det kunne man også se ved deres testkamp lørdag mod Al Wakrah, som var den sidste i deres træningslejr. Her var det med Braithwaite i skammekrogen, oplyser den Barcelona-baserede sportsavis Mundo Deportivo.
I løbet af hele kampen måtte danskeren sidde på bænken, som var en beslutning af cheftræner Luis Garcia, melder avisen.
Dermed er det ikke rare dage for Braithwaite for tiden, som ikke ligefrem er blevet modtaget med åbne arme, da han valgte at vende tilbage til holdet – og det vil nu være interessant at se, hvornår træneren lader ham spille igen.
Martin Braithwaite kom til klubben for et år siden fra FC Barcelona, hvor han mere eller mindre var blevet frosset ud til at flytte væk fra klubben. Nu kan et nyt skifte være på vej, da Espanyol også har den skæbne, at de i den kommende sæson skal spille i den næstbedste række.
Selv har danskeren tidligere på sommeren peget på, at der ikke ville være mangel på interesserede klubber.
– Jeg har haft en sindssygt god sæson, så selvfølgelig er der ingen tvivl om, at en masse klubber vil være interesserede i mig. Jeg har ikke givet det mange tanker, for jeg respekterer klubben og præsidenten, som tog godt imod mig fra starten, lød det til Tipsbladet i midten af juni.
Der er desuden kommet et billede frem, som viser, at Braithwaite er isoleret på træningslejren. Se mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Landsholdet forsinket
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne