Braithwaite i skammekrogen: Nægter at bruge ham

Espanyols cheftræner lod Martin Braithwaite se til fra bænken i hele lørdagens testkamp.



Martin Braithwaite tiltrak en del fokus, da han tidligere på ugen forlod klubbens træningslejr i Marbella. Han vendte dog tilbage, men det stod klart, at tilliden til den danske landsholdsspiller var væk.

Det kunne man også se ved deres testkamp lørdag mod Al Wakrah, som var den sidste i deres træningslejr. Her var det med Braithwaite i skammekrogen, oplyser den Barcelona-baserede sportsavis Mundo Deportivo.

I løbet af hele kampen måtte danskeren sidde på bænken, som var en beslutning af cheftræner Luis Garcia, melder avisen. 

Dermed er det ikke rare dage for Braithwaite for tiden, som ikke ligefrem er blevet modtaget med åbne arme, da han valgte at vende tilbage til holdet – og det vil nu være interessant at se, hvornår træneren lader ham spille igen.

Martin Braithwaite kom til klubben for et år siden fra FC Barcelona, hvor han mere eller mindre var blevet frosset ud til at flytte væk fra klubben. Nu kan et nyt skifte være på vej, da Espanyol også har den skæbne, at de i den kommende sæson skal spille i den næstbedste række.

Selv har danskeren tidligere på sommeren peget på, at der ikke ville være mangel på interesserede klubber.

– Jeg har haft en sindssygt god sæson, så selvfølgelig er der ingen tvivl om, at en masse klubber vil være interesserede i mig. Jeg har ikke givet det mange tanker, for jeg respekterer klubben og præsidenten, som tog godt imod mig fra starten, lød det til Tipsbladet i midten af juni.

Der er desuden kommet et billede frem, som viser, at Braithwaite er isoleret på træningslejren. Se mere om det her.





Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Silkeborg IF – FC København

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘En trøstepræmie af en turnering’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld