Martin Braithwaite tiltrak en del fokus, da han tidligere på ugen forlod klubbens træningslejr i Marbella. Han vendte dog tilbage, men det stod klart, at tilliden til den danske landsholdsspiller var væk.
Det kunne man også se ved deres testkamp lørdag mod Al Wakrah, som var den sidste i deres træningslejr. Her var det med Braithwaite i skammekrogen, oplyser den Barcelona-baserede sportsavis Mundo Deportivo.
I løbet af hele kampen måtte danskeren sidde på bænken, som var en beslutning af cheftræner Luis Garcia, melder avisen.
Dermed er det ikke rare dage for Braithwaite for tiden, som ikke ligefrem er blevet modtaget med åbne arme, da han valgte at vende tilbage til holdet – og det vil nu være interessant at se, hvornår træneren lader ham spille igen.
Martin Braithwaite kom til klubben for et år siden fra FC Barcelona, hvor han mere eller mindre var blevet frosset ud til at flytte væk fra klubben. Nu kan et nyt skifte være på vej, da Espanyol også har den skæbne, at de i den kommende sæson skal spille i den næstbedste række.
Selv har danskeren tidligere på sommeren peget på, at der ikke ville være mangel på interesserede klubber.
– Jeg har haft en sindssygt god sæson, så selvfølgelig er der ingen tvivl om, at en masse klubber vil være interesserede i mig. Jeg har ikke givet det mange tanker, for jeg respekterer klubben og præsidenten, som tog godt imod mig fra starten, lød det til Tipsbladet i midten af juni.
Der er desuden kommet et billede frem, som viser, at Braithwaite er isoleret på træningslejren. Se mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Messi sætter ord på vildt drama
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT