Braithwaite-billede trækker overskrifter i Spanien

Billeder af Martin Braithwaite fra Espanyols træningslejr i Marbella trækker overskrifter i den spanske presse, hvor den danske landsholdsspiller beskrives som 'isoleret' fra resten af spillertruppen.



Martin Braithwaite havde i sidste sæson stor sportslig succes i La Liga, men den danske landsholdsangriber er alligevel blevet utroligt upopulær hos sin arbejdsgiver i løbet af de seneste dage. 

Braithwaite forlod i weekenden Espanyols træningslejr uden tilladelse, hvilket fik både klubbens sportsdirektør og cheftræner til at tordne mod den danske angriber. 

Martin Braithwaite er efterfølgende vendt retur til Espanyols træningslejr, selvom cheftræner Luis Garcia har slået fast, at danskeren 'har mistet alles tillid'. 

Stemningen er dermed næppe fantastisk på hotellet, og flere spanske medier beretter nu, at Martin Braithwaite er 'isoleret' på træningslejren i Marbella. 

Journalisten Sergi Andreu fra Catalunya Radio har på Twitter delt tre billeder af Martin Braithwaite, der sidder for sig selv og senere forlader hotellet alene. 

– Espanyol-truppen har fri. Spillerne er gået til frokost i grupper. Braithwaite forlod hotellet en halv time senere end resten, helt alene og meget alvorlig. Hans exit fra klubben bliver lang, skriver Andreu på Twitter. 

Den store catalanske avis Sport er et af de medier, der har bragt billederne af Braithwaite fra hotellet, og avisen konstaterer, at danskeren er 'isoleret i Marbella'. 





LIVE

VM-LIVE: Surt show

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afviste Premier League-klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Brasilien – Japan

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Storroser 18-årig FCK-spiller

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp